Mchitarjan v ManUtd: Z veľkých očakávaní (zatiaľ) veľké sklamanie

MANCHESTER, 02.11.2016 |
Gólový rekordér a kapitán arménskej reprezentácie vyhlásený päťkrát za najlepšieho hráča krajiny mal byť pre Manchester United veľkou ofenzívnou posilou. Ale...

Mchitarjan, ktorý si urobil skvelé meno počas svojho trojročného pôsobenia v Šachtare Doneck, v ktorého drese zaznamenal 44 gólov a 23 asistencií, zamieril pred sezónou 2013/14 za 27,5 milióna eur do Borussie Dortmundu.

V žltočiernom sa síce rozbiehal pomalšie, v prvej sezóne mal v 46 zápasoch na konte 13 gólov a 10 asistencií a v ďalšej v 42 stretnutiach len 5 gólov a 7 asistencií, v poslednej v nemeckom klube sa však už rozbehol naplno, keď si v 52 zápasoch pripísal 23 gólov a 32 asistencií! Jeho celková bilancii v Borussi tak bol 41 gólov a 49 asistencií v 140 zápasoch.

New United signing Mkhitaryan just had one of the best creative seasons in recent history: pic.twitter.com/oWNSrVlDLL

— Michael Caley (@MC_of_A) July 2, 2016

O jeho odchode z Westfalenstadion sa začalo stále hlasnejšie pošepkávať po tom, čo jeho bývalý tréner Jürgen Klopp prevzal kormidlo Liverpoolu,  ten však pre liverpoolecho.co.uk povedal: “Nehľadáme hráčov, s ktorými sme už v minulosti pracovali. Nehovorím, že je to nudné, ale viete o sebe všetko, takže ako môžete potom ďalej napredovať?"

Do United za 42 miliónov

Pred týmto ročníkom sa tak Mchitarjanove meno objavilo na zozname posíl nového trénera Manchestru United José Mourinha a klub z Old Trafford neváhal za jeho získania zaplatiť 42 miliónov eur.

Borussia sa ho síce vzdávala ťažko, ale ako povedal generálny riaditeľ BVB Hans-Joachim Watzke, "ak by sme ponuku Manchesteru United odmietli, Mchitarjan by za rok odišiel bez finančnej náhrady."

Nadšenie z jeho príchody neskrýval ani portugalský tréner: "Henrik je velmi talentovaným futbalistom, ktorý bol v predchádzajúcich rokoch veľmi produktívny tak vo svojom klube ako aj reprezentácii."

Henrikh Mkhitaryan determined to prove himself to Jose Mourinho and stay at Manchester United https://t.co/PbTKpVak6u #mufc pic.twitter.com/087GDLb1TW

— Mirror Football (@MirrorFootball) October 26, 2016

O jeho prínose pre klub Mourinho vôbec nepochyboval: "Je to naozajstný tímový hráč so skvelou technikou, myšlienkou a schopnosťou strielať góly. Verím, že do tímu zapadne veľmi rýchlo, jeho herný štýl je šitý na mieru Premier League."

Doteraz len 5 zápasov

Ofenzívny stredopoliar si však zatiaľ cestu do základu nenašiel. Pribrzdilo ho síce aj zranenie stehna, kvôli ktorému absentoval niekoľko týždňov na prelome septembra a októbra, napriek tomu sa v červenom drese v tejto sezóne dostal na trávnik len päťkrát.

V zápase Community Shield proti Leicestru naskakoval do stretnutia namiesto Matu až v 93. minúte, v Premier League nazbieral za štyri zápasy spolu len 105 minút, keď len v derby proti Manchestru City nastúpil v základe, no už po prvom polčase ho striedal Ander Herrera.

V polovici októbra sa letná posila tímu znovu vrátila do tréningového procesu, napriek tomu sa na ihrisku a ani len na lavičke svojho tímu zatiaľ neobjavila. To, že dôvodom nie je ďalšie zranenie, potvrdil Mourinho pre skysports.com pred zápasom s Burnley.

"Nie je zranený, trénuje s tímom na 100 percent. Potrebuje čas, aby sa stal top hráčom, akým vieme, že môže byť. Veríme mu a skôr alebo neskôr nebude žiaden problém."

Manchester United team news is in: Wayne Rooney to start on bench while Henrikh Mkhitaryan misses the cut #MUFC https://t.co/ojIKmdvxSD pic.twitter.com/rtHpcO4eTa

— Telegraph Football (@TeleFootball) October 29, 2016

To, aká je aktuálna pozícia arménskeho zakončovateľa na Old Trafford, však dosť jasne dokumentuje vyjadrenie jeho trénera na tlačovke po úspešnom zápase Európskej ligy proti Fenerbahce Istanbul.

"Situácia je taká, že hrá Lingard, Mata a Martial. Nie som Einstein, nepoznám taktický systém, ktorý by mi dovoľoval hrať so štyrmi krídelníkmi v rovnakom čase. Musí viac pracovať na tom, aby sa dostal na vyšší level."

Joining movement #FreeMkhitaryan.Demanding #JoseMourinho to let@HenrikhMkh finally play 4 @ManUtd main squad! RT IF U AGREE!!! #Mkhitaryan pic.twitter.com/ZyzNVuHEGn

— Narine Daneghyan (@NarineDaneghyan) October 27, 2016

To, či sa mu už Mourinha presvedčiť podarilo, môže naznačiť už odvetný duel Európskej ligy na ihrisku Fenerbahce, pre ktorý sa arménsky reprezentant opäť dostal na zápasovú súpisku.

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk, transfermarkt.de, bbc.com, manutd.com, squawka.com, theguardian.com, liverpoolecho.co.uk, skysports.com, manutd.com