EL: Päť gólov Aduriza, postup Zenitu, Schalke, Šachtaru a Ajaxu

BRATISLAVA, 03.11.2016 |
Istú účasť vo vyraďovačke už majú štyri tímy - Zenit Petrohrad, Schalke 04, Šachtar Doneck i Ajax Amsterdam. Do histórie EL sa zapísal päťgólový Aritz Aduriz z Bilbaa.

Futbalisti Fenerbahce Istanbul vyhrali vo štvrtkovom dueli 4. kola základnej A-skupiny Európskej ligy UEFA nad Manchestrom United 2:1 a posilnili tak svoju šancu na postup do šestnásťfinále.

Fenerbahce v základnej zostave so slovenským obrancom Martinom Škrtelom viedlo nad United už od 2. minúty, keď sa presadil Senegalčan Moussa Sow. Po zmene strán pridal druhý zásah holandský legionár Jeremain Lens a v závere Wayne Rooney už iba skorigoval. Istanbulský klub je spoločne s Feyenoordom so siedmimi bodmi na čele skupiny. Manchester United klesol na nepostupovú tretiu priečku.

Zenit Petrohrad v skupinovej fáze nestratil ešte ani bod. Fazónu potvrdil v domácom stretnutí s Dundalkom, keď jeho triumf 2:1 zariadil dvoma gólmi Brazílčan Giuliano. V drese ruského mužstva naskočil slovenský stredopoliar Róbert Mak do zápasu v 68. minúte.

Viktoria Plzeň stále čaká na prvé víťazstvo, na ihrisku rumunskej Astra Giurgiu remizovala 1:1. Český tím, v ktorého drese nastúpili od začiatku Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský a Jakub Hromada, si pripísal už tretí nerozhodný výsledok v E-skupine a patrí mu priebežne posledná štvrtá priečka.

Rapid Viedeň v zostave bez brankára Jána Novotu hral na pôde Sassuola nerozhodne 2:2. Postupovú nádej v F-skupine zvýraznil Athletic Bilbao výhrou 5:3 nad Genkom - päťgólový galavečer predviedol kanonier Aritz Aduriz, z toho trikrát skóroval z pokutového kopu. Stal sa tak prvým hráčom s piatimi zásahmi v jednom dueli EL v histórii. V niekdajšom Pohári UEFA sa to predtým naposledy podarilo Fabriziovi Ravanellimu z Juventusu Turín v roku 1994 proti CSKA Sofia.

V G-skupine už má istotu šestnásťfinále Ajax Amsterdam vďaka víťazstvu 3:2 nad Celtou Vigo. Bez straty bodu a s postupom vo vrecku je Šachtar Doneck v H-skupine, tentoraz uspel 5:3 v Gente. Z I-skupiny pôjde s určitosťou ďalej zatiaľ stopercentný bundesligista Schalke 04, ktorý si poradil s FK Krasnodar 2:0.

Slovan Liberec prehral na ihrisku Fiorentiny 0:3, keď prvý gól inkasoval z penalty po nedovolenom zákroku slovenského legionára Igora Súkenníka. Darilo sa ďalšiemu českému zástupcovi - Sparta Praha je po triumfe 2:0 nad Hapoelom Be'er Ševa líder K-skupiny.

4. kolo skupinovej fázy EL UEFA
A-skupina
Fenerbahce Istanbul - Manchester United 2:1 (1:0)
Góly:
2. Sow, 59. Lens - 89. Rooney
/za domácich Škrtel celý zápas a ŽK, Stoch na lavičke náhradníkov/

Zorja Luhansk - Feyenoord Rotterdam 1:1 (1:1)

8. Despotovič - 30. Seba

APOEL Nikózia - Young Boys Bern 1:0 (0:0)

C-skupina
Anderlecht Brusel - FSV Mainz 05 6:1 (2:1)
Góly:
9. a 41. Stanciu, 63. Tielemans, 90. a 90.+5 Teodorczyk (druhý z 11m), 90.+2 Bruno - 15. De Blasis

E-skupina
Astra Giurgiu - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1)
Góly:
19. Stan – 25. Krmenčík
/za hostí Kozáčik, Hrošovský celý zápas, Hromada (ŽK) do 87. min, Bakoš od 87. min/

Austria Viedeň - AS Rím 2:4 (1:2)