topPhoto
FOTO: FB FC PETRŽALKA AKADÉMIA

Štvrtú bratislavskú ligu ovládli nováčikovia Petržalka a Borinka

BRATISLAVA, 11.11.2016 |
Zimnú prestávku si môžu užívať už aj tímy zo 4. ligy Bratislava. Po prvej polovici ročníka v nej kraľuje dvojica nováčikov FC Petržalka akadémia a FK Borinka.


Záverečné kole jesennej časti druhej najvyššej súťaže Bratislavského futbalového zväzu prinieslo prekvapenia na úkor Lamača a Limbachu, zostávajúce tímy z hornej šestky nezaváhali.


Do odviet z prvých priečok nováčikovia

Víťazstvo Petržalky v Čunove sa síce nerodilo ľahko, rozhodol jediný zásah J. Halenára už v 2. minúte, nováčik súťaže však jeseň inak ako pozitívne hodnotiť nemôže. V 15 zápasoch stratil body len dvakrát pri remízach v Lamači a Kalinkove, v kolónke prehier však FCPA svieti naďalej nula. Navyše, 66 strelených gólov, o 12 z nich sa postaral Jakub Hronec, len 7 inkasovaných a šesťbodový náskok pred druhou Borinkou hovoria o dominancii tímu jasnou rečou.

Pozornosť vzbudili aj vysoké víťazstvá 5:0 v Šenkviciach, 6:0 s Veľkými Levármi, 7:1 v Slovenskom Grobe a doma s Vrakuňou, 8:1 so Závodom, či neuveriteľných 11:1 vo Viničnom.
 

Vydarenú jeseň uzavrela víťazne aj Borinka. Na trávniku Vrakune domácich vôbec nešetrila a do zimnej pauzy odchádzali jej hráči po výhre 1:8. Zaskvel sa najmä Dominik Martinovič, autor štyroch gólov.

Celkovo si FK Borinka počas jesene pripísala až 11 výhier a len dve remízy a dve prehry. Rovnako ako Petržalka, aj tento nováčik "doprial" viacerým tradičným účastníkom 4. ligy školenie, Jablonové zdolal 7:3, Závod 4:1, Veľké Leváre a Jakubov 5:0. Nešetril ani v minulej sezóne treťoligových Slovenský Grob (5:1) a Viničné (6:1). 

O body prišla Borinka po remízach na ihrisku Domina a v Rusovciach, prehry 4:1 si pripísala v Limbachu a Petržalke. Nováčika strelecky ťahá najmä spomínaný Martinkovič, autor 10 zásahov a Michal Pokorný, ktorý sa presadil deväťkrát.


Kalinkovo potvrdzuje kvality, prekvapením Lamač a Limbach

Aj Kalinkovo sa s jeseňou lúčilo víťazstvom, keď pred vlastnými fanúšikmi zdolalo Šenkvice 3:1. Gólovo sa presadili V. Lipiak, M. Mikunda a J. Voška. Hráči SFC potvrdzujú svoju formu z minulej sezóny, v ktorej obsadili 5. priečku, tentoraz budú zimovať na bronzovom stupni. Zaujímavosťou je, že už len dve výhry ich delia od vyrovnania tejto bilancie z minulého ročníka, kedy ich mali na konte 12 a len 11 bodov od dosiahnutia bodového zisku zo sezóny 2015/16.

Z pohľadu prehier dosiahlo Kalinkovo druhú najlepšiu štatistiku po Petržalke, keď nestačilo len na Borinku. O lepší bodový zisk ho pripravili až štyri remízy, ktoré zaznamenalo v Jablonove a Ruskovciach a doma s Veľkými Levármi a Petržalkou.

Najlepším strelcom tímu je Mikuláš Mikunda, ktorý strelil až 9 z celkovo 36 gólov svojho tímu.
 

Nad očakávania si počína aj dvojica Lamač a Limbach a to aj napriek tomu, že oba tímy v poslednom jesennom kole zostali bez bodov. Lamač nečakane prehral v Jakubove, kde domáci rozhodli o výhre už v prvom polčase gólmi Kráľa a Soboliča, na ktoré dokázal odpovedať po hodine hry len Štilla. Rovnakým výsledkom a s podobným priebehom sa skončilo aj meranie síl Limbachu s Dominom, hostia po góloch Žišku a Úradníčka viedli po prvom polčase 0:2, domáci už len znížili v 73. minúte Štroffekom.

Napriek tomu môžu oba tímy hodnotiť jeseň pozitívne. Lamaču chýba už len jediný bod na to, aby vyrovnal svoj bodový zisk z minulej sezóny a stačilo mu na to len 20 gólov, keď až v siedmich zápasoch vyhral 1:0. Aj vďaka tomu 10. tím minulého ročníka aktuálne okupuje výborné štvrté miesto. A to mohlo byť ešte lepšie, no v posledných štyroch jesenných kolách tím ziskal len jediný bod za remízu s Limbachom.

A práve Limbach, 11. tím v minulosezónnej tabuľke, je s dvojbodovou stratou na piatej priečke. Klubu k tomu dopomohol aj vydarený štart do nového ročníka, v úvodných siedmich zápasoch nazbieral 14 bodov zo svojich celkovo 27. FK Karpaty tak má na svojom konte už po jesennej časti toľko bodov, čo nazbieral za celý minulý ročník. Tím môže okrem toho tešiť aj výrazne zlepšená defenzíva, 26 inkasovaných gólov oproti 73 v minulej sezóne je výrazný skok dopredu. Rovnako ako Lamač, ani Limbach veľa gólov nestrieľa, na svojom konte má "len" 28, o osem z nich sa postaral Slavomír Matoška.
 

Viničné zabralo až v závere, spokojnosť v Domine a Závode

Minuloročný účastník 3. ligy Viničné vstúpil do nižšej súťaže veľmi rozpačito, z úvodných troch kôl mal na konte len jediný bod za remízu s Veľkými Levármi. Výhry v Jakubove a Slovenskom Grobe, doma s Vrakuňou a Závodom a remíza v Čunove vzbudili dojem, že tím sa naštartoval, no nasledovalo priam katastrofálne obdobie, počas ktorého Viničné nezískalo ani bod a utŕžilo zahanbujúce debakle 1:11 od Petržalky, 1:6 v Borinke a 1:5 od Lamača. Tieto tri poriadne facky však akoby vinárov naštartovali a v závere jesene zaknihovali remízu na ihrisku Domina a tri výhry vrátane vysokého víťazstva 7:1 nad Jablonovým v poslednom kole, pri ktorom F. Griga zaznamenal hetrik. Práve tie posunuli Slovan na prijateľné šieste miesto, k čomu najviac prispela dvojica P. Matušek a F Griga, prvý menovaný sa presadil 14-krát, druhý dal o dva góly menej.

Podobne ako Viničné, ani Dominu štart do ročníka nevyšiel. Zo štyroch zápasov nazbieralo len jeden bod, navyše vo Veľkých Levároch utrpelo šesťgólový výprask. Následne ale hráči SDM naskočili na trojzápasovú víťaznú vlnu, ktorú zastavila až prehra v Petržalke. Po nej opäť prišla menšia kríza, tri zápasy priniesli len bod za remízu s Borinkou, no rovnako ako Viničné, aj Domino výborne zvládlo závere jesene, keď remizovalo práve s Viničným a vyhralo v Šenkviciach a Limbachu a doma s Jablonovým.

Oproti minulosezónnemu 14. miestu si výrazne polepšil aj Závod, ktorý má už teraz na konte toľko bodov, čo získal za celý minulý ročník. Úvod sezóny tomu pritom vôbec nenasvedčoval, klub si pripísal tri prehry v rade, keď nestačil na Petržalku po výsledku 1:8, Borinku 1:4 a Lamač 0:1. V ďalšom priebehu však Závod potvrdzoval svoje kvality najmä na svojom štadióne, kde získal až 15 zo svojich 19 bodov, vrátane výhry nad Slovenským Grobom v poslednom jesennom kole. Zaujímavosťou je, že o 26 gólov tímu sa postaral len poltucet hráčov, najvýraznejšie sa presadil Marek Čemba, autor deviatich zásahov.


Sklamanie v Rusovciach, Veľkých Levároch, Jakubove i Čunove

Čo sa deje s Rusovcami? Otázka, ktorú sme si v rámci našich predchádzajúcich sumárov kládli už viackrát. Tím, ktorý v minulej sezóne skončil so ziskom 48 bodov na štvrtom mieste, sa v tejto výrazne trápi a na svojom konte má negatívnu bilanciu 5 výhier, 3 remízy a 7 prehier a len 18 bodov. Pokles na aktuálnu 9. priečku je výrazný a mohol byť ešte vyšší, nebyť výhry 0:2 vo Veľkých Levároch v poslednom jesennom kole, o ktorú sa v závere postaral dvoma zásahmi P. Kogler. Práve tento mladý útočník ťahá svoj tím za bodmi, keď sa postaral o 8 z 23 jeho gólov. Kým sa však k nemu nepridá výraznejšie niekto ďalší z jeho spoluhráčov, bude to mať ťažké. Rusovce sa síce môžu pochváliť treťou najlepšou defenzívou v lige, v ofenzíve im to ale škrípe.

O sklamaní môžu hovoriť aj priaznivci Veľkých Levár. Klub, ktorý bol v minulej sezóne dlho v hre o postup, je po jeseni až na 10. priečke. Aktuálnych 17 bodov je so 63 v predchádzajúcom ročníku priam neporovnateľných. Tím dopláca veľmi často na deľby bodov, s ôsmimi  je remízovým kráľom súťaže. Najvyššie víťazstvo zaznamenal proti Dominu, ktoré porazil 6:0, s rovnakou prehrou však odchádzal z Petržalky a päťku vyfasoval následne aj doma od Borinky. O výraznom poklese formy hovorí aj pohľad na skóre, na konci minulej sezóny bolo 73:33, v tej aktuálnej je 27:30. O vyše polovicu zo zásahov svojho tímu sa postarala sedemgólová dvojica Patrik Kozák a Tomáš Hájek. Tá však v poslednom jesennom kole mlčala a aj kvôli tomu Veľké Leváre ukončili jeseň domácou prehrou s Rusovcami, po ktorej klesli na 10. miesto.

Spokojnosť zrejme nevládne ani v Jakubove. Záhoran skončil v minulej sezóne s 39 bodmi ôsmy, po jeseni tohto ročníka je so 16 až jedenásty. Tím síce dostáva málo gólov, loptu vyťahoval zo svojej siete len 21-krát, no strelecky vyšiel naprázdno až v siedmich zápasoch a 20 vsietených zásahov je na lepšie umiestnenie primálo. Pritom o polovicu z týchto gólov sa postarala dvojica Pavol Malinovský a Adam Kráľ, obaja sa presadili zhodne päťkrát.

Štart Čunova do sezóny bol priam katastrofálny, šesť bodov za šesť remíz z úvodných jedenástich zápasov je toho najlepším dôkazom. Až záver jesene, v ktorom Čunovo dokázalo vyhrať v Jablonovom a Slovenskom Grobe, doma so Závodom a v poslednom kole siahalo na bod proti favorizovanej Petržalke, vystrelil minulosezónny siedmy tím tabuľky aspoň na 12. miesto. Pätnásť bodov v porovnaní s 39 získanými v minulom ročníku je však nemalý rozdiel.
 

Šenkvice a Vrakuňa bez výraznejšej zmeny

Svoju výkonnosť z minulej sezóny si akoby aj do tej aktuálnej preniesla dvojica Šenkvice a Vrakuňa. Kým Šenkvice nazbierali doteraz 12 bodov, v minulom ročníku 22, Vrakuňa má na svojom konte 12, predtým 23. Šenkvičanov trápi najmä ofenzíva, ktorá je najhoršou v celej súťaži. Loptu do siete svojich súperov poslali len 10-krát, rovnako ako Jakubov v siedmich dueloch nestrelila ani gól. Vrakuni to zas škrípe vzadu, so 40 inkasovanými gólmi sú na tom horšie len Slovenský Grob (42) a Viničné (45). Treba však priznať, že k tejto bilancii výrazne prispeli posledné tri jesenné zápasy, v ktorých brankár Vrakune ťahal loptu zo svojej siete až 19-krát!
 

Nahnuté to má Slovenský Grob a Jablonové

Minuloročný účastník 3. ligy Slovenský Grob si ako keby neuvedomil, že už medzitým vypadol o súťaž nižšie a pokračuje v biednych výkonoch z predchádzajúcej sezóny. Na bývalého treťoligistu je bilancia 3 výhry, jedna remíza a 11 prehier pri skóre 21:42 priam zúfalá. A to už ani nehovoriac o viacerých výpraskoch, medzi ktorými sú prehry 1:7 s Petržalkou, 1:5 s Borinkou, či 0:4 s Jakubovom.

Ešte horšie je na tom Jablonové. V minulej sezóne sa klub pohyboval v pokojnom strede ligového poradia, v konečnej tabuľke obsadil s 31 bodmi deviate miesto, v tejto je ale zatiaľ beznádejne posledný. S piatimi bodmi však ani nemôže čakať viac. Rovnako zlý je pre priaznivcov klubu aj pohľad na ďalšie štatistiky. Tímu už teraz chýbajú len štyri góly k tomu, aby dosiahol hranicu 55 inkasovaných gólov z celej minulej sezóny. Biedne je to aj smerom dopredu, 42 strelených gólov v minulej a 11 v tejto je radikálny rozdiel. Aj preto patrí Jakubovu posledná priečka a v jarnej časti, ak chce pomýšľať na záchranu, bude musieť svoju hru výrazne zlepšiť.

"

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//