Prvé derby medzi poľskými klubmi Cracovia Krakov a Wisla Krakov sa odohralo v roku 1908. Skončilo sa nerozhodným výsledkom 1:1. Cez víkend napísalo toto ostro sledované stretnutie svoju ďalšiu kapitolu.
Čo sa týka štatistík, treba poznamenať, že rôzne zdroje uvádzajú rozdielne počty zápasov. Stránka Cracovie hovorí spolu s väčšinou poľských športových portálov, že počas tohto víkendu sa odohralo 194. derby, stránka Wisly uvádza 195. a niektoré portály uvádzajú 193. My sa budeme drťaž najčastejšej informácie, že kluby spolu pred víkendovým stretnutím odohrali dohromady 193 stretnutí.
Cracovia sa tešila z víťazstva v 63 prípadoch, v 45 prípadoch sa zrodila remíza a v 85 stretnutiach dokázali zvíťaziť futbalisti Wisly. Futbalisti Wisly Krakov dokázali vo vzájomných stretnutiach zaznamenať aj viac presných zásahov, o čom hovorí štatistika skóre, ktorá je v pomere 308:241 v prospech Wisly.
Najväščiu prestávku malo toto roky trvajúce derby počas obdobia rokov 1996 až 2004, kedy sa Cracovia nachádzala iba v druhej najvyššej poľskej súťaži. Až v sezóne 2003/2004 si jej futbalisti dokázali vybojovať postup do najvyššej súťaže, keď v baráži zdolala Górnik Polkowice a to po výsledkoch 0:4 vonku a 4:0 doma. Krakovské derby tak v nasledujúcej sezóne mohlo napísať svoje ďalšie pokračovanie a to presne po ôsmich sezónach.
Doposiaľ poslednou prestávkou, ktoré toto derby zaznamenalo, bola sezóna 2012/2013. Ročník predtým totiž Cracovia vypadla o súťaž nižšie a musela tak nútene stráviť rok v druhej najvyššej súťaži. Po roku si však jej futbalisti dokázali vybojovať návrat späť.
Zatiaľ posledný výraznejší úspech zaznamenal klub v minulej sezóne, kedy sa dokázal umiestniť v tabuľke na 5. pozícii a kvalifikovať sa tak do Európskej ligy UEFA. Tam sa však futbalisti Cracovie výraznejšie presadiť nedokázali, keď vypadli hneď v 1. kvalifikačnom kole, keď nad ich sily bolo macedónskej mužstvo KF Shkëndija.
Celkovo úspešnejším klubom z tejto dvojice je krakovská Wisla. Tento klub dokázal v najvyššej poľskej súťaži triumfovať v trinástich prípadoch, pričom svoj posledný titul zaznamenal v sezóne 2010/2011. Mimo iného dokázala Wisla vyhrať štyrikrát Poľský pohár a viac úspechov zaznamenala aj na medzinárodnom fóre. Nateraz posledný úspech zaznamenala v sezóne 2002/2003, kedy sa klub dokázal prebojovať do osemfinále vtedajšieho Pohára UEFA.
Faktom je, že Wisla je nielen úspešnejším, ale aj obľúbenejším klubom. Na jej stretnutia je zvedavých viac divákov, pričom okrem derby lákajú aj stretnutia proti Lechu Poznaň, Ruchu Chorzov či proti Légii Varšava. Nebolo tomu tak však vždy, pričom najmä v druhej polovici deväťdesiatich rokov dominovali v uliciach fanúšikovia Cracovie.
Samotný štadión Henryka Reymana, na ktorom hráva svoje domáce stretnutia práve Wisla, má kapacitu 33 326 divákov a v tejto sezóne doposiaľ vypredaný nebol. Cracovia naopak hráva svoje domáce stretnutia na menšom štadióne, ktorého kapacita je 15 016 divákov a ktorý spĺňa požiadavky 3. kategórie UEFA. V tomto stánku sa v júni budúceho roku uskutočnia aj Majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.
Čo sa týka fanúšikov, môžeme toto derby považovať celosvetovo za jedno z tých menších. Napriek tomu však brutalita niektorých fanúšikov nepozná medze. Vyvrcholila v období rokov 2004 - 2006, kedy pri násilných stretoch oboch fanúšikovskách skupín zomrelo 8 ľudí. Prívlastok vojna je tak na mieste, pričom Krakov sa pýši aj označením mesto nožov.
Rivalita oboch fanúšikovských skupín je mierne povedané prehnaná. Doposiaľ poslednou obeťou, ktorá doplatila na nevraživosť druhej strany, bol jeden z fanúšikovských lídrov Cracovie, ktorý zomrel na vykrvácanie, pričom na jeho tele bolo podľa oficiálnych policajných záznamov až 60 bodnorezných rán.
Mimo dohodnutých stretov sú v Krakove bežné aj prepady jednotlivcov a to aj počas dňa. Ako sme už vyššie spomenuli, okrem bitiek sú bežné aj vraždy, ktoré majú na svedomí fanúšikovia klubov z tohto mesta.
Na víkendové stretnutie ôsmeho a trinásteho mužstva najvyššej poľskej futbalovej súťaže prišlo tentoraz 28 907 divákov. Hralo sa totiž 194. (alebo 195., či 193., viď vyššie) derby Krakova - "Svätá vojna" medzi Wislou oslavujúcou 110 rokov existencie a Cracoviou.
Napriek tomu, že kluby momentálne nepatria k ligovej špičke, zápas je stále veľké lákadlo pre fanúšikov i tábory ultras. Pre porovnanie, na predchádzajúci domáci duel Wisly, v ktorom zdolala aktuálneho lídra Lechiu Gdansk 3:0, zavítala ani nie desaťtisícová návšteva.
Derby otvoril už v 3. minúte výstavný gól domácich, radosť z víťazstva im v druhom polčase prekazil vyrovnávajúcim zásahom Krzysztof Piatek. Ten sa len krátko predtým zaplietol do roztržky medzi hráčmi, ktorá bola najvyhrotenejším okamihom súboja.
Fanúšikovia Cracovie cez polčasovú prestávku vzdali pokusy o prerazenie zátarás, za ktorými čakali poriadkové jednotky. Oba tábory ožarovali štadión pyrotechnikou, hostia aj ohňom. S výnimkou najmenej obsadenej tribúny sa celých 90 minút stálo a povzbudzovalo. Cestu zo štadióna lemovali konvoje policajných dodávok, priaznivci Cracovie museli na svoj odchod čakať hodnú chvíľu, aby sa predišlo konfliktom v uliciach.
Práve tie boli strašiakom z minulosti. "V minulých rokoch zachvátili Krakov boje medzi podporovateľmi Wisly a Cracovie. Vyústili do niekoľkých úmrtí a mnoho ľudí skončilo v nemocniciach s bodnými poraneniami, často v kritickom stave. V uplynulých mesiacoch klesol počet útokov," informoval miestny portál.
Tento rok došlo k zmenám na scéne ultras, keď sa skončilo dlhodobé spojenectvo fanúšikov Lechie Gdansk, Slasku Vroclav a Wisly. Niektoré frakcie vyzvali na bojkot tohto rozhodnutia i skupiny Wisla Sharks, ktorá dominuje na tribúne, hrozilo tak vnútorné rozdelenie.
"Vieme o týchto pohyboch, ale prekvapila nás miera odporu v radoch Wisly. Môže to znamenať mocenské boje, ktoré siahajú ďaleko za tribúnu," uviedla polícia. "Raz za čas sa to stáva, no toto môže byť krvavé, keďže nikto sa nechce vzdať vplyvu v sektore ani v meste," dodal pre Krk News dlhoročný fanúšik Wisly.
S poľskými podporovateľmi majú skúsenosti aj za hranicami. Pred stretnutím majstrovstiev Európy s Ukrajinou v Marseille hlásili napadnutie priaznivcov Slasku a Motoru Lublin zo strany fanúšikov Wisly, Ruchu Chorzow a Widzewu Lodž. To podľa svedkov znamenalo definitívny koniec triumvirátu Lechia, Slask, Wisla.
V Česku chodia Poliaci na futbal predovšetkým do Ostravy a Moravsko-sliezskeho kraja, kde zriadili Špeciálnu poriadkovú jednotku. Zásah na štadióne má byť podľa jej šéfa Roberta Kuhna vo všeobecnosti až poslednou možnosťou, čo potvrdil aj postup počas víkendovej "Svätej vojny".
Ostravský kriminalista Rostislav Chobola upozornil, že v ČR, no aj v ďalších krajinách vrátane Slovenska, sa 30 rokov neriešila príčina, ale až následok diváckeho násilia: "Môj kolega použil voľakedy nepeknú vetu, že aj Česko potrebuje na štadiónoch svojich mŕtvych."
Poriadkové jednotky sú nevyhnutná zložka boja proti diváckemu násiliu aj podľa docenta Akadémie Policajného zboru v Bratislave Ľubomíra Cigánika. Ten rovnako ako Chobola zdôraznil potrebu prevencie popri represii. "Novinári by mali dostať videozáznam zo štadióna, aby sa médiá mohli objektívne podieľať na osvete," povedal Cigánik na nedávnej konferencii.