topPhoto
FOTO: legia.com

VIDEO Najväčšie futbalové derby v krajinách Vyšehradskej štvorky

KOŠICE, 27.12.2016 |
Derby stretnutia sú fenoménom po celom svete. Veľkú pozornosť im venujú nielen fanúšikovia, ale aj médiá.


Sú to zápasy, na ktoré sa každý futbalový priaznivec teší viac, ako na tie "obyčajné". Prestíž, poloha v rámci krajiny, regiónu či mesta, dlhodobo zlé vzťahy medzi klubmi či fanúšikmi a v neposlednom rade aj politika. To všetko sú faktory ktoré ovplyvňujú tieto stretnutia.

V našom článku sme sa snažili vybrať tie najpútavejšie v krajinách V4, teda Maďarsku, Poľsku, Českej republike a Slovensku a pozreli sme sa aj na zápasy v Rakúsku.
 

DVTK Diósgyőr - Ferencváros Budapešť

Oba fanúšikovské tábory patria v Maďarsku k absolútnej špičke. Miškovec, v ktorom sídli klub DVTK, je tretím najväčším mestom Maďarska, zatiaľ čo Budapešť je hlavným mestom tohto štátu. Aj to pridáva na rivalite, pričom Budapešť možno označiť za moderné európske hlavné mesto, zatiaľ čo Miškolc je jeho protikladom. Obe tieto mestá delí len niečo vyše 180 km, takže je jasné, že blízkosť a nenáročné cestovanie priláka na štadión väčší počet fanúšikov. 

Ferencváros je v Maďarsku podobným klubom, ako u nás Slovan, tzn. každý klub, hráč, či fanúšik ho chce zdolať a urobí pre to maximum.  Emócie vznikajú pri stretnutiach týchto dvoch klubov nielen na tribúnach, ale aj na trávniku a tak by to malo byť. Doposiaľ posledné derby týchto dvoch klubov sa odohralo na konci októbra tohto roku.

V Miškovci zároveň začali s výstavbou nového štadióna a už teraz sa tak môžeme tešiť na stretnutia týchto dvoch klubov s ešte početnejšou diváckou kulisou.


Ferencváros Budapešť - Ujpest Budapešť

Najväčšie maďarské derby, alebo inak povedané, derby Budapešte. Táto rivalita sa preniesla nielen do futbalu, ale aj do iných športov. Oba kluby totiž zastrešujú aj ďalšie športy, mimo iného napríklad aj hokej, futsal či vodné pólo. Fanúšikovské skupiny podporujúce obe kluby sa v nedávnej minulosti zapojili do bojkotu a to najmä proti futbalovému zväzu, povinnosti registrácie fanúšikov atď.

Zároveň treba podotknúť, že oba kluby sú mimoriadne úspešné, keď dokázali získať hneď niekoľko majstrovských titulov. Aktuálne je však úspešnejší Ferencváros, ktorý v minulej sezóne získal double za víťazstvo v lige a v pohári. Tento úspech však Frádi nedokázali pretaviť aj na európskej scéne.


Rapid Viedeň - Austria Viedeň

Viedenské derby nepochybne taktiež patrí do nášho rebríčka. Čo klub, to pojem, starším z tejto dvojice je však viedenský Rapid, ktorý tohto roku oslávil 117 rokov od svojho založenia. Oba kluby majú na svojom konte vysoký počet majstrovských titulov. Rapid vyhral najvyššiu súťaž už 32-krát, zatiaľ čo Austrii sa to podarilo 24-krát.

Posledný úspech Austrie sa datuje do sezóny 2012/2013, kedy klub dokázal získať majstrovský titul. Odvtedy sa však výraznejšie ani jednému z viedenských klubov nedarilo, keď tri sezóny po sebe získal double za víťazstvo v lige aj pohári RB Salzburg.

Stretnutiu týchto dvoch viedenských tímov nechýba správna atmosféra, choreografie na oboch stranách tribún a z času na čas aj výtržnosti.


Wisla Krakov - Cracovia Krakov

Derby Krakova možno označiť za nielen jedno z najväčších, ale aj jedno z najvyhrotenejších stretnutí v našom rebríčku. Tomuto stretnutiu sme sa venovali aj v samostanom článku. Duel týchto dvoch tímov je vždy plný emócii, čo sa odzrkadľuje nielen na tribúnach, ale aj v uliciach. Obe fanúšikovské skupiny patria v krajine k tým lepším a dokážu vytvoriť počas zápasov skvelú atmosféru.


Ruch Chórzow - Górnik Zabrze

Obe mestá sa nachádzajú v regióne Sliezsko a delí ich zhruba len 20 kilometrov. Vzájomnú nenávisť fanúšikovských skupín týchto dvoch klubov podčiarkuje nielen vzdialenosť, ale aj to, že hneď dvaja fanúšikovia Ruchu prišli pri stretoch s fanúšikmi Górniku o život. Vzájomné zápasy patria v Poľsku k jedným z tých najlepších, pričom fanúšikovia oboch klubov sa snažia prezentovať najlepšie ako vedia. Zaujímavosťou je, že fanúšikovia Ruchu nenavštevujú zápasy, ktoré sa hrá na štadióne Górnikuz úcty k spomínaným dvom padlým priaznivcom.

Zároveň však pri domácich stretnutiach nedarujú fanúšikom Górniku nič, pričom táto nevraživosť medzi oboma fanúšikovskými skupinami panuje nielen na štadióne, ale aj v normálnom živote.


Legia Varšava - Lech Poznaň

Legia je klubom z hlavného mesta Poľska a je tak viac ako jasné, že nielen hráči, ale aj fanúšikovia protivníka chcú počas vzájomného stretnutia vydať zo seba to najlepšie. Zápasy preto sprevádza búrlivá atmosféra, výtržnosti a policajné manévre.

Kluby sa naposledy stretli vo finále Poľského pohára, ktorý napokon získala Legia. Stretnutie sledovalo na štadióne vo Varšave niečo vyše 48 000 divákov a atmosféra bola naozaj neopísateľná.


Arka Gdynia - Lechia Gdaňsk

Mestá sa nachádzajú v tesnej blízkosti na severe Poľska. Aj toto stretnutie môžeme označiť za jedno z najvyhrotenejších v krajine zasľúbenej futbalu a fanúšikom - Poľsku. Derby duely týchto dvoch klubov vždy sprevádza búrlivá atmosféra podčiarknutá vzájomnou nenávisťou. Aj v tomto prípade nejde iba o futbal, ale o životný štýl, ktorý sa premietol do ulíc oboch miest.


Sparta Praha - Slavia Praha

Derby pražských S možno označiť za jedno z najväčších, ak nie najväčšie v Českej republike. Obe fanúšikovské skupiny mobilizujú svojich sympatizantov už niekoľko týždňov vopred a derby sa tak vždy teší slušnej diváckej kulise. Aktuálne úspešnejším klubom je Sparta, avšak po vstupe čínskeho investora do Slávie, to tak v budúcnosti nemusí byť. A to je pre toto derby len dobré, pretože by mohlo opäť získať väčší náboj, ktorý mu v posledných rokoch chýba.


Baník Ostrava - Sparta Praha

Stretnutie, ktoré vždy sprevádzajú emócie. Aj takto možno označiť vzájomné meranie síl medzi Baníkom a Spartou. V aktuálnom súťažnom ročníku si tieto dva kluby spolu nezahrajú, keďže Baník hrá iba v druhej najvyššej súťaži. Ostravský klub sa však po jeseni nachádza na druhej, teda postupovej pozícii a je možné, že fanúšikovia sa obnovenia tohto derby dočkajú už v budúcom ročníku. Samozrejmosťou vzájomných stretnutí sú choreografie, pyrotechnika a všetko dobré i zlé, čo k tomu neodmysliteľne patrí. Výnimkou tak nie sú ani potýčky medzi priaznivcami, či s polícou.


Spartak Trnava - Slovan Bratislava

Najväčšie derby na Slovensku aktuálne zažíva krízu. Obe fanúšikovské skupiny totiž nie sú spokojné s dianím vo svojich kluboch, pričom fanúšikovia belasých aj s tým, že už niekoľko sezón hrá ich tím svoje domáce stretnutia na štadióne, ktorý kedysi patril bratislavskému Interu.

Fanúšikovia oboch klubov sa tak nevyhli bojkotu a to sa prejavilo aj na tribúnach, kde je to z roka na rok slabšie a slabšie. Zmenu by mohol priniesť nový štadión v Bratislave, ale taktiež aj odstránenie rozporov, či zlepšenie vzťahov medzi klubmi a ich priaznivcami. Dúfame, že sa to podarí čo najskôr, pretože potenciál tohto stretnutia je po fanúšikovskej stránke nesmierne veľký.


DAC 1904 Dunajská Streda - Slovan Bratislava

Keď sa politika premietne na tribúny medzi ľudí, tak to býva znakom toho, že ľudia nie sú spokojní so svojim spoločenským postavením. Iné to nie je ani v Dunajskej Strede, kde je z veľkej väčšiny zastúpená maďarská menšina. Tú možno v tomto meste pokojne označiť za väčšinu, keďže veľká čast obyvateľov sa hlási práve k maďarskej národnosti.

Na opačnej strane stoja pri vzájomnom stretnutí týchto dvoch klubov ľudia, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti a tak toto stretnutie získava s nadsázkou povedané medzištátny charakter.

Domáci sa vo viacerých stretnutiach opierajú aj o pomoc maďarských fanúšikov, ktorí na stretnutia proti Slovanu ale aj Spartaku, neváhajú vycestovať spoza hraníc.

Autor: Jakub , Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//