topPhoto
FOTO: FK Vápeč

Dorast Hornej Poruby je po jeseni v kraji spokojný

HORNÁ PORUBA, 24.12.2016 |
Aj keď dorast Hornej Poruby vstupoval do krajskej súťaže 5. ligy ZsFZ Sever po veľkej obmene kádra, chlapci pod vedením trénera Tomáša Pučkovicu dokázali že vedia hrať futbal.


Všimol si to aj náš portál a preto sme tohto mladého a ambiciózneho trénera vyspovedali.

Pán tréner, ako ste spokojný s účinkovaním vášho mužstva v 5. lige?                             

Po jesennej časti súťaže panuje s umiestnením v tabuľke veľká spokojnosť (bilancia tímu je desať výhier, dve remízy a tri prehry pri skóre 37:18, na vedúce Nedožery-Brezany stráca deväť bodov, pozn. red). Obzvlášť pre to, že sme nováčikom súťaže a po minulej sezóne, keď odišlo až 7 hráčov ročníka 1997, došlo k veľkej obmene kádra. Dôležitý bol najmä úvod ročníka, ktorý nám vyšiel a zbierali sme dôležité body z ihrísk súperov.


S čím ste boli u vašich zverencov spokojný a s čím naopak nespokojný?

Spokojný som bol hlavne v zápasoch, keď chalani hrali tímovo, kde ukázali, že pokiaľ idú naplno a snažia sa svoje schopnosti dať v prospech kolektívu, tak aj výsledok sa dostaví. Veľkým pozitívom je, že na streľbe gólov sa podieľalo viacero hráčov, čím sa rozložila zodpovednosť na viacero členov tímu. Taktiež okrem pár momentov musím pochváliť chalanov za diciplínu, že zbytočne neoslabovali mužstvo nejakými kartovými trestami.

Určitú nespokojnosť musím naopak vyjadriť s tréningovou dochádzkou, či už bola zapríčinená z objektívnych dôvodov alebo iných. Nepozdával sa mi ani individualizmus v zápasoch, kde sa občas chalani snažili riešiť situácie zbytočne samostatne, hoci sa to dalo vyriešiť jednoducho so spoluhráčmi.  Toto sú väčšinou návyky zo žiackych súťaží a verím, že to počas krátkej doby zlepšíme.


Je známe, že v kluboch na okolí je núdza o hráčov dorasteneckého veku, aká je situácia vo vašom klube?

Po poslednom víťaznom ročníku 2015/2016 a veľkej obmene kádra prišli talentovaní hráči zo žiackej súťaže plus nejakých hráčov sa nám podarilo dotiahnuť na hosťovanie. Vrátil sa nám T. Dražkovec z MFK Dubnica, podarilo sa nám dotiahnuť hosťovanie D. Kodaja z Valaskej Belej a prišli chalani z Ilavy a Košeckého Podhradia. Káder bol počas súťaže stabilizovaný, začínali sme so zhruba 14 hráčmi. V druhej polovičke jesennej časti súťaže sa ich počet dokonca zvýšil na 16-17 hráčov.Aký štýl hry ste preferovali? Postúpili ste o súťaže vyššie a konfrontujete sa s mužstvami z celého kraja, ktoré sú určite herne na vyššej úrovni ako v oblasti?      

Keďže prišlo veľa nových hráčov, štýl hry sme prispôsobovali na daného súpera a možnosti, ktoré sme v danom momente mali. Snažíme sa útočiť v čo najväčšom počte hráčov, kde ale od nich vyžadujem, aby sa okamžite po strate lopty zapájali aj do defenzívnej časti.


Aké sú v tíme vzťahy medzi hráčmi?

Väčšinou sú v kabíne mladšie ročníky, takže chalani majú vekovo aj záujmovo bližšie. Myslím si preto, že vzťahy sú na štandardnej úrovni. 
 

Máte v mužstve hráča, ktorý ako sa ľudovo povie, je vodca a má slovo v kabíne aj na ihrisku a chalani ho rešpektujú?

Vyslovene takýto hráč v tíme nie je, sú tu ale niektorí chalani, hlavne starší, ktorí už majú viac skúseností aj zo seniorského futbalu a aj ja sa na práve na nich spolieham nielen v kabíne, ale aj na ihrisku.


Ako vy osobne vnímate ostatné mužstvá v tejto krajskej súťaži, a kto podľa vás je na tom futbalovo najvyspelejšie?

Je vidieť, že hlavne spoločensky, alebo z úcty jedného klubu k druhému, či trénerom, čo sa venujú mládeži, je krajská súťaž o niekoľko levelov vyššie oproti oblastným súťažiam. Nie je toľko nevraživosti a až neprimeranej agresivity hráčov navzájom medzi sebou. Takisto hracie plochy a areály celkovo sú na výbornej úrovni, takže pre mňa osobne obrovské pozitívum.   

Čo sa týka športovej výkonnosti, tak môj osobný názor je, že suverénne najlepšie mužstvá majú Nedožery-Brezany a Chynorany. A práve tieto kluby si to zrejme aj rozdajú o postup do 4. ligy, Kúsok za nimi by som zaradil mužstvo z Častkoviec.


Väčšina ľudí ale aj trénerov, ktorí robia mládežnícky futbal na tejto úrovni, si povedalo `konečne prestávka`. Ako ste na tom vy, čo sa týka chute pracovať pri mužstve?

Súťaž je dlhá a zaujímavá, takže čo sa týka motivácie alebo chute pracovať nemám problém. Skôr rozmýšlam nad tým, ako zlepšiť a zvýšiť kvalitu mužstva.


Máte nejaké svoje predstavy, či plány, akou formou absolvujete s mužstvom zimnú prípravu?

Hráči dostali voľno až do konca roka a potom nabehneme na tréningy, ktoré budú zamerané skôr kondične a k dispozícii nám bude aj športová hala. V pláne sú aj tréningy na rozvoj sily a dynamiky pod vedením špecializovaného trénera.

V priebehu februára je v pláne sústredenie, ktoré bude výbornou možnosťou nielen si dobre zatrénovať, ale zároveň aj na formovanie kolektívu. Počas prestávky chceme odohrať aj niekoľko prípravných zápasov, ktoré by nám ukázali nedostatky, na ktorých odstránení by sme do začiatku súťaže pracovali.

Takisto je v pláne doplnenie mužstva. Chcem mať káder pozostávajúci zo 18-20  chalanov, aby ich v zápasoch bolo k dispozícii čo najviac.


Aké máte s mužstvom ciele v jarnej časti sezóny?

Ciele, čo sa týka umiestnenia, si nedávame. Cieľom je hrať pekný futbal, skvalitnoňovať osobnostne a futbalovo každého hráča, zlepšovať sa od zápasu k zápasu, aby sami hráči, my tréneri alebo verní fanúšikovia mali radosť z futbalu, ktorý predvádzame.


Na záver sa spýtam. Je o vás známe, že kategória dorastu je vaša srdcová záležitosť, čo je vidieť aj na vašom mužstve, ktoré ste dostali doslova z oblastného dna až do kraja. Prezradíte nám nejaký svoj recept na túto niekedy problémovú kategóriu mladých futbalistov?

Je pravda, že táto katégoria je moja srdcová záležitosť, ale nejaký recept alebo návod na úspech neexistuje. Táto kategória je asi najšpecifickejšia zo všetkých. Snažím sa ísť zlatou strednou cestou, teda v správnom čase chalanov usmerniť a upokojiť, no keď je to potrebné, tak aj pritvrdiť, aby boli sústredení a aby panovala disciplína. Je to niekedy viac o psychologickej ako o športovej príprave. A dôležité je hlavne vedieť s nimi komunikovať, pretože potom vám to vrátia na ihrisku a výsledky sa dostavia samé. 


Na záver mi dovoľte poďakovať za rozhovor a popriať vám veľa úspechov do ďalšej práce s mladými futbalistami.

Aj ja by som chcel toutou cestou pozdraviť všetkých čitateľov portálu ligy.sk a do nového roka 2017 im zaželal hlavne veľa zdravia, pohody a úspechov v osobnom i športovom živote.

Autor: IGOR , Zdroj: FK Vápeč

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//