V druhej časti nášho seriálu vám prinášame práve výber defenzívnych futbalistov, ktorí si svojho času zahrali v našej najvyššej súťaži.
Souleymane Fall (Spartak Trnava)
Rodák zo Senegalu prišiel na Slovensko tesne po vzniku samostatnosti. Začínal na východe v Michalovciach, až sa cez Jelšavu a Levice dostal do trnavského Spartaka. Za Trnavu odohral v období rokov 1999 - 2006 vyše 180 stretnutí a stal sa miláčikom tribún. Krajný obranca vynikal na trávniku najmä bojovnosťou. Svoju kariéru ukončil práve v drese Trnavy, neskôr sa však k futbalu vrátil, avšak už iba na amatérskej úrovni, keď pôsobil v Modranke.
Dionatan do Nascimento Teixeira (MFK Košice, Slovan Bratislava, Dukla Banská Bystrica)
Niekto by mohol namietať, čo tento hráč robí vo výbere legionárov, keďže reprezentoval už aj Slovensko, no rodák z brazílskej Londriny získal naše občianstvo až v roku 2013. V slovenskej najvyššej súťaži debutoval v drese vtedajšieho MFK Košice vo veku 16 rokov a 268 dní a stal sa tak najmladším legionárom, ktorý nastúpil na zápas v Corgoň lige.
V Košiciach sa však dlho neohrial a následne odišiel na hosťovanie do bratislavského Slovana. Ani tam však dlho nevydržal a postupne sa cez Ružinú dostal do Banskej Bystrice. Za ňu odohral v sezóne 2013/2014 35 stretnutí, pričom sa dokázal aj trikrát gólovo presadiť.
Následne tento niekdajší reprezentant Slovenska do 21 rokov prestúpil do anglického klubu Stoke City. Ani tam sa však výrazne nepresadil a klub ho poslal na hosťovanie do treťoligového Fleetwood Town F.C.
Ako sme už spomínali, Teixeira vlastní aj slovenský pas a pre potreby reprezentácie ho tak stále môže využiť aj reprezentačný tréner Ján Kozák st. Kontrakt so Stoke mu vyprší v júni 2017 a bude tak zaujímavé sledovať, aké budú ďalšie kroky tohto hráča, ktorý bohužiaľ svoj nesporný talent zatiaľ nedokázal zúžitkovať naplno.
Benjamín Vomáčka (Slovan Bratislava, MŠK Žilina)
Český stopér strávil na Slovensku dlhých 7 rokov, počas ktorých si na seba obliekal dresy Slovana a Žiliny. Vomáčka odohral dokopy v našej najvyššej súťaži niečo vyše 200 stretnutí, v ktorých zaznamenal 17 presných zásahov. Rodák z českého Liberca sa na niekoľko sezón stal neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy MŠK. Po pôsobení v Žiline pokračovala jeho kariéra v pražskej Slávii, Baníku Ostrava a profesionálnu kariéru ukončil v Třinci.
Ivan Djokovič (MFK Košice)
Srbský stopér zažil v Košiciach vydarené obdobie, na ktoré určite rád spomína. Zrejme menej rád však spomína na to, že mu košický klub dlhoval peniaze ešte dlho potom, čo z neho odišiel. Djokovič odohral za vtedajšie MFK v období rokov 2010 - 2012 viac ako 50 súťažných stretnutí, počas ktorých strelil sedem gólov. Musíme uznať, že na obrancu to nie je zlá štatistika.
Djokovič vynikal v súperovej šestnástke najmä pri štandardných situáciach, pri ktorých dokázal využiť svoju výšku. Obranca, ktorý Košiciam pomohol k záchrane v najvyššej súťaži v sezóne 2009/2010 aktuálne pôsobí v srbskom klube Borac Čačak, v ktorom donedávna hrával aj ďalší bývalý hráč Košíc a taktiež obranca Stefan Milojevič.
Radek Dosoudil (Artmedia Bratislava, Slovan Bratislava)
U fanúšikov súpera síce vyvolával búrku nevôle a to najmä pri ostrejších zákrokoch, napriek tomu však možno označiť Dosoudila za jedného z tých lepších defenzívnych hráčov, ktorí sa na slovenských trávnikoch predstavili.
Po pôsobení v Artmedii si tento český stopér zahral aj v bratislavskom Slovane, s ktorým oslavoval dvakrát víťazstvo v lige. Následne sa vrátil späť do Čiech, kde pôsobil v Mladej Boleslavi.
Aleš Urbánek (Artmedia Bratislava, DAC 1904 Dunajská Streda, FK Senica)
Český univerzál prišiel prvýkrát na Slovensko v roku 2005. Artmedii pomohol v ťažkých stretnutiach Ligy majstrov a získal s ňou aj majstrovský titul. Následujúcu sezónu hosťoval ako hráč moskovského Spartaka v Slávii Praha.
V ďalšej sezóne sa však vrátil späť do Bratislavy a neskôr ešte pôsobil v Slovácku, Senici, Dunajskej Strede a v Ružinej. Posledné informácie o ňom sú z roku 2013, kedy v rozhovore pre isport.cz prezradil, že sa živí civilným zamestnaním a futbal hrá už iba pre zábavu.
Kingsley Madu (AS Trenčín)
Členom kádra AS Trenčín bol ešte nedávno, napriek tomu sme sa rozhodli ho do nášho rebríčka zaradiť. Madu sa dokázal pôsobením v Trenčíne dostať až do reprezentačného výberu Nigérie, s ktorým získal na olympiáde bronzové medaily.
Na konci augusta tohto roku prestúpil do belgického Waregemu. Madu má stále iba 20 rokov a je tak možné, že ak bude aj naďalej podávať kvalitné výkony, tak sa posunie do ešte kvalitnejšej súťaže.
Mamadou Bagayoko (Artmedia Bratislava, Slovan Bratislava)
V drese bratislavských klubov Slovana a Petržalky odohral tento pravý obranca vyše 130 ligových stretnutí. Aj to hovorí o tom, že bol platným členom mužstva a podával kvalitné výkony. Na Slovensku strávil sedem rokov a prvý vážnejší prestup v jeho kariére prišiel v lete 2015, kedy sa upísal belgickému klubu Sint-Truidense V.V.
Nicolas Gorosito (FK Senica, Slovan Bratislava)
Argentínsky stopér pôsobil na Slovensku najprv v Senici. Tam sa dokázal výkonmi prepracovať na jedného z najlepších a najžiadanejších stopérov v našej najvyššej súťaži. Senicu tak neskôr vymenil za bratislavský Slovan, za ktorý odohral skoro 100 ligových stretnutí. S bratislavským klubom získal v sezóne 2012/2013 double.
V lete tohto roku Slovensko opustil, keď zamieril do druholigového španielskeho klubu Getafe.
Ramón Rodríguez da Silva (AS Trenčín)
Stopér z Brazílie odohral za Trenčín niečo vyše 70 stretnutí. Dobrými výkonmi si vypýtal lepší angažmán, keď v auguste 2015 zamieril do dánskeho klubu FC Nordsjaelland. Dnes už pôsobi v inom dánskom klube, keď pôsobisko menil hneď po premiérovej sezóne strávenej v Nordsjaellande. Aktuálne je hráčom klubu z mesta Sönderjyske, proti ktorému si v septembri tohto roku zahrala v Európskej lige aj pražská Sparta. Da Silva sa však v zostave neobjavil.
POZRITE AJ: Legionári, ktorí sa zapísali do pamäte slovenských fanúšikov (1. časť)