Aj vďaka týmto futbalistom je o našej lige počuť aj za hranicami. Nájdete v našom rebríčku svojho obľúbenca, alebo vám v ňom niekto naopak chýba?
Nemanja Matič (MFK Košice)
Pred pôsobením v Košiciah hral iba v nižších súťažiach vo svojej rodnej krajine. Talent v ňom objavil reprezentačný tréner Slovenska Ján Kozák st. Matič sa mu za šancu odvďačil skvelými výkonmi. Na konci augusta 2009 prestúpil z vtedajšieho MFK Košice do slávneho anglického klubu Chelsea FC.
O svoju šancu musel bojovať, pričom sa nevyhol ani hosťovaniu. Neskôr zvolil prestup do Benficy Lisabon, s ktorou získal titul v najvyššej portugalskej súťaži a taktiež si s ňou zahral aj vo finále Európskej ligy. Po vydarenom pôsobení v Benfice ho funkcionári londýskej Chelsea získali späť, avšak jeho hodnota stúpla už na 25 miliónov eur.
Matič získal odvtedy s Chelsea dvakrát majstrovský titul, FA Cup a aj Ligový pohár. Počas pôsobenia na Slovensku získal aj naše občianstvo a dlho sa hovorilo o tom, že by mohol reprezentovať našu krajinu. Napokon sa však táto myšlienka neuskutočnila a dnes Matič háji farby svojej vlasti.
Ibrahim Rabiu (AS Trenčín)
Šikovný tvorca hry, ktorý nevyniká výškou, ale prehľadom v hre, bavil fanúšikov na Slovensku svojou hrou ešte nedávno. V závere prestupového obdobia v lete 2015 však napokon zmenil pôsobisko, keď prestúpil do belgického klubu KAA Gent. Tento klub hral v tejto sezóne skupinovú fázu Európskej ligy.
Rabiu, ktorý s týmto klubom podpísal kontrakt do júna 2019, však stále na svoju šancu čaká. Stredopoliar z Nigérie podľa nás určite nepovedal posledné slovo a budeme o ňom ešte počuť.
Jaroslav Diviš (FK Senica)
Diviš sa do pamäte slovenských fanúšikov zapísal pôsobením v Senici. Za klub zo Záhoria odohral vyše 100 stretnutí, v ktorých sa viackrát presadil aj strelecky. So Senicou si zahral aj Európsku ligu a v sezóne 2012/2013 s ňou dokázal obhájiť druhú pozíciu z predchádzajúceho ročníka súťaže. Bol súčasťou klubu v jeho najvydarenejšom období v novodobej histórii.
Moses Simon (AS Trenčín)
V januári 2014 podpísal tento futbalista trojročný kontrakt s AS Trenčín. V klube sa však neohrial ani rok a už opäť menil pôsobisko. Slovensko vymenil za Belgicko a Trenčín za Gent. Rodák z Nigérie sa dokázal prepracovať do základnej zostavy tohto klubu a vzhľadom na jeho vek, 21 rokov, je možné, že si zahrá ešte aj v lepšej súťaži, ako je tá belgická.
Marko Milinkovič (MFK Košice, Slovan Bratislava)
Rodák z Belehradu strávil na Slovensku dlhých 9 rokov. Najprv pôsobil na východe republiky, kde si spravil výborné meno. Košice neskôr vymenil za naše hlavné mesto Bratislavu a vtedajšie MFK za Slovan. Milinkovič upútal najmä svojou skvelou kopacou technikou a aj v belasom patril ku kľúčovým hráčom. Svoje pôsobenie v Bratislave ukončil len prednedávnom a to prestupom do tureckého klubu Genclerbirgili Ankara.
Dare Vršič (MŠK Žilina)
Slovinský stredopoliar a tvorca hry upútal výkonmi v drese Žiliny do takej miery, že mu bola predpovedaná skvelá budúcnosť. Predpoklady dokázal naplniť iba do určite miery a okrem slovenského získal aj rakúsky a slovinský majstrovský titul. Prepracovať sa dokázal aj do reprezentácie svojej krajiny, hoci len na niekoľko stretnutí
Aktuálne pôsobí v NK Maribor, ktorý patrí v Slovinsku k tým lepším a aj v aktuálnej sezóne účinkoval v kvalifikácii Európskej ligy.
Admir Vladavič (MŠK Žilina)
Ďalší balkánsky futbalista v našom rebríčku. Vladavič patril svojho času k ozdobám našej najvyššej súťaže. Počas pôsobenia v Žiline sa prebojoval aj do reprezentačného áčka Bosny a Hercegoviny.
Jeho pôsobenie však sprevádzali aj problémy. Po prestupe do rakúskeho Salzburgu sa do Žiliny vrátil ešte raz a to pred sezónou 2010/2011, kedy s klubom podpísal zmluvu do roku 2012. Tú však nedodržal a v januári 2011 sa po ňom akoby zľahla zem. Až na jeseň toho istého roku, sa objavil v zostave klubu Olimpik Sarajevo, pričom klub zo Žiliny namietal, že hráč mal uzavretú platnú zmluvu s MŠK. Celý spor napokon riešila FIFA, ktorá priznala odškodné Žiline, pričom Vladavič musí klubu uhradiť 164 065 eur a úroky z omeškania až do zaplatenia.
Almir Gegič (1.FC Košice, Matador Púchov)
Srbský stredopoliar si urobil na Slovensku dobré meno najprv v Košiciach a potom aj v Púchove, kam prestúpil po sezóne strávenej na východe republiky. Po pôsobení v Púchove si zahral aj v Turecku, či Švajčiarsku.
Neskôr bolo jeho meno v médiách spájané s korupčnou aférou, pričom mal byť akousi spojkou mafie s futbalistami z Talianska. Momentálne už futbal na profesionálnej úrovni nehrá.
Gino van Kessel (AS Trenčín)
Holandský krajný záložník a bývalý hráč slávneho Ajaxu Amsterdam pôsobil v Trenčíne hneď dvakrát. Najprv bol pod hradom Matúša Čáka na hosťovaní v sezóne 2013/2014. Zaujal najmä svojou gólovou potenciou, keď zaznamenal 10 presných zásahov v 25 stretnutiach.
Do klubu sa opäť vrátil po pôsobení vo francúzskom AC Arles-Avignon. Aj jeho druhé pôsobenie na Sihoti môžeme označiť za vydarené. S Trenčínom oslavoval dvakrát po sebe double, na ktorom sa podieľal množstvom gólov a prihrávok. Po poslednej majstrovskej sezóne prestúpil do pražskej Slavie.
Karim Guéde (Artmedia Bratislava, Slovan Bratislava)
Defenzívny stredopoliar a rodák z Nemecka zaujal svojimi výkonmi natoľko, že získal slovenské občianstvo a stal sa reprezentantom našej krajiny. V slovenskej najvyššej súťaži odohral za Artmediu a Slovan 180 stretnutí, počas ktorých sa dokázal presadiť v 46 prípadoch. Svojimi výkonmi upútal pozornosť zahraničných klubov, až ho nakoniec angažoval nemecký Freiburg, kde pôsobí aj dnes. S ním si zahral v 1. a v 2. bundeslige.
Jeho pôsobenie v reprezentácii bolo krátke a výraznejšie sa v mužste nedokázal presadiť, pričom jedným z dôvodov bolo aj to, že po návrate z prvého kvalifikačného zápasu o postup na MS 2014 v Litve porušil po príchode na Slovensko spolu s ďalšími troma spoluhráčmi večierku.
Koro Issa Ahmed Koné (Spartak Trnava)
Koné zaujal svojim výkonmi v drese trnavského Spartaka. Jeho pôsobenie na Slovensku však sprevádzali aj problémy, keď svojho času obvinil vtedajšieho trénera Trnavy Pavla Hoftycha z rasizmu.
Svojim trucovaním si napokon vydobil pozíciu nechceného hráča a prestúpil do francúzskeho Dijonu. Naposledy pôsobil tento rodák z Pobrežia Slonoviny v alžírskom klube CS Constantine.
POZRITE AJ:
Legionári, ktorí sa zapísali do pamäte slovenských fanúšikov (1. časť)
Legionári, ktorí sa zapísali do pamäte slovenských fanúšikov (2. časť)