A náš výber tých najlepších legionárov, ktorí kedysi pôsobili v našej najvyššej súťaži, ukončíme práve ofenzívnymi futbalistami. Niektorí z nich dokázali preraziť za hranicami, iní dokonca získali slovenské občianstvo.
Leonard Kweuke (DAC 1904 Dunajská Streda)
Kweuke vzbudzoval v našej najvyššej súťaži medzi obrancami rešpekt najmä kvôli svojej robustnej postave. Mimo iného predviedol tento útočník počas svojho krátkeho pôsobenia v Dunajskej Strede aj svoju gólovú potenciu, keď zaznamenal 11 presných zásahov v 16 súťažných stretnutiach.
V časoch, keď bol hráčom DAC, bol aj na hosťovaní v nemeckých kluboch Eintracht Frankfurt a Energie Cottbus, výraznejšie sa však presadiť nedokázal. Napokon prestúpil do pražskej Sparty, kde sa usadil a počas svojho trojročného pôsobenia dokázal skórovať v 31 prípadoch, na čo mu stačilo 74 stretnutí. Aktuálne je hráčom tureckého klubu, Çaykur Rizespor.
Fabio Nigro (Baník Prievidza, Slovan Bratislava)
Argentínsky útočník pôsobil na Slovensku v Prievidzi a taktiež aj v bratislavskom Slovane. Obľúbencom tribún sa stal najmä v Slovane. Nigro vynikal najmä svojou kopacou technikou, pričom veľa gólov zaznamenal zo štandardných situácii.
Kariéru ukončil doma v Argentíne, na Slovensko a Slovan však nezanevrel a veľakrát aj po skončení aktívnej činnosti navštívil Bratislavu.
Ruslan Ľubarskij (Chemlon Humenné, 1.FC Košice)
Ukrajinský futbalista prišiel na Slovensko na začiatku deväťdesiatych rokov. Výborné meno si spravil najmä vo vtedajšom Chemlone Humenné, za ktor7 odohral 90 stretnutí a zaznamenal 18 presných zásahov. Po pôsobení v Humennom zamieril do Čiech a jeho novým klubom sa stala pražská Sparta.
V jej drese však veľa priestoru nedostal a tak zamieril späť na východ Slovenska. Upísal sa 1. FC Košice a urobil dobre. S klubom získal dvakrát majstrovský titul vo vtedajšej Mars Superlige a zahral si aj skupinovú fázu Ligy Majstrov.
Po pôsobení v Košiciach zamieril do Izraelu, aby sa následne cez rodnú krajinu vrátil tam, kde začínal. Na Slovensku sa usadil a dodnes hráva v jednej z nižších súťaži na východe republiky.
Luis Fabio Gomes (MFK Ružomberok, Spartak Trnava, Slovan Bratislava, Artmedia Bratislava)
Rodák z Brazílie pôsobil na Slovensku hneď vo viacerých kluboch. Najviac toho odohral za trnavský Spartak, ktorého dres si obliekal v rokoch 1997 až 2000. Následne vystriedal hneď niekoľko zahraničných klubov, aby sa pred sezónou 2005/2006 vrátil späť na Slovensko. Upísal sa petržalskej Artmedii, s ktorou zažil skvelú jazdu v Lige majstrov. Po pôsobení v ya Starým mostom už lepší angažmán získať nedokázal.
Jan Kalabiška (FK Senica)
Český útočník a rodák z mesta Mělník zaujal v našej najvyššej súťaži najmä svojou univerzálnosťou, keď bol schopný nastúpiť v obrane, stredovej línii, ale aj v útoku. Za Senicu odohral počas piatich rokov vyše 130 stretnutí a pripísal si 32 presných zásahov. V sezóne 2014/2015 sa dokázal stať, spoločne so Žilinčanom Jeličom, najlepším strelcom našej ligy, na čo mu stačilo 19 presných zásahov.
Aktuálne pôsobí tento futbalista v Mladej Boleslavi.
Matej Jelič (MŠK Žilina)
Hráčom Žiliny sa stal v lete 2013. Chvíľu mu síce trvalo, kým sa presadil, napokon však z toho bol veěmi vydarený angažmán a v Žiline podpis zmluvy s ním určite neľutujú. Hneď počas svojej druhej sezóny v drese MŠK sa Jelič prepracoval na čelo poradia kanonierov, keď zaznamenal 19 presných zásahov.
Vypýtal si tak pozornosť zahraničných klubov a v auguste 2015 prestúpil do rakúskeho Rapidu Viedeň, s ktorým podpísal zmluvu do roku 2019.
Mouhamadou Seye (FK ZŤS Dubnica, Dukla Banská Bystrica)
Rodák zo Senegalu so slovensk7m ob4ianstvom upútal najmä svojimi výkonmi v drese Dubnice. Odtiaľ prestúpil do Banskej Bystrice, kde zažil menej vydarené obdobie, počas ktorého sa nedokázal výraznejšie gólovo presadiť.
Po pôsobení vo viacerých maďarských kluboch sa na jeseň 2014 vrátil do Banskej Bystrice, ani jeho druhé angažmán v tomto klube však nebolo úspešné a s Duklou sa opäť rozlúčil.
Leandre Gael Tawamba Kana (FC Nitra, MFK Ružomberok, FC ViON Zlaté Moravce)
Tawamba pôsobil na Slovensku najprv v Nitre. Tej dokázal pomôcť k záchrane v súťaži v sezóne 2012/2013. Svojimi výkonmi upútal natoľko, že po ňom siahol Ružomberok. Tam však vydržal iba jednu sezónu, počas ktorej zaznamenal v 31 zápasoch 13 presných zásahov. Po sezóne pod Čebraťom totiž nasledoval prestup do lýbijského klubu Al-Ahly Benghazi.
Po pôsobení v tomto klube sa Tawamba vrátil späť, tentoraz však do Zlatých Moraviec. Na Slovensku sa mu darilo podľa predstáv, opäť však prišiel nie veľmi vydarený prestup, tentokrát do kazašského FC Kairat. Po tejto anabáze sa Tawamba upísal belehradskému Partizanu a tento prestup možno považovať v jeho kariére za prelomový. Je iba na ňom, či svoje kvality potvrdí, alebo nie.
David Depetris (AS Trenčín, Spartak Trnava)
Rodák z Argentíny zaujal svojim pôsobením v našej najvyššej súťaži natoľko, že dokázal získať aj naše občianstvo a podobne ako Karim Guéde reprezentoval našu krajinu. Do povedomia fanúšikov sa dostal najmä počas svojho pôsobenia v Trenčíne, za ktorý odohral vyše 130 stretnutí. Na Slovensku si opäť zahral aj nedávno, keď si na seba obliekal dres trnavského Spartaku. Táto spolupráca však neprerástla do väčších kontúr a tak aktuálne Depetris pôsobi v Argentíne v klube Atlético Huracán.
Iba pripomíname, že za reprezentáciu Slovenska odohral zatiaľ iba dve stretnutia. S našou krajinou ho viaže aj to, že si tu našiel ženu.
Alias Lembakoali (Matador Púchov, Inter Bratislava)
Rodák zo Stredoafrickej republiky pôsobil na Slovensku v dresoch Púchova a bratislavského Interu. Za oba tieto kluby odohral niečo vyše 130 stretnutí. Svoju budúcnosť spojil so Slovenskom aj po skončení profesionálnej hráčskej kariéry, keď sa angažoval najmä v boji proti rasizmu a futbal si ešte stále zahrá aj v nižšej súťaži v drese Mosta pri Bratislave.
Jan Nezmar (MFK Ružomberok)
Český útočník sa výrazne pričinil o doposiaľ najväčší úspech v histórii ružomberského futbalu. V sezóne 2005/2006 oslávil s Ružomberkom double za víťazstvo v pohári a v lige. K tomu všetkému pridal 17 presných zásahov a spolu s Erikom Jendriškom vytvoril najobávanejší útok vo vtedajšej Corgoň lige.
Po vydarenom pôsobení na Slovensku nasledoval prestup do Liberca, za ktorý odohral približne 100 stretnutí. Aktívnu činnosť ukončil po jesennej časti v roku 2012. Pri futbale však zostal, keďže ostal pracovať v štruktúrach klubu.
POZRITE AJ:
Legionári, ktorí sa zapísali do pamäte slovenských fanúšikov (1. časť)
Legionári, ktorí sa zapísali do pamäte slovenských fanúšikov (2. časť)
Legionári, ktorí sa zapísali do pamäte slovenských fanúšikov (3. časť)