topPhoto
FOTO: TASR/AP, stránky agentúr, klubov a hráčov

V Taliansku pôsobí skoro dvadsiatka Slovákov

RÍM, 26.01.2017 |
Najviac slovenských legionárov behá podľa portálu transfermarkt v Rakúsku, kde by ich malo byť až 259. My sa dnes pozrieme do Talianska, kde ich je podľa tohto zdroja aktuálne 18.


"Naši hráči sú pre talianske kluby zaujímaví svojim talentom a dobrou mentalitou. Sú dlhodobo pracovití a majú veľkú túžbu sa presadiť," charakterizoval pre ligy.sk dôvody narastajúceho počtu Slovákov na Apeninskom polostrove Roman Vojtek z agentúry Stars and Friends. 

Marek Hamšík v SSC Neapol, Juraj Kucka v AC Miláno, Norbert Gyömber v Pescare, či Milan Škriniar v Sampdorii Janov. To je len vrchol "slovenského ľadovca" v Taliansku. Viacero menej či viac známych mien totiž figuruje aj v nižších a mládežníckych ligách.

 

Kvôli prestupu Hamšíka predal jeho otec auto 

O pozícii Mareka Hamšíka (29) v tíme spod Vezuvu je snáď aj zbytočne špekulovať. Kapitánska páska je jasným dôkazom, pohľad na počet štartov v rôznych súťažiach a nemenej tak počet gólov v nich len zdôrazňuje, aké miesto Marek v klube má. Rodák z Banskej Bystrice, ktorý s futbalom začínal ako štvorročný v Jupii Podlavice sa po tom, čo mu nevyšiel prestup do Sparty Praha - klub nezohnal v meste prácu pre jeho rodičov - zakotvil v Slovane Bratislava. Ten bol v tom čase na tom finančne zle a tak prestupovú sumu 125 000 korún pre Jupie zohnal otec Richard tým, že predal rodinnú Felíciu a požičal si peniaze.

Prešli len dva roky a Marek menil svoje pôsobisko opäť. Po tom, čo na turnaji reprezentačnej šestnástky padol do oka manažéra Brescie Mauricia Michelliho a následne s tímom mladších i starších dorastencov získal majstrovský titul, odišiel za 60 tisíc eur do Talianska.

Svoju premiéru v Serii A si "odkrútil" vo veku 17 rokov a 236 dní. Za krátky čas sa vypracoval na kľúčového hráča tímu a tak nebolo prekvapením, keď zaň v roku 2007 neváhal SSC Neapol zaplatiť 5,5 miliónov eur. A oplatilo sa. Pre fanúšikov je Hamšík doslova hrajúcou legendou, počty štartov či gólov v rôznych súťažiach sa pred ním doslova trasú.
 

Z Prievidze až na San Siro

Rodák z Bojníc Juraj Kucka (29) futbalovo vyrastal v drese Baníka Prievidza, kde si prešiel všetkými žiackymi kategóriami a vyskúšal si všetky posty. Po nástupe na strednú školu, kde študoval za automechanika a neskôr za stolára, hrával 2. dorasteneckú ligu za Radvaň. Práve tréner miestneho klubu Patrik Palider pri odchode do Podbrezovej ukázal na trojicu hráčov, medzi ktorými nechýbal ani Kuco, a a tak si mohol skúsiť dorasteneckú 1. ligu.

V Podbrezovej sa postupne prepracoval do A-tímu a čoskoro o neho prejavil záujem prvoligový Ružomberok, ktorého hráčom sa stal ako 19-ročný. Už ako 21-ročný si po prvý raz vyskúšal legionársky chlebíček, keď prestúpil do Sparty Praha. V jej drese si zahral okrem českej ligy aj Ligu majstrov a Európsku ligu.

Na Troch kráľov 2011 sa začala písať talianska kapitola Kuckovej kariéry. V Janove sa počas 4 a polročného pôsobenia vypracoval k najdôležitejším hráčom tímu a jeho meno sa spomínalo v súvislosti s viacerými top klubmi Talianska i Európy. Nakoniec, hoci to už chvíľu vyzeralo na istanbulský Besiktas, zakotvil Juraj na San Sire, kde si  v drese AC Miláno vybudoval v tíme silnú pozíciu. Dôkazom toho je aj 16 štartov v aktuálne sezóne Serie A

"Juraj pôsobí v historicky v jednom z desiatich TOP klubov v Európe. Štatisticky patrí k dôležitým hráčom AC Miláno," povedal pre ligy.sk Roman Vojtek z agentúry Stars and Friends.

 

Z dvoch rímskych vlkov zostal jeden, aj ten je v Pescare

V klube s renomovanou značkou pôsobil donedávna rodák a odchovanec Revúcej Norbert Gyömbér (24). V miestnom MFK pôsobil až do svojich 14 rokov, odkiaľ sa následne presunul do FK Dukla Banská Bystrica. V jej drese nastúpil v októbri 2011 aj na svoj premiérový zápas v najvyššej slovenskej súťaži a na jej konci sa tešil z titulu Objav roka. 

Počas leta 2012 mohol Norbert zakotviť v Nemecku. Prestup do VfL Wolfsburg vedeného vtedy Felixom Magathom zlyhal na prestupovej sume, neskôr sa zmenou dresu neskončila ani jeho skúška u Armina Veha v Eintrachte Frankfurt.

O pol roka už ale predsa balil kufre, za odhadovanú sumu okolo 450 tisíc eur ho získala Catania, za ktorú si po prvý raz vyskúšal Seriu A. V lete 2015 odišiel po zostupe tohto klubu do 3. ligy na hosťovanie do slávneho rímskeho AS. Napriek tomu, že veľká konkurencia a viaceré smolné zranenia mu nedovolili usadiť sa v základnej zostave vlkov, Rimania mu prejavili dôveru a za 1,5 milióna eur ho v úvode aktuálnej sezóny z Catanie kúpili.

V polovici augusta 2016 ho však čakalo opäť sťahovanie, keď odišiel na hosťovanie do Pescary. V jej drese ale vplyvom zranení doteraz odohral len 8 ligových a 2 pohárové stretnutia a aj aktuálne sa čaká na jeho návrat na trávniky.

 

Jeho parťákom v Ríme bol ešte v minulej sezóne Tomáš Vestenický (20), ktorý jej prvú polovicu strávil na nevydarenom hosťovaní v druholigovej Modene. Pre web svojej zastupiteľskej agentúry Football Service Agency po návrate do Ríma vtedy povedal: "V základnej zostave som nastúpil iba raz proti Ternane. Hoci sme vyhrali, ďalšej šance som sa nedočkal. Aj preto sme sa rozhodli hosťovanie ukončiť a v zime som sa vrátil späť do AS Rím." 


Útočník, ktorý s futbalom začínal v Topoľčanoch a neskôr pokračoval v Nitre, na seba upozornil najmä na MS hráčov do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch, kde dal päť gólov a bol najlepším strelcom slovenského výberu. V júli 2015 tak nitriansky dres vymenil za rímsky a v jeho farbách v mládežníckych kategóriách zaznamenal už 15 gólov, jeden z nich aj v Lige majstrov tejto kategórie. 

Vo "večnom meste" sa ale náš mládežnícky reprezentant príliš dlho "neohrial". Vo februári 2016 ho AS poslalo na hosťovanie do poľskej Cracovie Krakov a po jeho skončení sa jej upísal aj na prestup. V jej drese v tejto sezóne odohral 11 ligových zápasov a dvakrát nastúpil v predolách Európskej ligy, na zápsi do streleckej listiny však čaká.
 

Sampdoria zaťažená na Slovákov

Ďalším Slovákom pôsobiacim v Serii A bol ešte v minulej sezóne David Ivan (21, foto: FC Bari 1908 twitter). Napriek tomu, že jeho Sampdoria Janov bojovala o záchranu, kreatívny stredopoliar napriek svojmu mladému veku dostával v jej drese dostatok príležitostí. Na konci ročníka mal na konte 21 ligových štartov a jeden gól, jeden zápas si zahral aj v predkole Európskej ligy a Talianskom pohári.

"Určite mu v jeho pôsobení v prvom tíme Sampdorie pomohlo, že prešiel ich akadémiou. Pre jeho športové a taktiež ľudské kvality sa stal kapitánom tímu Primavery. Počas jeho pôsobenia v akadémii si vybudoval pozíciu rešpektovaného hráča a vyprofiloval sa vo veľkú osobnosť. Medzi jeho hlavné športové kvality patrí obrovská mobilita na ihrisku, výborná prihrávka a konštruktívne odoberanie lopty," povedal pre ligy.sk Roman Vojtek zo Stars and Friends.

V úvode aktuálnej sezóny však aj on menil svoje pôsobisko, keď odišiel na hosťovanie do druholigového Bari. V jeho drese zaznamenal doteraz 8 štartov, aktuálne je mimo hry kvôli zraneniu.

V januári 2016 prišiel do Sampdorie ďalší Slovák - Milan Škriniar (21, foto: TASR/Radoslav Stoklasa), o ktorého "sa tiež stará" agentúra Stars and Friends. Rodák zo Žiaru nad Hronom, ktorý si zahral za miestny FK, MŠK Žilina, či Zlaté Moravce v úvode svojho pôsobenia potreboval hlavne aklimatizovať na nové prostredie.

"Milana si Sampdoria vybrala kvôli jeho defenzívnym kvalitám a konštruktívnemu otváraniu hry. Predpokladáme, že v tejto sezóne dostane šancu v 5-8 zápasoch Serie A a od budúcej sezóny bude nastupovať v základnej zostave. Samozrejme, že sa najprv musí adaptovať, pochopiť mentalitu talianskeho futbalu a naučiť sa reč, aby presne chápal pokyny trénerov a na ihrisku komunikoval so spoluhráčmi," ako sa ukázalo, správne odhadovali zástupcovia agentúry po jeho prestupe.

V aktuálnej sezóne je však už Škriniarova situácia úplne iná a stal sa neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy Sampdorie. Odohral už 19 ligových zápasov a aj preto ho pred pár dňami britský Guardian zaradil medzi 50 najväčších talentov súťaže.

Tým ale výpočet slovenských hráčov Sampdorie nekončí, ďalším z nich je Jakub Hromada (20). Ten veľkú časť svojej kariéry stravil práve v Taliansku. Kým na Slovensku pôsobil v Košiciach, Michalovciach a v minulej sezóne v Senici, na juhu Európy si od decembra 2012 skúsil už dresy Juventusu, FC Janov, Pro Vercelli a práve Sampdorie. 

"Hlavným motívom príchodu Jakuba do Senice bolo čo najskôr sa presadiť v mužskom futbale. Myslíme si, že jeho hosťovanie v Senici bolo správnym krokom v jeho futbalovej kariére. Okamžite po príchode sa presadil do základnej zostavy a strelil niekoľko dôležitých gólov. Svojimi výkonmi upútal aj trénera reprezentácie do 21 rokov. Taktiež je pod kontrolou Sampdorie, ktorá monitoruje jeho výkonnosť. V Taliansku má dobré meno, pôsobil v Juventuse, FC Janov a Sampdorii, ovláda reč, dobre pozná mentalitu talianskeho futbalu. V Senici určite nadobudne skúsenosti z mužského futbalu, takže bude mať všetky predpoklady na úspešný návrat do talianskeho futbalu," prezradil dôvody jeho minulosezónneho návratu na Slovensko Roman Vojtek z agentúry Stars and Friends.

Z janovského klubu však pred touto sezónou odošiel na ročné hosťovanie do tímu českého majstra Viktorie Plzeň, za ktorú doteraz odohral 12 ligových zápasov a 6 ďalších v predkolách a hlavnej fáze Európskej ligy.
 

Sampdorii patrí aj trojica mladíkov

Ďalšou trojicou hráčov pôsobiacich v tomto klube, ktorých zastupuje agentúra Stars and Friends, sú mladíci Denis Baumgartner (18), Atila Varga (19) a Michal Tomič (16), ktorí zatiaľ pôsobia v mládežníckych suťažiach.

"Denis Baumgartner je ofenzívny stredopoliar, mimoriadne kreatívny hráč s cítením hry a dobrou myšlienkou. Svojimi silnými vstupmi do stretnutí dokáže zrealizovať najdôležitejšie momenty zápasu a tým ho ovplyvniť v prospech jeho tímu," charakterizoval odchovanca Senice, ktorý pôsobil aj v FC Nitra, Roman Vojtek.

V aktuálnej sezóne sa mu v kategórii U19 darí, keď v 12 zápasoch Primavera A nazbieral už 5 gólov a 5 asistencií.

"Atila Varga je stredný obranca, ktorý je veľmi silný v súboji a dominantný v hlavičkovaní. Taktiež vyniká pokojnou rozohrávkou." Rodák z Trebišova sa do Talianska dostal z Michaloviec, keď v auguste 2012 prestúpil do Juventusu. Z Turína sa vo februári 2015 presunul do Sampdorie.

V tejto sezóne sa hosťuje v Latina Calcio, na konte má štyri štarty v rámci Primavera A.

Ďalší mladík zo Senice, kam prišiel z myjavského Spartaka, Michal Tomič uprednostňuje post v stredovej formácii, podľa Vojteka však môže byť jeho miesto aj na kraji obrany. Zástupcov janovského klubu presvedčil počas týždňovej skúšky, po ktorej v auguste 2015 prišiel na dvojročné hosťovanie. "Michal je pravý krídelník, v budúcnosti z neho ale možno bude výborný pravý obranca. Je veľmi rýchly, ťahový hráč s dobrým centrom a schopnosťou skórovať. Veľmi poctivý a pracovitý futbalista," dodal pre ligy.sk Vojtek.

V aktuálnej sezóne je spoluhráčom Denisa Baumgartnera v devätnástke Sampdorie, pri 13 startoch v Primavera A zaznamenal 3 góly a jednu asistenciu, tri štarty a jednu gólovú nahrávku si pripísal v Coppa Primavera.

 

Niekedy len talent nestačí, treba aj obetu a šťastie

Už niečo málo vyše roka skúsa svoje šťastie v Taliansku aj 18-ročný Dávid Filinský (foto: cech-slovakia.sk). Defenzívny stredopoliar, či obranca zo Spišskej Novej Vsi opakovane hosťoval v Senici, v novembri 2015 však slovenské trávniky vymenil za talianske a stal sa hráčom Virtus Entella.

"Je to veľmi veľká zmena nielen pre neho, ale predovšetkým pre jeho rodinu z pohľadu vzdialenosti a cestovania za ním, či organizovania jeho samostatných leteckých príchodov domov," prezradil vtedy pre ligy.sk Richard Čech z Cech Player Agency.

"Po schválení prestupu nabral jeho futbalový život úplne iný smer, prišli zápasy a keďže Dávid je mimoriadne súťaživý a víťazný typ hráča, v zápasoch sa cíti ako ryba vo vode. Zatiaľ si zvyká na odlišný štýl futbalu ako bol vedený u nás. V Taliansku totiž stopér loptu nevyváža, ale rozohráva najbližšie stojacemu voľnému spoluhráčovi. Dávidovov prednosťou u nás bolo práve to, že dokázal vycítiť, kedy je to vhodné a pri otvorenom priestore vyviezol loptu až pred súperovu šestnástku a snažil sa zakončiť alebo rozohrať do čiary a nabehnúť si na center od spoluhráča. V Entelle na neho vlastní spoluhráči "kričia", aby to nerobil. Ale to sú všetko činnosti, ktoré potrebujú vzájomné spoznanie a zohratie sa," poodhalil ťažké začiatky Filinského v Taliansku krátko po jeho prestupe Čech.

Filinský ale má podľa Čecha všetky predpoklady uspieť: "Má dobrú postavu, je silný v osobných súbojoch a v zložitých situáciách si vie poradiť konštruktívnym, futbalovým spôsobom. Má výbornú prihrávku a myslenie, ktoré spolu so strelou sú v tejto chvíli asi jeho najväčšími prednosťami. Popracovať potrebuje na agresivite, dostupovaní protihráčov a zvládnutí vysokého tempa počas celého zápasu, pretože u nás mal na všetko viac času, ale toto je len o zvyku. Už po prvých zápasoch v Taliansku je badať u neho pokrok."

K tomu, aby hráč "padol do oka" nejakému skautovi niekedy treba vydarený zápas, či turnaj, niekedy však môže zaúradovať aj náhoda. Rovnako tomu bolo aj v Dávidovom prípade. "FK Senica hrala doma ligový zápas, na ktorý sa prišiel pozrieť hráčsky agent. Dávidovi tento zápas vyšiel, vyhrali jeho gólom 1:0 a bol najlepším na ihrisku. Agent pritom sledoval úplne iného hráča, ale zaujal ho práve Dávid, oslovil preto jeho otca, ktorý nás spojil dohromady a výsledkom toho je jeho prestup. Samozrejme svoju úlohu zohrala náhoda, že práve na tento zápas prišiel spomínaný agent, ale verte mi, ak by sa to nestalo v tomto zápase, niekto iný a v inom čase by si ho určite všimol."

Spoliehať sa však len na futbalový talent nie vždy stačí. Častokrát je preto nutné, aby si hráč šiel za svojim cieľom a niečo mu aj obetoval. "Ono to možno znie ako v rozprávke, ale Dávid vždy veril a sníval, že raz bude hrať futbal v zahraničí a celý čas sa na to pripravoval. Veľmi veľa trénoval individuálne, chodieval samostatne do posilňovne, obetoval tomu množstvo voľného času, ktorý jeho rovesníci využívajú iným spôsobom. Veľa sme o tom spoločne rozprávali, absolvovali sme dlhé rozhovory medzi ním a jeho otcom a zhodli sme sa, že je pripravený. Je dobré, ak už v mladom veku sú mladí hráči cieľavedomí. A svojím prístupom v Taliansku otvára dvere aj ostatným hráčom, ako to bolo aj vo Filipovom prípade. Pevne verím, že aj ten nadviaže na správnu cestu," dodal pre ligy.sk Čech.

Po ťažkých začiatkoch, keď od septembra až takmer do konca novembra 2015 nenastúpil ani raz, sa v nasledujúcich dueloch Entella U17 objavil na ihrisku až 14-krát, z toho v 12 dueloch v základnej zostave a skóroval proti Empoli. Po augustovom odchode do Pordenone U19 však zatiaľ márne čaká na príležitosť, keď zápasy svojho tímu sleduje pravidelne len z lavičky.
 

Lepieš v Entelle dlho nevydržal

V tíme Entelly sa Filinský na krátko stretol aj s ďalším Slovákom Filipom Lepiešom (17), ktorý je rodákom z Čajkova a je odchovancom čajkovského a levického futbalu. V sezóne 2014/15 hosťoval v kategórii U16 v FK Senica, kde odohral aj jesennú časť aktuálnej sezóny. V minulosti absolvoval stáže v Bologna FC a v FC Norimberg, ktoré boli jeho prvými skúsenosťami s futbalom v zahraničí.

"Dávid a Filip sú aj mentálne veľmi silní. Dokážu fungovať bez rodičov v cudzej krajine, navyše sú každý deň pod veľkým tlakom, pretože v klube sledujú každý ich tréning, rozoberá sa každý zápas. Dôležité je aj správanie v kolektíve, adaptácia na krajinu, jazyk. Ani to však negarantuje legionárovi miesto v zostave... V prípade, že v klube budú mať na ich miesto rovnakého domáceho hráča, uprednostnia Taliana," upozornil Richard Čech zo športovej agentúry Čech a dodal.

A to sa zrejme nakoniec aj potvrdilo. Lepieš sa koncom septembra 2016 vrátil späť do Senice a aktuálne je už hráčom Podbrezovej, kam prestúpil v polovici januára tohto roku.

 

Valjent a Tupta dokazujú svoje kvality

Veľkým prísľubom pre slovenský futbal je aj stredný obranca alebo stredopoliar Martin Valjent (21). Mladík z Dubnice nad Váhom a reprezentant do 21 rokov sa stal po odchode do Ternana Calcio mládežníkom s najväčším progresom v rámci talianskeho regiónu Umbria a talianske médiá ho označili za "nového Hamšíka". V Serii B má na konte vyše 80 zápasov a 2 góly, ku ktorým pridal aj šesť štartov v Coppa Italia. Jeho štatistiky rozširujú aj zápasy Primavera B, v ktorej nazbieral 7 štartov a jeden presný zásah.

Z lavičky sa už raz prizeral zápasu Serie A a na konte má štart v 4. kole Coppa Italia proti Pavii útočník Ľubomír Tupta (18, foto: TASR/Oliver Ondráš). Bývalý hráč TJ Jarovnice, MFK Slovan Sabinov, či 1. FC Tatran Prešov zaujal na medzinárodnom turnaji Frenz International Cup v Malajzii, kde sa so 7 gólmi stal najlepším strelcom turnaja, čím obhájil svoj triumf z predchádzajúceho ročníka a zároveň dopomohol k celkovému triumfu Slovákov. V auguste 2014 sa stal hráčom Catanie Calcio, odkiaľ o rok neskôr odišiel na hosťovanie do Hellasu Verona.

V jej drese sa v mládežníckej súťaži následne presadil v 24 zápasoch až jedenásťkrát. Svoju bilanciu si po obnovení hsoťovania v úvode tohto ročníka vylepšuje aj naďalej, počas 11 štartov zaznamenal 8 gólov a dve asistencie.

Tuptovým spoluhráčom sa v zime 2016 stal odchovanec Žiliny stredopoliar Šimon Štefanec (18). Spod Dubňa zamieril v lete 2015 do Slovana Bratislava, no už po polroku odišiel na hosťovanie do Hellas Verona. Dohoda medzi klubmi navyše zahŕňa aj klauzulu na prestup. 

Vo svojej úvodnej sezóne si Štefanec pripísal v U19 len 88 minút za tri štarty v Primavera B, v tejto v Primavera A však už naplno ukazuje svoje kvality, keď si v 14 zápasoch pripísal 11 gólov a 5 asistencií. Svojimi výkonmi si vypýtal aj miestenku v A-tíme, z lavičky sledoval jeho prehru s Bolognou v Coppa Italia.

Dres SS Lazio si oblieka odchovanec bardejovského futbalu a slovenský mládežnícky reprezentant Denis Petro (17, foto: partizanbj.sk). Stredný obranca sa stal hráčom rímskeho tímu na konci augusta 2015. Vo svojej premiérovej sezóne nastúpil za sedemnástku celkovo na 14 zápasov a pripísal si dva góly. V aktuálnom ročníku už v kategórii U19 má v Primavera A 8 štartov, na gólový zápis zatiaľ čaká.
 

Do Talianska aj v tridsiatke

O tom, že niektorá z talianskych súťaží nie je pre hráča "zakopaná" ani vo vyššom veku, bol ešte donedávna dôkazom rodák z Humenného Lukáš Opiela (31), ktorý pôsobil v Lego Pro v drese Roburu Siena. Defenzívny stredopoliar, ktorý v minulosti hral za Humenné, Michalovce, Zlín, Mladú Boleslav, či Senicu pôsobil na Apeninskom polostrove od leta 2015, v auguste 2016 sa však s tímom rozlúčil. 

Jeho úlohy sa zhostil len pred pár dňami už čoskoro tiež tridsiatnik Tomáš Majtán (29, foto: TASR/Lukáš Grinaj). Ofenzívny hráč, ktorý si na Slovensku prešiel Interom Bratislava, Petržalkou, Žilinou, Senicou, či Trnavou, v Poľsku hral za Gornik Zabrze a v Českej republike za Ostravu, či Příbram si to práve z posledne menovaného klubu namieril tiež za slnkom do Talianska. V rovnakej súťaži ako Opiela bude obliekať dres SS Racing Club Roma.
 

Niekto odchádza, niekto sa vracia

Ešte v januári 2016 pôsobil v Taliansku aj Dávid Berezný (20). Odchovanec Bardejova hosťoval aj v Slovane Bratislava a v auguste 2014 odišiel do Catanie. Odkiaľ smerovali jeho kroky do slovinského NK Zavrc, kde však pobudol doslova len pár dní a prestúpil do Liberca.V úvode tohto ročníka sa stal hráčom ďalšieho českého klubu Frýdku-Místku. 

Opačným smerom si to namieril Richard Lásik (24, foto: TASR/Martin Baumann). Defenzívny stredopoliar už v minulosti v Taliansku pôsobil, keď si obliekal dres Brescie. Po anabázach v Ružomberku, Slovane Bratislava a Baníku Ostrava sa však ako keby kruh uzavrel a Richard je späť na Apeninskom polostrove. V úvode tejto sezóny prestúpil do druholigového Avellina, za ktoré doteraz odohral 13 zápasov a pripísal si jednu asistenciu a gól do siete Ternany.
 

Nová krv

Čerstvými posilami do slovenských radov v Taliansku je trojica mladíkov. V úvode tejto sezóny sa k nim zaradil obranca Filip Vaško (17, foto: cech-slovakia.sk), ktorý z košického FC VSS odišiel do Udinese Calcio. V drese miestnej devätnástky nastúpil už na 10 zápasov Primavery B a jeden v Coppa Primavera, do streleckej listiny sa zapísal v lige proti Turínu FC.

Vaško dostal fantastický darček k svojim narodeninám, keď sa hráčom Udine stal práve v deň svojej sedemnástky. "Som rád a som veľmi vďačný, že som sa mohol dostať do takého skvelého klubu ako je Udinese Calcio. Podmienky sú na vysokej úrovni a veľmi dobré pre môj futbalový rast. Určite najväčšou motiváciou je dostať sa do prvého tímu Udinese, ale teším sa aj na ligu v kategórii U19 Primavera. Samozrejme, som odhodlaný pracovať na sebe čo najviac,“ uviedol Vaško pre web svojej agentúry. 

Ďalší obranca Patrik Gregora (23, foto: skslovan.com), má už napriek mladému veku čo to "pobehané". Na Slovensku pôsobil v Slovane Bratislava, Šamoríne, či Zlatých Moravciach, v Nórsku hral za Stord IL a z českého Slavoja Vyšehrad si to zamieril do talianskeho US Civitanovese. V jeho drese stihol v Serii D odohrať 10 zápasov a pridal aj jeden gól, v decembri 2016 prestúpil do AltoVicentino, za ktoré nastúpil už na päť stretnutí.

Brankárom v ďalšom tíme Serie D AC Mestre je ďalší Slovák Stanislav Pusca (20, foto: carrierecalciatori.it). Hráč, ktorý na Slovensku nikdy nepôsobil sa do tímu dostal pred touto sezónou z FC Dolo 1909 a doteraz nazbieral 5 štartov, v ktorých inkasoval šesť gólov.

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//