topPhoto
FOTO: Budú sa futbalisti trebišovského Slavoja takto radovať aj po poslednom stretnutí aktuálne prebiehajúcej sezóny? (FB Amatérske fotky Slavoj Trebišov)

Osem očakávaní jarnej časti 3. ligy Východ

KOŠICE, 18.03.2017 |
Už len hodiny delia kluby i fanúšikov od začiatku odvetnej časti najvyššej regionálnej súťaže na východe Slovenska. Tesne pred jej začiatkom sme dali dokopy naše najväčšie očakávania.


1. Bude postupujúci z 3. ligy schopný ekonomicky zvládnuť celoštátny formát druhej najvyššej súťaže?

Minulý ročník tretej najvyššej súťaže vyhrala Krásna. Tá sa účasti v druhej najvyššej súťaži vzdala z ekonomických dôvodov a následne na to sa odhlásila aj z 3. ligy. Podobne uvažovali aj ostatné kluby a aj z toho dôvodu sa druhá liga v skupine Východ hrá v aktuálnej sezóne iba s desiatimi účastníkmi.

V budúcej sezóne sa navyše druhá liga má hrať v celoštátnom formáte a pribudne tak viac cestovania. Kluby z východu tak nebudú cestovať len do Liptovského Mikuláša, či Košíc, ale napríklad aj do Skalice, Šamorína či Bratislavy.2. Podarí sa Jozefovi Škrlíkovi nadviazať na prácu Milana Urbana a postúpiť s trebišovským Slavojom do 2. ligy?

Trénerská zmena v trebišovskom Slavoji prekvapila azda každého, či už je laik, alebo futbal sleduje pravidelne. Tréner Škrlík môže priniesť do Trebišova skúsenosti, ktoré nadobudol počas svojich zahraničných štácií a za jeho výhodu možno považovať aj to, že ak klub angažuje hráčov spoza našej východnej hranici, tak mu nebude robiť problém ani komunikácia, keďže dlhodobo pôsobil v Kazachstane.

Zároveň však netreba zabúdať ani na skvelú prácu Milana Urbana, ktorý najprv Slavoj zachránil v tretej najvyššej súťaži, aby s ním následne vyhral jesennú časť aktuálneho ročníka.

Klub sa počas zimnej prestávky posilnil o trojicu futbalistov. Káder A-mužstva vystužili Adam Patkanóci z Veľkého Horeša, stredopoliar Andrej Jefremov prichádzajúci z ukrajinského klubu FC Iednist Plysky a útočník Hector Tubonemi, ktorý do metropoly juhovýchodného Slovenska prichádza z prešovského Tatrana.

Výraznou posilou by mal byť najmä posledne menovaný hráč, ktorý má skúsenosti s našou najvyššou súťažou, v ktorej počas jesene odohral 17 stretnutí. V minulosti bol aj druhým najlepším strelcom 2. ligy.

Očakávania fanúšikov žlto-modrých budú na jar veľké a postupový sen sa môže stať realitou.3. Podarí sa Giraltovciam, Svitu, Vranovu nad Topľou či Stropkovu zdramatizovať boj o postup?

Strata Giraltoviec na aktuálne prvý Trebišov je iba trojbodová. Treba však poznamenať, že Slavoj má zápas k dobru a odohrá ho proti Veľkému Horešu, ktorý zrejme na jar nebude disponovať takou silou ako na jeseň. Veľa napovedal aj vzájomný zápas týchto súperov, ktorí vyhrali futbalisti Slavoja.

Do boja o postup by mohli prehovoriť aj ďalšie mužstvá, avšak museli by sa spoľahnúť aj na zaváhania svojho súpera, ktorý bol najmä v domácom prostredí suverénny.

Čo sa týka Vyšného Opátskeho a Svidníka, tak tieto kluby využívajú v rámci partnerskej spolupráce hráčov na striedavý štart a tak postúpiť o súťaž vyššie nemôžu.4. Povedú zmeny trénerov vo viacerých kluboch k zlepšeniu herného prejavu či umiestnenia?

Niektoré zmeny na trénerskom poste sa zdali prekvapivé. Boli to najmä zmeny, ktoré sa počas rozbehnutej zimnej prípravy odohrali vo Vranove nad Topľou a Trebišove. Prekvapila však taktiež aj zmena na trénerskom poste v Giraltovciach, ktoré boli na jeseň najväčším prekvapením súťaže.

Je však skoro hodnotiť do akej miery povedú k zlepšeniu postavenia v tabuľke či herného prejavu. Skúsenosť a taktická vyspelosť trénerov ako Sudimák či Škrlík môžu priniesť mužstvám to, čo im na jeseň chýbalo. Zároveň sme zvedaví na to, ako si poradí s neľahkou úlohou Ondrej Desiatnik v Plavnici, ktorú na jar čaká boj o zotrvanie v súťaži.5. Bude tretia najvyššia súťaž divácky lákať aj po odchodoch viacerých kvalitných a skúsených futbalistov?

Sciranka, Tírer, Hricov, Paluba, Dobranský, Adam, Kolbas, Brza, Jacko či Kráľovič. To všetko sú hráči, ktorí bezpochyby na jeseň zdvíhali kredit tretej najvyššej súťaže. Sú to hráči, ktorí si z väčšej časti zahrali aj vo vyšších súťažiach a do 3. ligy priniesli kvalitu a skúsenosť.

Na jar tak vznikne priestor na to, aby presvedčili o svojich kvalitách, pre ďalších futbalistov. V kombinácii so stále sa zlepšujúcim počasím by to mohlo prilákať na tribúny viac divákov ako v závere jesene. Pozornosť bude pútať najmä stále otvorený boj o postup, do ktorého sa môže zapojiť viacero mužstiev, ktoré sa po jeseni nachádzajú v prvej polovici tabuľky.6. Stane sa najlepším strelcom súťaže Lukáš Stanislav zo Svitu alebo ho predbehnú Radovan Bandžuch z Vyšného Opátskeho či Matúš Lorinčák z Trebišova?

Najlepšie karty v rukách má pred začiatkom jarnej odvety šestnásťgólový kanonier Svitu, ktorý na to navyše potreboval najmenej stretnutí. Zahanbiť sa však nedali ani Bandžuch a Lorinčák. Prvý menovaný má už teraz na svojom konte toľko gólov, koľko ich dal za celú minulú sezónu, zatiaľ čo druhému menovanému chýba k naplneniu minuloročnej štatistiky jeden presný zásah.

Všetci traja hráči pôsobia v kluboch, ktoré počtom gólov patria k najlepším v súťaži. Na jar tak bude zaujímavé sledovať, a to najmä vo vzájomných stretnutiach týchto klubov, kto si napokon vystrieľa korunu kráľa strelcov.7. S akým mužstvom nastúpi Veľký Horeš do odvetnej časti súťaže?

Funkcionári Veľkého Horeša počas zimnej prestávky prepustili zo svojich služieb trénera Emila Sudimáka st. a taktiež aj všetkých hráčov, ktorí si našli rýchlo nové pôsobiská.

Doteraz však nie je jasné s akým mužstvom Veľký Horeš súťaž dohrá. Ak by to mali byť hráči z výberu do 19 rokov, ktorý účinkuje v 4. najvyššej súťaži, tak by to bol pre 3. ligu nie práve športový prístup, ktorý by navyše mohol týmto mladíkom skôr uškodiť ako pomôť. Ak sa totiž pozriete na súpisku dorastencov Veľkého Horeša, tak zistíte, že mužstvo tvoria aj hráči, ktorí majú len 15 či 16 rokov.

Je tak otázkou, s akým mužstvom a či vôbec klub súťaž dohrá. Svojim spôsobom by mohol Veľký Horeš na jar napodobniť trápiace sa Pušovce. Náskok Družstevníka pred štrnástou rezervou prešovského Tatrana, ktorá sa nachádza na zostupovej pozícii, je totiž iba sedembodový.

Bude nasledovať pád klubu o súťaž nižšie už po roku medzi regionálnou elitou?8. Ktoré dve mužstvá zostúpia o súťaž nižšie?

Prvým zostupujúcim je Krásna nad Hornádom, o čom sa rozhodlo ešte pred začiatkom aktuálneho ročníka. Administratívne by mal klub zostúpiť do 4. ligy Juh riadenej VsFZ. Druhým zostupujúcim by mali byť beznádejne posledné Pušovce, ktoré na jeseň nezískali ani jeden bod a inkasovali skoro trojciferný počet gólov. Administratívne patria Pušovce do 4. ligy Sever.

Ak sa však pozrieme na tabuľku druhej futbalovej ligy skupiny Východ, tak to vyzerá tak, že ju po sezóne s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou opustia Lipany a Haniska. Tie by vypadli práve do 3. ligy Východ.

Ak teda počítame pre budúcu sezónu s dvojicou zostupujúcich z druhej ligy, dvojicou postupujúcich zo 4. ligy Juh a Sever a mužstvami, ktoré v súťaži zostanú, tak nám vychádza nepárne číslo 17. To znamená, že ak z 2. ligy naozaj vypadnú Lipany a Haniska, tak sa počet vypadávajúcich z 3. ligy zvýši na tri. Vypadávajúcimi by tak aktuálne boli Krásna, Pušovce a rezerva prešovského Tatrana, ktorá sa nachádza v tabuľke po jesennej časti súťaže na 14. pozícii.

Autor: Jakub , Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//