Od tragédie na glasgowskom Ibrox Parku uplynie 115 rokov

GLASGOW/BRATISLAVA, 4.4.2017 |
Od jednej z prvých veľkých futbalových tragédií uplynie v stredu 5. apríla 115 rokov. Na Ibrox Parku v Glasgowe pri nej zomrelo 25 ľudí a viac ako 500 bolo zranených.

Škótski a anglickí futbaloví fanúšikovia sa 5. apríla 1902 tešili na derby medzi škótskou a anglickou reprezentáciou. Išlo o zápas jedného z prvých národných turnajov - British Home Championship, čo bol šampionát medzi štyrmi národnými reprezentáciami (anglickou, škótskou, waleskou a severoírskou) v rámci Veľkej Británie.

Celý deň pršalo a dážď zmáčal nielen trávnik, ale aj drevené tribúny glasgowského štadiónu Ibrox Park. Váhu množstva škótskych priaznivcov nevydržala práve dažďom premočená západná tribúna, pod ktorou sa zrútila aj oceľová podpera konštrukcie tribúny. Tento typ podpier po tragédii v Spojenom kráľovstve zakázali a nahradili ju železobetónové konštrukcie alebo zemné valy.

K zrúteniu tribúny údajne prišlo krátko po nevyužitej šanci Škótska. Pri šanci škótskych reprezentantov sa fanúšikovia natlačili k dolnému okraju tribúny. Po nevyužitej príležitosti sa zase vrátili na pôvodné miesta, čím vytvorili neúnosný tlak na konštrukciu tribúny.

Po páde tribúny, pri ktorej zahynulo 25 priaznivcov a viac ako 500 ľudí bolo zranených, zápas neprerušili. Predovšetkým z dôvodu zabránenia zhromažďovaniu ostatných priaznivcov pri mieste tragédie, čo by bránilo pri záchranárskych prácach.

Nemocnice v Glasgowe nezvládali prijímať počty ranených, aj preto vznikali malé zdravotnícke bunky na policajných staniciach. Pár dní po zápase sa na mieste tragédie nenachádzal takmer žiadny materiál, pretože väčšina dreva a plechu boli použité ako provizórne nosidlá.

Anglická a škótska futbalová asociácia vyhlásili výsledok zápasu za neplatný. Náhradné stretnutie sa hralo vo Villa Parku v anglickom Birminghame.

Zaujímavosťou je aj to, že sa zrútila tribúna, ktorú krátko pred zápasom dokončili. Jej výstavba však priviedla domovský klub Glasgow Rangers do finančných ťažkostí. Aj preto zástupcovia klubu požiadali škótsku futbalovú asociáciu, aby sa derby hralo práve na Ibrox Parku. Dúfali v navrátenie finančných prostriedkov vynaložených na výstavbu tribúny. Napokon pri hlasovaní o jeden hlas porazili konkurenčný Celtic Glasgow a jeho štadión Celtic Park.

O 69 rokov neskôr, 2. januára 1971 zažil Ibrox Park ďalšiu tragédiu. Počas derby medzi Celticom Glasgow a Glasgowom Rangers zahynulo 66 priaznivcov Rangers a 200 bolo zranených, keď sa na štadióne zrútili bariéry na schodisku číslo 13.

≥ marp
Zdroj: TASR

• 30.4.2017
    Vitesse víťazom Holandského pohára, zahrá si v EL
    Futbalisti Vitesse Arnheim získali prvú veľkú trofej v 125-ročnej klubovej histórii, keď v nedeľu zvíťazili v Holandskom pohári nad AZ Alkmaar 2:0. Dvoma gólmi v poslednej desaťminútovke zariadil triumf klubu ruského obchodníka Alexandera Čigirinského útočník Ricky van Wolfswinkel. Vitesse si zaistilo účasť v Európskej lige UEFA 2017/2018. (TASR)

Pohára KNVB - finále
    AZ Alkmaar - Vitesse Arnheim 0:2 (0:0)
    Góly:
    81. a 88. van Wolfswinkel
  • 30.4.2017
    Fenerbahce rozhodlo až v nadstavení, Škrtel hral celý zápas
    V zápase 29. kola medzi tretím Fenerbahce a predposledným Rizesporom bol napriek otváraciemu gólu domáceho Sowa už v 3. minúte od 14. minúty nerozhodný stav 1:1. Domácim zabezpečil víťazstvo 2:1 až v 3. minúte nadstaveného času opäť Sow. Martin Škrtel v drese Generbahce odohral celý zápas, Miroslav Stoch bol na lavičke náhradníkov. (TASR)
  • 30.4.2017
    Kiss gólom prispel k jasnej výhre Haugesundu
    Slovenský futbalový stredopoliar Filip Kiss prispel v nedeľu jedným presným zásahom k triumfu jeho Haugesundu v 6. kole nórskej ligy 3:0 na pôde Stabaeku. Klub slovenského reprezentanta sa v tabuľke posunul na 6. pozíciu, Kiss odohral celý zápas.

Darilo sa aj hráčom Lilleströmu, ktorý vyhral 1:0 na pôde Songdalu. V drese hostí nastúpil v základe a odohral 83 minút slovenský útočník Tomáš Malec. Lilleström zaknihoval druhú výhru v sezóne a v tabuľke je 13. (TASR)
  • 30.4.2017
    Spartak Moskva vyhral u CSKA a vykročil za titulom
    V šlágri 26. kola ruskej futbalovej ligy a v priamom boji o titul vyšiel v moskovskom derby víťazne Spartak, ktorý CSKA zdolal na jej štadióne 2:1 a zabezpečil si na čele tabuľky desaťbodový náskok. (TASR)
  • 30.4.2017
    LM: Auckland City v 1. finále oceánskej Ligy majstrov suverénny
    utbalisti novozélandského Aucklandu City zvíťazili v prvom finálovom zápase Ligy majstrov oceánskej zóny na domácej pôde nad ďalším novozélandským klubom Team Wellington 3:0. Odveta je na programe 7. mája, víťaz postúpi na MS klubov FIFA. (TASR)

Auckland City - Team Wellington 3:0 (2:0)
    Góly:
    19. a 28. Moreira (prvý z 11 m), 90.+3 de Vries
  • 30.4.2017
    LM: Zranený Gimenez Atléticu proti Realu nepomôže
    Futbalistom Atlética Madrid bude v semifinále Ligy majstrov chýbať obranca Jose Gimenez, ktorý sa nestihne zotaviť zo svalového zranenia na ľavej nohe. Nedeľňajšie vyšetrenia odhalili, že zranenie je vážnejšieho charakteru a uruguajský reprezentant bude musieť pauzovať najmenej dva týždne. Informovala o tom agentúra AP.

Gimenez pre svalové problémy nedohral sobotňajší duel La Ligy na ihrisku Las Palmas, v ktorom Atlético triumfovalo hladko 5:0, trávnik opustil v 67. minúte. (TASR)