topPhoto
FOTO: fcpetrzalka.sk

Návraty k uplynulému ročníku - aká bola 4. liga Bratislava?

BRATISLAVA, 05.08.2017 |
Aká bola štvrtoligová bratislavská jar? Aké mala súťaž plusy a mínusy?


Víťaz FC Petržalka akadémia bol fenoménom ročníka 2016/2017 a 1. miesto získal úplne zaslúžene. Strelil úctyhodných 112 gólov, inkasoval len 13 a už v 26. kole mal prvenstvo vo vrecku. Doma boli jeho hráči stopercentní, hrali útočný kombinačný futbal a viacero klubov odišlo z ich štadióna s debaklom, pričom ich vyškolili z lekcie moderného futbalu. Celkové skóre 71:3 jednoznačne vyjadruje silu Petržalky.

Napriek suverénnemu prvenstvu však Akademici boli mužstvom dvoch tvárí. Vonku niekedy podávali diametrálne odlišné výkony, ako vo „svojom hrade“. Remizovali v Závode, ledva zvíťazili v Jablonovom či v Borinke, prehrali v Levároch. Do médií sa občas dostalo, že v Petržalke to pripisujú (ne)kvalite súperových trávnikov („tankodromov“). Na rovnakom teréne však hral aj ich súper, pričom netreba zabúdať, že ide o povolený štvrtoligový štandard a ani v 3. lige to nebude oveľa lepšie.

Každopádne Petržalka bola jednoznačne najlepším mužstvom a mnohí ich súperi boli na jej trávniku len v roli štatistov. Klub so slávnou históriou z pravého brehu Dunaja tak postupil do 3. ligy a pomaličky stúpa vyššie a vyššie a to aj za výdatnej podpory verných fanúšikov.

S druhou „striebornou“ priečkou vládne v SFC Kalinkovo určite spokojnosť. Najmä na jeseň hrali jeho hráči veľmi solídne, na jar prekvapila snáď len prehra v Levároch či doma proti Jakubovu. Boli jednoznačne lepší, ako tretí Lamač či piaty Limbach, neporazili ich ani Rusovce. Za pozornosť stojí aj produktivita útoku - 86 gólov, čo sú takmer 3 góly na zápas. Hráč Mikuláš Mikunda bol s 24 presnými zásahmi druhým najlepším strelcom ročníka.

FK Lamač Bratislava skončil minulý rok deviaty, túto sezónu sa zlepšil a poskočil na tretie miesto, ktoré je pre klub určite úspechom a povzbudením do ďalšej práce. Lamač hral vo viacerých zápasoch kvalitný futbal, vyhral v Limbachu, Závode, Levároch či Domine, na druhej strane nepotešil domácimi prehrami proti Borinke, Veľkým Levárom či v záverečnom kole proti Jakubovu. Najlepším strelcom mužstva sa stal Juraj Vondra zo štrnástimi zásahmi.

Rusovce patrili medzi nositeľov štvrtoligovej kvality. Na jeseň príliš neoslnili, boli až deviate, ale jar mali skvelú, prehrali len jediný raz (Kalinkovo) a výsledok sa logicky dostavil v podobe neustáleho stúpania v tabuľke. Ostrostrelec Peter Kogler zaťažil kontá súperov 25-krát a stal sa kráľom strelcov, navyše Rusovce zaznamenali aj rekordnú výhru ročníka, keď v 24. kole ponížili Jablonové na ich ihrisku 12:1.

Limbach bol po jeseni piaty a toto miesto obhájil aj po jari. Jeho hra však neovplývala tou najpríkladnejšou férovosťou, hráč Andrej Džubák videl žltú kartu deväťkrát. Mužstvo spod Karpát mohlo siahnuť na povzbudivé 4. miesto, avšak na Domine nezvládlo záver stretnutia, v ktorom ešte v 89. minúte viedli 3:1, aby napokon prehrali 3:4. V minulej sezóne však Limbach skončil jedenásty, a tak môžu určite hovoriť o sezóne 2016/2017 skôr kladne.

Domino takisto patrilo medzi kluby, ktoré súťaž obohatili. Seniori ukázali, že poctivá práca s mládežou - odkiaľ vzišli mnohé talenty - má veľký význam. Kolektív pod vedením trénera Poláka vo viacerých stretnutiach doslova potvrdil svoj slogan „Bojujeme o dušu“, a to najmä v závere súťaže - v 29. kole (vo Viničnom prehrával už 2:5, no dokázal vyrovnať), ale predovšetkým v záverečnom 30. kole, v ktorom doma s Limbachom otočil skóre v poslednej minúte duelu. Domino obhájilo 6. miesto z minulého ročníka a v klube určite panuje spokojnosť, hoci sa netají vyššími ambíciami.

Záhoran Jakubov hral na jar oveľa lepšie ako na jeseň, podobne ako Rusovce. Dokázal poraziť aj papierovo silnejších súperov, vyhral dokonca v Kalinkove, odkiaľ sa body vozia len zriedka, na druhej strane doma stratil tri body s Čunovom a prehral vo Vrakuni. Silnou stránkou Jakubova bola defenzíva, tretia najlepšia spomedzi všetkých mužstiev.

Medzi najväčšie sklamania jarnej odvety patrila Borinka. Po jeseni sa nečakane usadila na skvelom 2. mieste a počítalo sa s ňou ako s možným kandidátom na postup. Jar však začala katastrofálne. Prvé štyri zápasy prehrala a strelila v nich jediný gól. Formu z jesene si pripomenula až v 21. kole v Lamači (5:1), posledných sedem zápasov ale prehrala a v záverečnom kole podľahla doma rozdielom triedy aj zachraňujúcej sa Vrakuni. Na jar tak prehrala až dvanásť stretnutí a len skvelej jeseni môže vďačiť za celkové 8. miesto.

Ročník 2016/2017 sa pre Závod niesol v znamení zlepšenia formy, nakoľko ten minulý skončil štrnásty, teraz deviaty. Závod mal štvrtý najlepší útok, na druhej strane obrana nestála vždy na pevných nohách. V Petržalke prehral 1:8, doma podľahol Borinke 1:4 a zaznamenal aj niekoľko porážok 3:4. Dokázal ale obrať o dva body Petržalku či Rusovce, Jablonové deklasoval 9:1.

Desiate miesto patrí Čunovu, hoci mohlo skončiť v tabuľke vyššie. V Závode či vo Vrakuni totiž prišlo o víťazstvo v úplnom závere stretnutia, doma proti Vrakuni dokonca ledva zremizovalo. Do nového ročníka sa bude musieť takisto popasovať so streleckou efektivitou. Treba však vyzdvihnúť, že Čunovo ako jedno z mála mužstiev hralo dôstojné partie s Petržalkou, doma jej podľahlo len 0:1 a na jej pôde iba 0:2, teda tam, odkiaľ si mnohé iné mužstvá odnášali poriadne „náklady“.

Viničné obsadilo po jeseni 6. miesto a už vtedy bol návrat do 3. ligy iba v rovine sci-fi, nakoľko Petržalka i Kalinkovo jasne ukázali svoje ambície. Na jar Slovan síce už nezopakoval blamáž z 9. kola proti Petržalke (1:11), ale celkovo 92 inkasovaných gólov hovorí za všetko (viac dostalo len Jablonové). Viničné dokázalo na jar zvíťaziť iba v troch stretnutiach a hladká výhra 6:0 v 21. kole nad Čunovom bola slabou náplasťou na množstvo prehajdákaných bodov v priebehu celej súťaže.

Veľké Leváre sa môžu popýšiť tým, že ako jediné získali skalp Petržalky. Oproti minulému ročníku sa však prepadli z tretieho na dvanáste miesto a boli skutočne nevyspytateľným mužstvom. Porazili aj Kalinkovo, rozdrvili Jablonové (9:2), avšak doma to nebolo až také oslnivé - prehrali so Šenkvicami, remizovali s Vrakuňou či Slovenským Grobom. Ku koncu súťaže sa tak na chvíľu namočili do záchranárskych prác, nečakanou výhrou proti Petržalke sa však vyhli najhoršiemu.

Bývalý treťoligista OŠK Slovenský Grob hral ešte horšie ako Viničné a po zostupe do nižšej súťaže mal namále aj tentokrát. Ako kľúčové sa ukázali zápasy proti „konkurenčnej“ Vrakuni (3:2) a v poslednom kole proti Závodu (5:2). Grob síce na jar remizoval s Lamačom, Limbachom či Rusovcami, hladko však prehral v Šenkviciach či doma proti Dominu, no doháňal najmä slabú jeseň (10 bodov) a to na lepšie ako 13. miesto nemohlo stačiť.

Vrakuňa mohutne koketovala so zostupom už na jeseň, kedy prezimovala na 14. priečke, ktorú si ale nakoniec aj „udržala“. Mrzieť ju môže hlavne jarná bezgólová remíza doma so Šenkvicami, predovšetkým ale doplatila na slabé výkony z jesene či nízku streleckú efektivitu.

ŠK Šenkvice dlho odolávali pásmu zostupu, ale pykali za spackanú druhú polovice jesene a na záver súťaže mali nepriaznivé vyžrebovanie, hrali v Limbachu a v poslednom kole proti Kalinkovu a pravdepodobne nepočítali ani s plným bodovým ziskom Vrakune v Borinke. Tréner Miroslav Chvíla určite nemôže byť spokojný ani so streleckou efektivitou, horšie na tom bolo už len Jablonové.

Ten výdych, že súťaž konečne skončila, bolo počuť až do Bratislavy. Jablonové obsadilo v sezóne 2015/2016 deviate miesto a málokto čakal smutný osud, ktorý ich stihol tentokrát. Čosi naznačilo už stretnutie 3. kola, kedy do Petržalky nepricestovali a zápas sa skončil kontumáciou. Po jeseni si uzurpovali poslednú priečku a nikoho už na ňu nepustili. Súperi si na Jablonovom vylepšovali skóre (Rusovce im nastrieľali devätnásť gólov!) a v niektorých zápasoch boli Záhoraci skutočne zrelí „na uterák“. Na jar nezískali ani jediný bod, celkové skóre 27:131 je naozaj hrozivé, a tak prišlo, čo muselo...

 

Aká bude nová sezóna?

Kto bude bojovať o postup v novom ročníku? Využuje možnosť zabojovať o najvyššiu priečku niektorý z tímov, ktorý v minulej sezóne v konkurencii Petržalky nemal na prvú priečku nárok - teda Kalinkovo, Lamač, či Rusovce? Alebo sa do boja o návrat do 3. ligy zapoja tímy, ktoré ju po sezóne 2016/17 museli túto súťaž opustiť?

Bude boj na opačnom konci tabuľky zložený z rovnakým tímov, ako v minulej sezóne? Alebo sa k nim rovnako ako v predchádzajúcom ročníku pridá niekto nečakaný? Všetko sa začne odkrývať už v sobotu 5. augusta, kedy súťaž odštartuje svoj nový ročník.

Autor: VladoB, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 16.08.2017
  Novou posilou Frankfurtu je stopér Falette
  Nemecký futbalový klub Eintracht Frankfurt podpísal zmluvu s francúzskym stopérom Simonom Faletteom. Ten prišiel z FC Metz a s bundesligistom podpísal kontrakt do 30. júna 2021.

  "Je to obranca, akého sme hľadali, a bezpodmienečne sme ho chceli. Je súťaživý, neuhne v žiadnom súboji a vie založiť útok," povedal člen vedenia klubu Fredi Bobic. Podrobnosti transferu klub zverejnil. Informovala agentúra dpa. (TASR)
 • 15.08.2017
  Newcastle prišiel obrancov Lejeunea a Dummetta
  Nováčik Premier League Newcastle United nemôže niekoľko týždňov počítať s dvojicou obrancov Florianom Lejeuneom a Paulom Dummettom. Obaja futbalisti sa zranili už v prvom polčase úvodného zápasu novej sezóny s Tottenhamom Hotspur (0:2).

  Dummett vydržal na ihrisku iba sedem minút, keď si poranil zadný stehenný sval. Lejeunea, ktorý debutoval v drese Newcastlu, musel tréner striedať v 34. minúte, pri súboji si zranil väzivo v členku. "Obaja by mali chýbať niekoľko týždňov," uvádza sa v stanovisku klubu. (TASR)
 • 15.08.2017
  MS2018: Austrália proti Japonsku a Thajsku už aj s Jedinakom
  Kapitán austrálskej futbalovej reprezentácie Mile Jedinak pomôže tímu v kľúčových dueloch kvalifikácie MS 2018 proti Japonsku (31. augusta v Saitame) a Thajsku (5. septembra v Melbourne).

  Stredopoliar Aston Villy pre zranenie slabín vynechal Pohár konfederácií v Rusku. Na čele kvalifikačnej B-skupiny sú zatiaľ Japonci o bod pred Saudskou Arábiou a Austráliou. Informovala o tom agentúra AP. (TASR)
 • 15.08.2017
  Benfica opäť bez Chriena zdolala Chaves
  Futbalisti Benficy Lisabon zvíťazili v 2. kole portugalskej ligy na pôde GD Chaves 1:0. Slovenský reprezentant do 21 rokov Martin Chrien v drese hostí do hry nezasiahol. O triumfe úradujúceho majstra rozhodol v závere švajčiarsky reprezentačný útočník Haris Seferovič. (TASR)
   
 • 12.08.2017
  Hertha prišla pre zranenie o brankára Klinsmanna
  Nemecký futbalový klub Hertha Berlín, ktorého dres obliekajú aj slovenskí reprezentanti Peter Pekarík a Ondrej Duda, sa bude musieť niekoľko týždňov zaobísť bez brankára Jonathana Klinsmanna. Podľa informácie klubu si 20-ročný syn bývalého nemeckého futbalového reprezentanta a trénera Nationalelf Jürgena Klinsmanna zranil väzy v pravom kolene. (TASR)
 • 12.08.2017
  Poliak Mierzejewski bude hrať za Sydney FC
  Poľský futbalový reprezentant Adrian Mierzejewski sa dohodol na trojročnom kontrakte s austrálskym Sydney FC.

  Tridsaťročný krídelník pôsobil uplynulé tri roky v Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch. Predtým hral za turecký Trabzonspor, v domácej lige za Poloniu Varšava a Wislu Plock. Zahral si aj na domácom EURO 2012. Informovala agentúra AP. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.