topPhoto
FOTO: Novomestský športový klub 1922 (facebook)

NMŠK po výbuchu v minulom ročníku začalo odznova

BRATISLAVA, 09.09.2017 |
Novomestský športový klub 1922 (NMŠK) vznikol na konci mája 2014 zlúčením troch klubov – FK BCT, ŠK Štart Nepočujúci a ZŠ Kalinčiaková. Klub má tím mužov i žien a svoje výbery má aj vo všetkých mládežníckych kategóriach. My sme sa pozreli na áčko, ktoré prešlo pred touto sezónou veľkými zmenami.


V ročníku 2015/2016, v ktorom sa klub predstavil už pod novým názvom, skončilo A mužstvo v 5. lige Bratislava-mesto na veľmi peknom 3. mieste, keď sa pred neho dostali len suverénna FC Petržalka Akadémia a dnes už neexistujúca FA Bratislava. Tím podával stabilné výkony počas celého ročníka a hlavne v druhej polovici súťaže hral atraktívny ofenzívny futbal.

V nasledujúcej sezóne však mužstvo pod novým realizačným tímom doslova vybuchlo. Nový tréner áčka Peter Špacír, ktorý v klube predtým pôsobil neúspešne ako šéftréner mládeže, nielen že nedokázal nadviazať na úspešný ročník svojho predchodcu, naopak, mužstvo padlo na úplne dno a v lige sa zachránilo len vďaka odhláseniu svojich dvoch súperov Domino B (to ani sezónu nezačalo) a už spomínaného klubu FA Bratislava. Posledné kolo proti Dúbravke dokonca mužstvo odohralo len s deviatimi hráčmi a dostalo výprask 1:10.

O neúspešnom predchádzajúcom ročníku, ale aj o cieľoch v tom prebiehajúcom, sme sa bavili s tajomníkom klubu a hlavným trénerom A tímu Ladislavom Horvátom st.


V ročníku 2015/2016 skončil klub NMŠK na peknom treťom mieste. V tom nasledujúcom sa však mužstvo prepadlo až na úplný chvost tabuľky. Kde vidíte dôvody tohto neúspechu?

Ako nový klub prechádzame aj my rôznymi zmenami. V ročníku 2015/16 bol tím mužov prakticky identický ako pred vznikom NMŠK. Figurovali v ňom rovnakí hráči a realizačný tím, ktorí spolu boli už roky zohratí a pravidelne sa pohybovali medzi štvrtou a piatou ligou v bývalom BCT. Ako klub sme mali ale iné priority a prácu v mužskej kategórii sme si predstavovali inak. Preto sme pristúpili k zmene realizačného tímu, ktorá sa ale nestretla s pozitívnou odozvou od hráčov a preto klub opustili aj s trénermi. Tento krok sme samozrejme akceptovali.

Do novej sezóny sme preto angažovali iných hráčov a doplnili ich hráčmi z našej mládeže. Je pravdou, že sme síce spadli do druhej polovice tabuľky, no zmeny a dolaďovanie pri novozačínajúcich kluboch je nevyhnutné. Chceme vytvoriť u nás klubizmus, ktorý je založený na tom, že hráči dajú srdce za Novomestský športový klub.


Po zmene realizačného tímu však muži pod vedením nového kormidelníka Petra Špačíra v minulej sezóne nedosahovali výsledky, aké ste si zrejme predstavovali. Čo to podľa vás spôsobilo?

Ako som už spomínal, realizačný tím v ročníku 2015/16 nenapĺňal to, čo od neho vedenie vyžadovalo. Bohužiaľ, nový tréner Špačír nedokázal vhodne doplniť káder, čo sa prejavilo aj na umiestnení v tabuľke. Po odchode realizačného tímu, ktorý so sebou vzal aj drvivú väčšinu kádra, sme s mužmi museli začínať úplne odznova.

Výsledky sú v mužskej kategórií dôležité, ale klub si dal ako prioritu zakomponovanie mladých hráčov do mužského futbalu a celoklubovú spoluprácu. Tieto priority sa nie celkom naplnili. Preto po vzájomnej dohode s trénerom Špacírom bola aj s ním spolupráca ukončená. Keďže sme na futbalovej mape ešte len dva roky, musíme s mužmi pracovať trpezlivo.
 

NMŠK je riadne prihlásené do sezóny 2017/2018. Aké sú ciele v aktuálnom ročníku?

Cieľ je v prvom rade to, aby sa mužstvo z minulého roka doplnené o viacerých nových futbalistov zohralo a hralo podľa herného systému, ktorý máme vypracovaný. A to proti komukoľvek a za akéhokoľvek výsledku. V nižších slovenských ligách to nie je častým javom, ale ak chceme zapracovávať mladých hráčov do mužskej kategórie, musíme hrať to isté čo hrajú v mládeži. Iba tak zabezpečíme, že kvalitu mužov budeme zvyšovať práve vďaka našim hráčom.

Vieme, že v mužskej kategórii ide primárne o výsledky, no my budujeme klub smerom do budúcna. V mužstve bude figurovať niekoľko našich dorastencov, ktorým chceme dávať šancu. Ako klub sme vypracovali herný systém, ktorý budú hrať tímy od žiakov cez dorast až po mužov. Chceme hrať v prvom rade kombinačne. Už v závere minulej sezóny, aj keď výsledky tomu nenasvedčovali, sme vedeli pekne zakombinovať a potrápiť súperov. V piatej lige by sme sa práve tým chceli odlíšiť od ostatných. Vieme síce, že proti nám stoja silné celky, no aj tieto tímy sú pre nás zdolateľné.


Aké zmeny nastali v kabíne?

Káder z minulého roka bol veľmi úzky a preto sme pristúpili k jeho doplneniu. Mužstvo ešte stále dopĺňame, ale už teraz sme medzi sebou privítali viacerých kvalitných hráčov. Z hosťovania sa vrátil Fukatsch a Freiwald, ktorí pôsobili vo vyšších ligách. Novými tvárami sú napríklad Marián Križan z Dunajskej Lužnej, Tomáš Kelemen zo skúsenosťami z treťoligového Mostu pri Bratislave, Tomáš Bachorec z Iskry Petržalka, Miroslav Banovský z Borinky a mohol by som menovať ďalších.

Káder sa celkovo posilnil o viac ako 10 hráčov. Všetko k nám prichádzajúci hráči sú mladí futbalisti, ktorí majú toho ešte veľa pred sebou. Taktiež budú v kádri figurovať dorastenci Milan Bitala a Pavol Kríž. Prvý menovaný je u nás od žiackych kategórií a druhý už od prípravky.


NMŠK sa však podaril aj husársky kúsok, keď sa ženské mužstvo prebojovalo do prvej ligy. Čomu pripisujete tento úspech?

Tento úspech pripisujem vynikajúcej spolupráci s trénerom žien Romanom Jasovským. Ten naštartoval v našom klube akýsi boom ženského futbalu. Do svojho tímu získal viacero hráčok zo svojho predošlého pôsobenia v ženskom futbale a zapracoval doň nové mladé dievčatá.

Ženský výber NMŠK pred svojím prvým domácim zápasom v 1. lige proti Michalovciam

 

Popri ženách k nám začali prichádzať aj žiačky, ktoré mali tiež veľmi dobrú sezónu a od nového ročníka budeme mať aj juniorky. Uplynulá sezóna žien bola famózna a dievčatá si tú prvú ligu naozaj zaslúžili. My sa im budeme snažiť ešte zlepšiť podmienky, aby mohli čo najlepšie reprezentovať Nové Mesto. Do prvej ligy ideme zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. Cieľ je byť do piateho miesta.

 

Hneď vedľa vášho ihriska na bývalom "Štarte" už pomaly stojí nová budova. Ako vnímate problémy s ihriskami v Bratislave?

Nie je to možno len problém futbalových ihrísk, ale celkovo športovísk. Za posledných 25 rokov zmizlo z mapy Bratislavy mnoho športovísk, ale neprišla za ne žiadna náhrada. Náš areál je po susedných Pasienkoch najväčší futbalový areál. Iné kluby majú s priestorom na ihriská problém. My sa preto snažíme v súčastnosti s nášho areálu vyťažiť maximum. Pridávame ďalšie trávniky a rozširujeme ich. Ostatné kluby túto možnosť nemajú. Bohužiaľ samotné kluby s danou problematikou nič nezmôžu. Zmena musí prísť od zväzu, mesta alebo samotného štátu, ktorý by poskytol deťom priestor na športovanie.

 

Mužstvo NMŠK je po štyroch kolách súťaže stále bez bodu a s nelichotivým skóre 5:14. Tím sa však podľa slov trénera musí zohrať a to môže chvíľu trvať. Svoje prvé body bude môcť vybojovať už túto nedeľu v domácom zápase proti Malinovu.

TABUĽKA

  KLUB Z V R P S B
1. MŠK Senec 4 3 1 0 19 : 6 10
2. FK Dúbravka Bratislava 4 3 0 1 11 : 4 9
3. FK Vajnory B 4 3 0 1 13 : 8 9
4. ŠK Nová Dedinka 4 2 2 0 7 : 4 8
5. TJ Jarovce Bratislava 4 2 1 1 9 : 6 7
6. TJ Malinovo 4 2 1 1 9 : 6 7
7. ŠK Danubia Hrubý Šúr Bratislava 4 2 0 2 14 : 10 6
8. ŠK Igram 4 2 0 2 10 : 14 6
9. ŠKO Miloslavov 4 2 0 2 8 : 12 6
10. ŠK Krasňany Bratislava 4 2 0 2 8 : 13 6
11. Lokomotíva Devínska Nová Ves B 4 1 0 3 10 : 10 3
12. MŠK Iskra Petržalka 4 1 0 3 6 : 9 3
13. OŠK Chorvátsky Grob 4 0 1 3 2 : 15 1
14. NMŠK 1922 Bratislava 4 0 0 4 5 : 14 0
"

Autor: Ivan Křížek, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//