Nemecká rozhodkyňa Steinhausová zožala za výkon slová uznania

BERLÍN, 11.09.2017 |
Len slová uznania počula za svoj výkon nemecká futbalová rozhodkyňa Bibiana Steinhausová.

Len slová uznania počula za svoj výkon nemecká futbalová rozhodkyňa Bibiana Steinhausová. V nedeľu sa stala historicky prvou ženou, ktorá viedla z pozície hlavného arbitra zápas najvyššej Bundesligy. Hertha Berlín v ňom remizovala v 3. kole doma s Werderom Brémy 1:1.

Tridsaťosemročná Nemka rozhodovala desať rokov v druhej najvyššej súťaži, pred sezónou 2017/2018 ju povýšili spolu s ďalšími tromi arbitrami do Bundesligy. Aktérmi tohto debutu bola aj dvojica slovenských reprezentantov v službách Herthy Peter Pekarík a Ondrej Duda, obaja absolvovali očakávaný duel na lavičke náhradníkov.

Na hraciu plochu priviedla obe mužstvá s úsmevom, keďže sa jej podarilo naplniť životný sen. Ako prvý pocítil jej autoritu Florian Kainz z Werderu v 6. minúte a aj v ďalšom priebehu si výkonom vyslúžila rešpekt. V ňom udelila futbalistom len jednu žltú kartu.

"Je dôležité, aby rozhodcovia ukazovali silnú osobnosť, bez ohľadu na to, či ide o muža alebo ženu. Ona ju bez pochyby preukázala," citovala agentúra DPA autora gólu Brém Thomasa Delaneyho.

Jej výkon po zápase pochválil útočník Herthy Vedad Ibiševič: "Veľký rešpekt. Neprekážalo by mi, keby bolo viac ženských rozhodkýň v lige."

V civilnom živote policajná dôstojníčka nemala problémy ani pri dvoch situáciách, keď odmietla nariadiť v prospech hostí dva pokutové kopy. V hľadisku medzi návštevou 49.000 divákov nechýbal ani jej partner, bývalý vrcholový rozhodca Howard Webb z Anglicka. Nórsky stredopoliar Herthy Per Ciljan Skjelbred, jediný penalizovaný žltou kartou, označil jej predstavenie za "super".

Bývalý nemecký reprezentant a stredopoliar Bayernu či Liverpoolu Dietmar Hamann použil slovo "vynikajúci".

Šéf Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Reinhard Grindel, ktorý bol tiež osobne prítomný rovnako hovoril o špičkovom výkone: "Bol to určite historický moment. A bolo to prvotriedne predstavenie, robila správne verdikty a robila ich veľmi sebavedome."

Sama Steinhausová, ktorej medzi prvými bežal potriasť rukou po konečnom hvizde tréner Brém Alexander Nouri vyjadrila veľkú spokojnosť: "Naozaj som si to spolu s mojim tímom užila. Aby som ale bola úprimná, som aj rada, že to mám za sebou. Teším sa, že už od zajtra sa vrátim do normálneho režimu," uviedla pre DPA. Čoskoro aj na základe tohto zápasu ale môže očakávať ďalšie nominácie na bundesligové zápasy.

Prvej hlavnej rozhodkyni v jednej z najkvalitnejší európskych líg sa dostalo podpory aj od ďalšej pionierky v tejto oblasti Nicole Petignatovej zo Švajčiarska. Tá rozhodovala v rokoch 1999 až 2008 zápasy švajčiarskej mužskej ligy. A v auguste 2003 sa stala prvou ženou, ktorá viedla mužský zápas organizovaný UEFA. Bol ním duel medzi švédskym AIK Štokholm a islandským Fylkirom v predkole Pohára UEFA.

"Mala túto príležitosť dostať už dávno. Ale šéfovia nemeckého futbalu boli proti ženám, boli proti nej," citoval Petignatovú futbalový Bild.

Autor: marp, Zdroj: TASR

• 16.05.2018
    Nemecký zväz zamietol sťažnosť druholigového Aue
    Nemecký futbalový zväz (DFB) zamietol v stredu sťažnosť druholigového klubu Erzgebirge Aue proti výsledku stretnutia posledného kola na ihrisku Darmstadtu. Aue skončilo po prehre 0:1 na šestnástom mieste a o účasť v druhej najvyššej súťaži musí ešte zabojovať v baráži s treťoligovým Karlsruhe.

Predstaviteľov Erzgebirge rozhneval výkon rozhodcov. Hlavný arbiter Sören Storks neuznal hosťom gól Calogera Rizzuta, ktorého strela zapadla za bránkovú čiaru. Jeden z členov mestskej rady Aue dokonca podal trestné oznámenie za podvod. DFB vyšetruje prezidenta klubu Helgeho Leonhardta za pozápasové prejavy. (TASR)
    Corica novým trénerom FC Sydney
    Novým trénerom austrálskeho futbalového klubu FC Sydney sa stal Steve Corica. Bývalý reprezentačný stredopoliar nahradil vo funkcii Grahama Arnolda, ktorý po MS v Rusku zasadne na lavičku "Socceroos". Na šampionáte povedie Austrálčanov Holanďan Bert Van Marwijk.

Corica si obliekal dres FC Sydney v rokoch 2005 až 2010. V roku 2006 strelil vo finále premiérového ročníka A-League víťazný gól "Sky Blues". Po skončení hráčskej kariéry pôsobil v klube v trénerských štruktúrach. Bol asistent Víťezslava Lavičku, Iana Crooka, Franka Farinu i Arnolda. Informovala o tom agentúra AP. (TASR)
  • 02.05.2018
    Poľský pohár: Legia Varšava s rekordným triumfom
    Futbalisti Legie Varšava získali rekordný devätnásty Poľský pohár. V stredajšom finále na Národnom štadióne v hlavnom meste zdolali Arku Gdyňa 2:1 gólmi Jaroslawa Niezgodu a Cafua z prvého polčasu. Ich súper dohrával od 71. minúty bez vylúčeného Grzegorza Piesia a v nadstavenom čase iba znížil zásluhou Dawida Soldeckého. Legia zvíťazila v národnej pohárovej súťaži po ročnej prestávke. (TASR)
    Extréner Salvadoru s trestom za pokus o ovplyvnenie zápasu
    Etická komisia FIFA potrestala bývalého reprezentačného trénera Salvadoru Ramona Maradiagu zákazom činnosti na dva roky. Maradiaga sa pokúsil ovplyvniť výsledok zápasu medzi Salvadorom a Kanadou, hráči ho však nahlásili.

"Trest za pokus o ovplyvnenie zápasu platí pre všetky aktivity spojené s futbalom na národnej aj medzinárodnej úrovni. Musí tiež zaplatiť pokutu 16 700 eur," citovala v stredu agentúra DPA vyhlásenie FIFA. (TASR)
  • 01.05.2018
    SP: Rozhodca prerušil finále, fans Slovana s výzvou na odchod
    Hlavný rozhodca Patrik Hrčka prerušil v 72. minúte finálový zápas Slovnaft Cupu, v ktorom futbalisti Slovana Bratislava viedli nad MFK Ružomberok 3:1. Priaznivci "belasých" dostali od hlásateľa pokyn na opustenie sektora, keďže opakovane hádzali na trávnik delobuchy a ohrozovali bezpečnosť aktérov.

Mužstvá v 72. minúte odišli do šatní, ultras Slovana nepomohlo ani dohováranie od kapitána Borisa Sekuliča a viceprezidenta klubu Ivana Kmotríka mladšieho. (TASR)
  • 30.04.2018
    Buvač dočasne skončil ako asistent trénera FC Liverpool
    Željko Buvač nebude do konca sezóny súčasťou trénerského tímu anglického futbalového klubu FC Liverpool. Dlhoročný asistent nemeckého kouča Jürgena Kloppa sa vzdal svojej funkcie na určitý čas z osobných dôvodov.

Podľa informácie portálu bbc.com oznámil 56-ročný rodák z Bosny a Hercegoviny svoje rozhodnutie v nedeľu. Buvač tak nebude na lavičke Liverpoolu už ani v stredajšej odvete semifinále Ligy majstrov na pôde AS Rím, jeho úlohy preberie Kloppov ďalší asistent Peter Krawietz. (TASR)