MS2018: Ďalšími postupujúcimi Nemecko a Anglicko

BRATISLAVA, 05.10.2017 |
Futbalisti Nemecka a Anglicka postúpili vo štvrtok na MS 2018 do Ruska.

Úradujúci nemeckí majstri sveta vyhrali v C-skupine v Belfaste nad Severným Írskom 3:1, keď im na postup stačil aj bod. Angličania v "slovenskej" F-skupine v londýnskom Wembley zvíťazili nad Slovinskom 1:0, rozhodol o tom v 90.+4 minúte Harry Kane.

Nemci a Angličania sa pridali k osmičke už známych účastníkov budúcoročného šampionátu, ktorými boli Rusko ako organizátor s automatickou účasťou, resp. Belgicko, Brazília, Mexiko, Japonsko, Irán, Kórejská republika a Saudská Arábia.

Angličania vo Wembley v prvom bezgólovom polčase viac držali loptu, no žiadny veľký tlak si nevypracovali. Zverenci kouča Garetha Southgatea mohli otvoriť skóre v 63. minúte, Marcus Rashford v brejku preloboval brankára Jana Oblaka, ale ešte pred bránkovou čiarou odkopol Bojan Jokič. O pár okamihov Boštjan Cesar v poslednej chvíli odvrátil strelu Raheema Sterlinga smerujúcu do brány. O výhre a postupe Anglicka napokon rozhodol v 90.+4 minúte útočník domácich Harry Kane.

V ďalšom zápase F-skupiny Malta doma remizovala s Litvou 1:1. Nádej na prvú výhru dal outsiderovi skupiny gól Andreia Aegiusa v 23. minúte. Ten z veľkej diaľky trafil perfektne k pravej tyčke. V 53. minúte však vyrovnal Vykintas Slivka.

Futbalisti Poľska urobili vo štvrtok dôležitý krok k priamemu postupu na MS 2018 v Rusku aj vďaka hetriku útočníka Roberta Lewandowského. V E-skupine zvíťazili v Jerevane nad domácim Arménskom vysoko 6:1 v predposlednom 9. kole európskej kvalifikácie a sú lídri tabuľky s 22 bodmi.

V prípade, že by sa vo večernom stretnutí v Podgorici medzi domácou Čiernou Horou a Dánskom zrodila remíza, Poliaci by majli účasť na budúcoročnom "mundiale" istú. To sa však nestalo, Dáni vyhrali 1:0 a na konte majú 19 bodov. V poslednom 10. kole doma hostia v nedeľu 8. októbra Rumunsko.

Poliaci viedli v 25. minúte už 3:0, keď v 2. minúte otvoril skóre Kamil Grosicki a dva ďalšie góly pridal kanonier Robert Lewandowski. V prebiehajúcej kvalifikácii to boli jeho góly s číslom 13 a 14, čím si zväčšil konto v najcennejšom drese na 49 gólov. Útočník Bayernu Mníchov nimi prekonal krajana Włodzimierza Lubaňského a stal sa tak najlepším strelcom v dejinách poľskej reprezentácie.

V druhom polčase dal štvrtý gól hostí gól Jakub Blaszczykowski, Lewandowski zavŕšil hetrik jubilejným 50. gólom v reprezentačnom drese a konečné skóre stanovil Rafal Wolski v 90. minúte. Poliaci získali istotu, že v skupine neskončia horšie ako na 2. mieste. V záverečnom kole sa zverenci trénera Adama Nawalku stretnú vo Varšave s Čiernou Horou v nedeľu 8. októbra. V poslednom súboji E-skupiny vyhrali Rumuni doma nad Kazachstanom 3:1.

V C-skupine v Baku domáci Azerbajdžan bojoval s Českom o 3. miesto v tabuľke v súboji tímov, ktoré už stratili šancu na postup. Hostí dostal do vedenia v 35. minúte Jan Kopic, domáci v druhom polčase vyrovnali z penalty. Víťazstvo Česka zariadil hlavičkou v 66. minúte Antonín Barák. Pred Azerbajdžan sa dostalo aj Nórsko, ktoré v Serravalle prevalcovalo domáce San Maríno 8:0.

Nemci v Severnom Írsku otvorili skóre už v 2. minúte vďaka Sebastianovi Rudymu a v 21. minúte zvýšil Sandro Wagner. V druhom dejstve dal na 3:0 Joshua Kimmich a domáci v nadstavenom čase strelili čestný gól. Zverenci trénera Joachima Löwa tak už môžu kupovať letenky do Ruska, kde v tomto roku vyhrali aj Pohár Konfederácií FIFA.

rozhodoval: Zwayer (Nem.)

Anglicko: Hart – Walker, Stones, Cahill, Bertrand – Henderson, Dier – Oxlade-Chamberlain (64. Lingard, Sterling (86. Keane), Rashford – Kane

Slovinsko: Oblak – Struna, Mevlja, Cesar, Jokič – Rotman (79. Matavž), Krhin – Bezjak (72. Repas), Iličič, Verbič – Šporar (55. Birsa)

Ta'Qali
Malta - Litva 1:1 (1:0)
Góly:
23. Agius - 53. Slivka,
ŽK: Muscat - Kuklys, Girdvainis,
rozhodoval: Hovhannisjan (Arm.)

Malta: Hogg – Camilleri, S. Borg, Muscat, J. Zerafa - Pisani, P. Fenech (90.+2 Attard), Agius, Gambin (48. C. Borg) - Schembri (46. Failla), Effiong

Litva: Zubas – Vaitkunas, Girdvainis, Mikuckis, Andriuškevičius – Kuklys, Matulevičius (80. Spalvis), Slivka – Černych, Valskis (46. Papsys), Novikovas

Góly:
40., 48. a 69. Elyounoussi, 15. a 17. King (z 11 m), 8. Henriksen, 59. Selnaes, 87. Linnes,

Góly:
39. Hambartsumjan - 18., 25. a 64. Lewandowski, 2. Grosicki, 58. Blaszczykowski, 90. Wolski,

Onisiwo bude kvôli zranenie ramena chýbať Mainzu štvrť roka
    Karim Onisiwo bude pre zranenie ramena chýbať nemeckému bundesligistovi 1. FSV Mainz 05 tri mesiace. Rakúsky futbalový útočník sa zranil počas tréningu a do plného tréningového zaťaženia sa vráti až po zimnej prestávke. Informovala o tom webová stránka klubu.

Dvadsaťpäťročný Onisiwo odohral v prebiehajúcej sezóne najvyššej nemeckej súťaže dva zápasy bez gólového zápisu. (TASR)
  • 17.10.2017
    Messi s manželkou čakajú tretie dieťa
    Manželka argentínskeho futbalistu Lionela Messiho oznámila, že čakajú tretí prírastok do rodiny.

Hráč FC Barcelona už má s manželkou Antonelou Roccuzzovou dvoch chlapcov - Thiaga a Matea. O treťom prírastku informovala prostredníctvom fotky na sociálnej sieti Instagram. Oznámila agentúra AP. (TASR)
    MS2018-príprava: Francúzi v novembri proti Walesu a Nemecku
    Francúzska futbalová reprezentácia odštartuje prípravu na budúcoročné majstrovstvá sveta v Rusku novembrovými duelmi s Walesom (10. novembra) a Nemeckom (14. novembra).

Vicemajstri Európy z roku 2016 sa kvalifikovali na MS z prvého miesta v A-skupine. S Walesom sa stretnú v Paríži na Stade de France, s Nemeckom si zmerajú sily v Kolíne nad Rýnom. Informovala agentúra AP. (TASR)
  • 09.10.2017
    Nemec Aogo venuje dve percentá z platu na charitu
    Bývalý nemecký futbalový reprezentant Dennis Aogo z VfB Stuttgart sa zaviazal venovať dve percentá zo svojho platu na konto nadácie Common Goal, ktorú založil španielsky stredopoliar Manchestru United Juan Mata.

Aogo je tretí hráč z bundesligy, ktorý sa rozhodol týmto spôsobom prispieť na charitu. Jedno percento zo svojho platu venujú Common Goal (spoločný cieľ) Mats Hummels z Bayernu Mníchov a Serge Gnabry z Hoffenheimu. (TASR)
    MS2018: Piszczek si na konci kvalifikácie poranil koleno
    Futbalový obranca Lukasz Piszczek bude dlhší čas chýbať svojmu klubu Borusia Dortmund pre problémy s pravým kolenom. Zranenie utrpel v nedeľňajšom kvalifikačnom zápase MS 2018 pri víťazstve Poľska nad Čiernou Horou 4:2. Týmto výsledkom si poľskí futbalisti zabezpečili účasť na svetovom šampionáte v Rusku.

Tridsaťdvaročný obranca nastúpil v deviatich kvalifikačných dueloch a strelil jeden gól. Za Dortmund doteraz odohral všetky bundesligové zápasy sezóny. Informovala agentúra dpa. (TASR)
  • 06.10.2017
    Newcastle si poistil svojho kapitána Lascellesa
    Kapitán futbalistov Newcastle United Jamaal Lascelles podpísal s klubom nový šesťročný kontrakt, ktorý má platnosť do roku 2023. Lascelles prestúpil do Newcastlu v roku 2014, odvtedy stihol odohrať 75 zápasov a streliť sedem gólov.

"Odkedy som prišiel do Newcastlu, som šťastný. Mám rád mesto, futbal aj fanúšikov," povedal pre klubový web. Tréner Rafael Benitez uviedol, že 23-ročný obranca je novým kapitánom tímu zaslúžene. "Hneď ako som sa rozhodol urobiť Jamaala kapitánom, vzal túto výzvu tak, ako mal. Zlepšil sa po futbalovej i ľudskej stránke," povedal Španiel. Informovala agentúra DPA. (TASR)