MS2018: Škóti v Slovinsku vyhrať nedokázali, Poliaci potvrdili postup

BRATISLAVA, 08.10.2017 |
AKTUALIZOVANÉ Slovenská futbalová reprezentácia má aj po nedeľných stretnutiach záverečného 10. kola F-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta do Ruska šancu na účasť v baráži.

Škótsko totiž nenadviazalo v Slovinsku na domáci triumf 1:0 nad zverencami Jána Kozáka a remizovalo 2:2. Slovensko si splnilo povinnosť, v Trnave zdolalo Maltu 3:0 a obsadilo druhé miesto za Anglickom, ktoré sa na svetový šampionát už skôr prebojovalo priamo.

Slovensko aj Škótsko nazbierali osemnásť bodov, obe mužstvá strelili sedemnásť gólov. Skóre prehovorilo v prospech Slovenska, ktoré inkasovalo o päť gólov menej. Do tabuľky druhých tímov si prenieslo dvanásť bodov a skóre plus päť.

Na baráž potrebuje, aby vyšla aspoň jedna z troch možností: remíza Walesu s Írskom, resp. prehra Srbska s Gruzínskom v D-skupine či nerozhodný výsledok v I-skupine medzi Ukrajinou a Chorvátskom.

Škóti pritom viedli v Ľubľane 1:0 od 32. minúty, keď sa presadil Leigh Griffiths. Po zmene strán však dvoma gólmi otočil stav duelu striedajúci Roman Bezjak. Škóti v závere vyrovnali zásluhou Roberta Snodgrassa, ale víťazný zásah už nestihli.

Anglicko uspelo v kvalifikačnej derniére v Litve 1:0 gólom Harryho Kanea. Kapitán hostí premenil pokutový kop v 27. minúte.

Poľsko sa stalo šiestym európskym a celkovo štrnástym účastníkom záverečného turnaja. Na spečatenie postupu z E-skupiny mu stačilo doma uhrať bod s Čiernou Horou, no nenechalo nič na náhodu a triumfovalo 4:2. Už do 16. minúty viedlo 2:0, súper vyrovnal v druhom polčase, Poliaci však na konci strhli víťazstvo na svoju stranu.

Dánsko sa z tejto skupiny dostalo do baráže, do tabuľky druhých tímov sa po remíze 1:1 s Rumunskom zaradilo so štrnástimi bodmi.

V C-skupine už bolo o všetkom podstatnom rozhodnuté. Nemecko ako úradujúci majster sveta si účasť v Rusku zabezpečilo v predstihu a naplno zabodovalo vo všetkých desiatich zápasoch. V nedeľu si na vlastnej pôde poradilo s Azerbajdžanom 5:1.

Severné Írsko disponovalo pred výkopom istotou druhej pozície, ba aj barážovej miestenky, keďže i v prípade prehry (0:1) v Nórsku malo v tabuľke druhých tímov trinásť bodov.

Kvalifikácia MS 2018 - 10. kolo:
C-skupina
Plzeň
Česko - San Maríno 5:0 (3:0)
Góly:
8. a 23. Krmenčík, 27. Kopic, 71. Novák, 83. Kadlec.
Rozhodoval: Troleis (Faer. os.)

Kaiserslautern
Nemecko - Azerbajdžan 5:1 (1:1)
Góly:
9. a 66. Goretzka, 55. Wagner, 64. Rüdiger, 81. Can - 34. Šejdajev.
Rozhodoval: Treimanis (Lot.)

Oslo
Nórsko - Severné Írsko 1:0 (0:0)
Gól:
71. Brunt (vlastný).
Rozhodoval: Bojko (Ukr.)

1. Nemecko 10 10 0 0 43:4 30 (postup na MS)
2. Severné Írsko 10 6 1 3 17:6 19 (postup do baráže)

Góly:
6. Maczynski, 16. Grosicki, 85. Lewandowski, 87. Stojkovič (vlastný) - 78. Mugosa, 83. Tomaševič.

Rozhodoval: Tean (Mol.)

1. Poľsko 10 8 1 1 28:14 25 (postup na MS)
2. Dánsko 10 6 2 2 20:8 20 (postup do baráže)

Rozhodoval: Grinfeld (Izr.)

Litva: Šetkus - Girdvainis, Žulpa, Klimavičius - Andriuskevičius, Borovskij - Slivka (90.+1 Čvedukas), Verbickas, Novikovas, Šernas (76. Matulevičius) - Černych

Anglicko: Butland - Keane, Stones, Maguire - Trippier, Winks, Henderson, Cresswell - Alli (81. Lingard), Kane, Rashford (72. Sturridge)

Ľubľana
Slovinsko - Škótsko 2:2 (0:1)
Góly:
52. a 72. Bezjak - 32. Griffiths, 88. Snodgrass.
ČK: 90.+2 Cesar (Slovinsko)
Rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Slovinsko: Oblak - Struna (46. Struna), Mevľa, Cesar, Jokič - Repas (46. Bezjak), Kurtič, Rotman, Verbič - Iličič - Matavž (89. Vetrih)

Škótsko: Gordon - Berra, Mulgrew, Robertson, Tierney (80. S. Fletcher) - McArthur (79. Snodgrass), D. Fletcher, Bannan - Martin (53. Anya), Griffiths, Phillips

1. Anglicko 10 8 2 0 18:3 26 (postup na MS)

Messi s manželkou čakajú tretie dieťa
    Manželka argentínskeho futbalistu Lionela Messiho oznámila, že čakajú tretí prírastok do rodiny.

Hráč FC Barcelona už má s manželkou Antonelou Roccuzzovou dvoch chlapcov - Thiaga a Matea. O treťom prírastku informovala prostredníctvom fotky na sociálnej sieti Instagram. Oznámila agentúra AP. (TASR)
    MS2018-príprava: Francúzi v novembri proti Walesu a Nemecku
    Francúzska futbalová reprezentácia odštartuje prípravu na budúcoročné majstrovstvá sveta v Rusku novembrovými duelmi s Walesom (10. novembra) a Nemeckom (14. novembra).

Vicemajstri Európy z roku 2016 sa kvalifikovali na MS z prvého miesta v A-skupine. S Walesom sa stretnú v Paríži na Stade de France, s Nemeckom si zmerajú sily v Kolíne nad Rýnom. Informovala agentúra AP. (TASR)
  • 09.10.2017
    Nemec Aogo venuje dve percentá z platu na charitu
    Bývalý nemecký futbalový reprezentant Dennis Aogo z VfB Stuttgart sa zaviazal venovať dve percentá zo svojho platu na konto nadácie Common Goal, ktorú založil španielsky stredopoliar Manchestru United Juan Mata.

Aogo je tretí hráč z bundesligy, ktorý sa rozhodol týmto spôsobom prispieť na charitu. Jedno percento zo svojho platu venujú Common Goal (spoločný cieľ) Mats Hummels z Bayernu Mníchov a Serge Gnabry z Hoffenheimu. (TASR)
    MS2018: Piszczek si na konci kvalifikácie poranil koleno
    Futbalový obranca Lukasz Piszczek bude dlhší čas chýbať svojmu klubu Borusia Dortmund pre problémy s pravým kolenom. Zranenie utrpel v nedeľňajšom kvalifikačnom zápase MS 2018 pri víťazstve Poľska nad Čiernou Horou 4:2. Týmto výsledkom si poľskí futbalisti zabezpečili účasť na svetovom šampionáte v Rusku.

Tridsaťdvaročný obranca nastúpil v deviatich kvalifikačných dueloch a strelil jeden gól. Za Dortmund doteraz odohral všetky bundesligové zápasy sezóny. Informovala agentúra dpa. (TASR)
  • 06.10.2017
    Newcastle si poistil svojho kapitána Lascellesa
    Kapitán futbalistov Newcastle United Jamaal Lascelles podpísal s klubom nový šesťročný kontrakt, ktorý má platnosť do roku 2023. Lascelles prestúpil do Newcastlu v roku 2014, odvtedy stihol odohrať 75 zápasov a streliť sedem gólov.

"Odkedy som prišiel do Newcastlu, som šťastný. Mám rád mesto, futbal aj fanúšikov," povedal pre klubový web. Tréner Rafael Benitez uviedol, že 23-ročný obranca je novým kapitánom tímu zaslúžene. "Hneď ako som sa rozhodol urobiť Jamaala kapitánom, vzal túto výzvu tak, ako mal. Zlepšil sa po futbalovej i ľudskej stránke," povedal Španiel. Informovala agentúra DPA. (TASR)
    Japonci si v príprave poradili s Novým Zélandom
    Futbalisti Japonska zvíťazili v piatkovom prípravnom medzištátnom zápase doma nad Novým Zélandom 2:1 po góloch Juju Osaka (50. z 11m) a Šu Kuratu (87.). O jediný zásah hostí sa v 59. minúte postaral Wood. (TASR)