MS2018: Sen SR o baráži sa rozplýva, Wales aj Ukrajina doma prehrali

BRATISLAVA, 09.10.2017 |
Slovenská futbalová reprezentácia má po pondelňajších stretnutiach záverečného kola kvalifikácie majstrovstiev sveta už iba minimálnu šancu na účasť v baráži.

Nevyšla jej totiž ani jedna z priaznivých možností, Írsko uspelo v D-skupine vo Walese 1:0 a Chorvátsko triumfovalo v I-skupine 2:0 na Ukrajine. Víťazné mužstvá sa do tabuľky druhých tímov zaradili so ziskom trinástich, resp. štrnástich bodov, zatiaľ čo zverenci Jána Kozáka si preniesli z F-skupiny dvanásť.

V utorok ich môže zachrániť jedine utopický scenár H-skupiny, pokiaľ Grécko nezdolá doma Gibraltár a súčasne Bosna a Hercegovina získa všetky body v Estónsku.

Walesu chýbal v kľúčovom ostrovnom meraní síl Gareth Bale. Bez najväčšej hviezdy nedokázal ani raz prekonať hosťujúcu defenzívu. Hal Robson-Kanu mal po zmene strán veľkú príležitosť, proti jeho hlavičke sa vytiahol írsky brankár Darren Randolph. Gól však padol na opačnom konci. Domáci kapitán Ashley Williams stratil loptu pri rozohrávke, vznikla z toho akcia hostí a po centri z pravého krídla sa strelecky presadil osamotený James McClean a stanovil konečný výsledok.

Ukrajinec Jevhen Konopľanka bol blízko k otvoreniu skóre po viac než polhodine hry, hlavičkou poslal loptu tesne vedľa ľavej chorvátskej žrde. Bezgólový stav vydržal o chvíľu dlhšie než v Cardiffe, v Kyjeve ho v 62. minúte prelomil Andrej Kramarič, ktorý hlavičkou zužitkoval center Luku Modriča. Chorváti pridali poisťujúci zásah o osem minút neskôr opäť zásluhou Kramariča.

Srbsku by pri víťazstve Írska stačil na spečatenie postupu z "déčka" na vlastnej pôde aj nerozhodný výsledok s Gruzínskom, tím pod trénerským vedením slovenskej dvojice Vladimír Weiss, Boris Kitka zdolalo 1:0 gólom v druhom polčase. Island potvrdil prvenstvo v I-skupine a premiérovú účasť na svetovom šampionáte domácim víťazstvom 2:0 nad nováčikom kvalifikačných cyklov z Kosova.

V G-skupine už bolo vyjasnené všetko podstatné, Španielsko si postup na záverečný turnaj zabezpečilo v predstihu a Taliansko disponovalo istotou baráže. Jej žreb sa uskutoční v utorok 17. októbra vo švajčiarskom Zürichu, nasadené a nenasadené mužstvá určí októbrový rebríček Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Góly:
36. Musliu, 38. Trajkovski, 66. Bardhi, 68. Ademi.

Góly:
76. Arajuuri, 88. Pohjanpalo - 57. a 84. Tosun.

Európa:
Rusko (hostiteľ), Belgicko, Nemecko, Anglicko, Španielsko, Poľsko, Srbsko, Island

Príprava: Estónsko zdolalo Fidži
    Futbalisti Estónska zdolali v nedeľňajšom prípravnom zápase Fidži 2:0 (Góly: 14. Anier, 90. Miller). (TASR)

• 18.11.2017
    Tibeťania protestovali na zápase čínskej dvadsiatky v Nemecku
    Tibetskí protestujúci prerušili sobotné prípravné stretnutie čínskej reprezentácie do 20 rokov na pôde nemeckého štvrtoligového mužstva TSV Schott Mainz. Vyvesili tibetskú vlajku a čínski hráči odmietli v 23. minúte pokračovať, kým ju nezvesili. Zápas nabral 25-minútové zdržanie.

"Máme právo vyjadriť sa," citovala jedného z protestujúcich agentúra DPA. Tibeťania obviňujú vládu v Pekingu z náboženského a kultúrneho prenasledovania. (TASR)
    Cyperské derby Omonia - APOEL vyústilo do násilností
    Sedem cyperských policajtov sa zranilo pri násilnostiach medzi fanúšikmi futbalových klubov Omonia a APOEL Nikózia. Tábory sa po piatkovom večernom zápase, v ktorom hosťujúci APOEL triumfoval 3:1, ohadzovali kameňmi. Poriadkové jednotky použili slzný plyn na ich potlačenie.

Na jednej diaľnici museli nakrátko uzavrieť jeden pruh, aby odtiaľ odpratali kamene a ďalší odpad. Poškodilo sa aj niekoľko automobilov vrátane troch policajných. Informovala o tom agentúra AP. (TASR)
    Zápas Michaloviec s Trenčínom odložený
    Sobotňajší zápas 16. kola futbalovej Fortuna ligy medzi MFK Zemplín Michalovce a AS Trenčín odložili. Dôvodom je nespôsobilý stav hracej plochy, keďže v Michalovciach v piatok aj v sobotu výdatne pršalo. Hlavný rozhodca Boris Marhefka skontroloval trávnik a rozhodol, že nie je spôsobilý pre zápas. (TASR)
  • 16.11.2017
    Bývalého prezidenta CONMEBOL-u budú stíhať v USA
    Súd v Paraguaji rozhodol o vydaní do USA Nicolasa Leoza, bývalého prezidenta Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL).

Osemdesiatdeväťročný niekdajší popredný funkcionár je momentálne v domácom väzení v paraguajskom Asuncione. Je jedným z viac ako 40 obvinených ľudí z korupcie, vydierania a prania špinavých peňazí vo futbalovom prostredí. Informovala o tom agentúra AP. Leoz bol prezident CONMEBOL-u v rokoch 1986-2013. (TASR)
    MS2018: FIFA potrestala Mexiko za fanúšikov neoprávnene
    Športový arbitrážny súd (CAS) rozhodol o neoprávnenom potrestaní Mexickej futbalovej federácie zo strany Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Trest sa týkal správania sa mexických fanúšikov voči brankárom súpera v kvalifikačných zápasoch MS 2018. Podľa CAS napriek tomu, že fanúšikovské chorály obsahujú "urážlivé slová", FIFA ich potrestala neoprávnene. Informovala o tom agentúra AP. (TASR)