EL: Finále jasnou záležitosťou Atlética, Olympiqueu nadelilo trojku

LYON, 16.05.2018 |
Futbalisti Atlética Madrid tretíkrát v histórii vyhrali Európsku ligu UEFA.

Vo finále ročníka 2017/2018 zvíťazili v stredu v Lyone nad Olympique Marseille 3:0 a súťaž ovládli opäť po rokoch 2010 a 2012. Na tróne pre víťazov nahradili hráčov Manchestru United. "Los Colchoneros" tiež vyrovnali rekord FC Sevilla, keď tretiu finálovú účasť v EL premenili v tretí triumf.

Na Stade de Lyon otvoril skóre očakávaného finále v 21. minúte francúzsky útočník "Atleti" Antoine Griezmann po hrubej chybe v obrane OM. Francúzsky klub prišiel po polhodine hry o kapitána a tvorcu hry Dimitriho Payeta, ktorý utrpel svalové zranenie a musel ho vystriedať Maxime Lopez. V druhom polčase opäť Griezmann rutinérsky zvýšil na 2:0 v 49. minúte a v 89. minúte uzavrel triumf kapitán Gabi.

OM nevyužil tretiu šancu stať sa prvým klubom z Francúzska, ktorý by vyhral EL, resp. jej predchodcu Pohár UEFA. Vo finále už neexistujúceho Pohára UEFA prehral v roku 1999 v Moskve s Parmou 0:3, resp. v roku 2004 s FC Valencia 0:2 v Göteborgu.

Finále EL 2017/2018, Parc Olympique Lyonnais:
Olympique Marseille - Atlético Madrid 0:3 (0:1)
Góly:
21. a 49. Griezmann, 89. Gabi,
ŽK: Amavi, Luiz Gustavo, N'Jie - Vrsaljko, Lucas,
rozhodovali: Kuipers - van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.)

Olympique: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Zambo Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet (32. Lopez), Ocampos (55. N'Jie) - Germain (74. Mitroglou)

Atlético: Oblak - Vrsaljko (46. Juanfran), Gimenez, Godin, Lucas - Correa (88. Partey), Niguez, Gabi, Koke - D. Costa, Griezmann (89. F. Torres)

Finále sa začalo od úvodných sekúnd v ostrom tempe a ako prví zahrozili hráči OM, písaní ako domáci. V 4. minúte Payet vysunul Germaina, ktorý vo vyloženej šanci zlyhal, keď mu lopta vôbec nesadla pri strele. V strede poľa sa bojovalo o priestor, výborne organizované Atlético bez problémov odolávalo opticky územnej prevahe Marseille.

V 21. minúte sa Olympique dopustil fatálnej chyby v rozohrávke. Brankár Mandanda rozohral do stredu na Zamba Anguissu, tomu ale lopta pri spracovaní odskočila, kapitán Gabi ju získal a vysunul do sóla Griezmanna, ktorý rutinérsky otvoril skóre. Po polhodine hry prišiel ďalší tvrdý úder pre OM, pre svalové zranenie musel odstúpiť kapitán a špílmacher Payet. Madridčania priebeh bez veľkých problémov kontrolovali, šance sa nerodili a do šatní išiel vo výhodnejšej pozícii zástupca La Ligy.

Cez prestávku sa v Lyone rozpršalo. Krátko po začiatku druhého dejstva opäť udreli efektívni Madridčania, keď premenili aj druhú vyloženú šancu. Koke dostal priestor v strede pred šestnástkou, vysunul našprintovaného Griezmanna, ktorý skvele technickým podkopom prehodil Mandandu. V 53. minúte už mohlo byť 3:0, ale Godin tesne hlavou minul z rohového kopu.

Aktívna hra OM upadla, jeho hráči mali problém s prechodom do ofenzívy. "Atleti" situáciu bez veľkých problémov kontrolovali a tradične vyčkávali, či sa im nenaskytne ďalšia príležitosť na definitívny direkt. Mohli ale inkasovať kontaktný gól v 81. minúte, keď striedajúci Mitroglou hlavou trafil len pravú tyč.

V ďalšom priebehu sa ešte vôbec prvý víťaz LM (1993) snažil niečo vymyslieť, ale KO mu uštedril kapitán Madridu Gabi krížnou strelou zvnútra šestnástky po prihrávke od Kokeho.

Desaťnásobný španielsky majster tak po organizovanom a efektívnom výkone opanoval EL aj tretíkrát v tretej finálovej účasti.

Vizitka Atlética Madrid

ATLÉTICO MADRID
názov:
Club Atlético de Madrid, S.A.D.
rok vzniku: 26. apríla 1903
farby: červená, modrá, biela
štadión: Wanda Metropolitano (kapacita 67.703 divákov)
prezident: Enrique Cerezo
tréner: Diego Simeone (Arg.)
prezývky: Los Colchoneros, Los Rojiblancos, Atleti
najväčšie hviezdy v aktuálnom kádri: Antoine Griezmann, Diego Godin, Gabi, Jan Oblak

najväčšie úspechy:
10x majster Španielska (1939/40, 1940/41, 1949/50, 1950/51, 1965/66, 1969/70, 1972/73, 1976/77, 1995/96, 2013/14)
10x víťaz Španielskeho pohára (1959/60, 1960/61, 1964/65, 1971/72, 1975/76, 1984/85, 1990/91, 1991/92, 1995/96, 2012/13)
5x víťaz španielskeho Superpohára (1940, 1941, 1951, 1985, 2014)
3x víťaz Európskej ligy UEFA (2010, 2012, 2018)
1x víťaz Pohára víťazov pohárov (1962)
2x víťaz európskeho Superpohára (2010, 2012)
3x finalista EPM/LM (1973/1974, 2013/14, 2015/2016)
1x víťaz Interkontinentálneho pohára (1974)

1982/83 RSC Anderlecht Brusel - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
      1983/84 Tottenham Hotspur - Anderlecht Brusel 1:1 a 1:1 (4:3 rozstrel z 11 m)
      1984/85 Real Madrid - Videoton Székesfehérvár 3:0 a 0:1
      1985/86 Real Madrid - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
      1986/87 IFK Göteborg - Dundee United 1:0 a 1:1
      1987/88 Bayer Leverkusen - Espaňol Barcelona 0:3 a 3:0 (3:2 rozstrel z 11 m)
      1995/96 Bayern Mníchov - Girondins Bordeaux 2:0 a 3:1
      1996/97 Schalke 04 Gelsenkirchen - Inter Miláno 1:0 a 0:1 (4:1 rozstrel z 11 m)
      1997/98 Inter Miláno - Lazio Rím 3:0 (0:1) v Paríži
      1998/99 AC Parma - Olympique Marseille 3:0 (2:0) v Moskve
      1999/00 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londýn 0:0 v Kodani (4:3 rozstrel z 11 m)
      2000/01 FC Liverpool - CD Alaves 5:4 pp (4:4, 3:1) v Dortmunde
      2001/02 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2 (2:0) v Rotterdame
      2002/03 FC Porto - Celtic Glasgow 3:2 pp v Seville
      2003/04 FC Valencia - Olympique Marseille 2:0 v Göteborgu
      2004/05 CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1 v Lisabone
      2005/06 FC Sevilla - FC Middlesbrough 4:0 v Eindhovene
      2006/07 FC Sevilla - Espaňol Barcelona 2:2 v Glasgowe (3:1 rozstrel z 11 m)
      2007/08 Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 v Manchestri