ME21: Infarktový záver na Islande, výhru Slovákov zariadil brankár Rodák

REYKJAVÍK, 11.09.2018 |
Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila v utorňajšom stretnutí 2. skupiny kvalifikácie ME 2019 na pôde islandských rovesníkov 3:2.

Brankár Marek Rodák dosiahol rozhodujúci gól v nadstavenom čase hlavičkou po rohovom kope.

Zverenci Adriána Guľu si víťazstvom udržali druhú priečku, z ktorej je šanca prebojovať sa do baráže. Španielsko, ktoré už má istotu prvenstva v skupine a priameho postupu na šampionát, nastúpilo o 18.45 h proti Severnému Írsku.

Kvalifikácia ME 2019 futbalistov do 21 rokov - 2. skupina:
Island - Slovensko 2:3 (1:0)
Góly:
33. a 90.+3 Gudmundsson - 58. Bénes, 90. Vestenický, 90.+4 Rodák.
ŽK: Thorsteinsson - Kadlec, Vestenický. Rozhodovali: Harkam - Witschnigg, Steinacher (všetci Rak.)

Island: A. Fridriksson - Sampsted, Andresson, Gunnarsson, F. Fridriksson - Thorsteinsson (58. Hauksson), Fridjónsson, Anderson (76. Haraldsson), Sigurdsson - Gudmundsson, Karlsson

Slovensko: Rodák - Kadlec, Vavro, Hancko, Sipľak - Herc (83. Vestenický), Káčer (78. Fábry), Bénes - Jirka (83. Špalek), Mráz, Haraslín

Slováci sa pri úvodných akciách nedostali do zakončenia, no podarilo sa to domácim. V 9. minúte musel brankár Rodák zasiahnuť po hlavičke Karlssona. Prvú vyloženú príležitosť mali Slováci z jedenástky, ktorú hlavný rozhodca odpískal po zákroku Thorsteinssona na Haraslína. Kapitán Vavro ju však v 13. minúte nepremenil, brankár A. Fridriksson vystihol jeho pokus.

Na opačnej strane len tesne minul slovenskú bránku Anderson, ktorý z pravého krídla unikol obrancom. A. Fridrikssona zamestnal na konci protiútoku Mráz, ktorý neskôr trafil po prihrávke Jirku bočnú sieť. Rovnako ako Anderson mal po vyše polhodine hry veľa priestoru aj Gudmundsson a nedôraznú defenzívu hostí využil na otvárací zásah. Islandský kapitán rozbehol aj ďalší útok, F. Fridriksson poslal z ľavej strany nebezpečný center do pokutového územia SR.

Domáci ponúkli súperovi šancu na vyrovnanie nepresnou rozohrávkou, zachytil ju Jirka, s jeho tečovaným pokusom si poradil A. Fridriksson. Pred prestávkou Mráz nezužitkoval center do tesnej blízkosti bránky, opäť zakročil A. Fridriksson.

Tím SR 21 sa ihneď po zmene strán snažil o vyrovnanie, no zároveň otvoril súperovi priestor na protiútok. Kadlec zastavil zabiehajúceho Gudmundssona iba faulom, vyviazol so žltou kartou. Mráz sa v 54. minúte po ďalšom centri ešte nepresadil, ale o štyri minúty neskôr vyrovnal Bénes, keď sa individuálne uvoľnil a strelou ľavačkou prekonal islandského brankára - 1:1.

Ani jedno z mužstiev nedohrávalo na remízu, dvadsať minút pred koncom riadneho hracieho času boli k zmene stavu bližšie domáci, Karlsson po prihrávke sprava neusmernil loptu na bránku. V 79. minúte pustili Slováci ku strele Gudmundssona, Rodák s námahou zabránil gólu. Živelné záverečné minúty dopriali príležitosť tiež Slovákom, Mráz hlavičkoval do žrde. A. Fridriksson zlikvidoval ďalší Mrázov pokus aj hlavičku striedajúceho Špaleka.

V 90. minúte vyšla spolupráca striedajúcich Fábryho s Vestenickým, druhý menovaný poslal hlavou SR do vedenia. V nadstavenom čase fauloval Sipľak v šestnástke, Gudmundsson premenil jedenástku a svojím druhým gólom v zápase vyrovnal. Ani to však nebolo všetko, Fábryho pokus vyškriabal A. Fridriksson. Slováci získali roh, na ktorý prišiel aj brankár Rodák a práve on hlavičkou rozhodol o výsledku.

Hlas po zápase

Adrián Guľa, tréner SR 21: "Bol to úžasný zápas. Futbal môžete robiť, ako dlho chcete, ale zažijete to možno raz. Úžasný výkon chalanov, nezlomná vôľa, nepoložili ich všetky negatívne veci, ktoré sa udiali v stretnutí. Fantastické striedanie Vestenického, Fábryho, takto by malo fungovať mužstvo. Chlapcom ďakujem za takýto zážitok, bol to neskutočný zážitok. Zostali sme v hre."

Ďalší zápas
Španielsko - Severné Írsko 1:2 (0:2)
Góly:
90.+2 Mir - 4. Lavery, 8. Donnelly (z 11 m)

Mourinhova zlá séria s Kloppom sa predĺžila
    Pre Josého Mourinha, už bývalého manažéra Manchestru United, sú sezóny, v ktorých nestačil na tímy pod vedením Jürgena Kloppa, zárukou predčasného konca.
    FIFA potrestala za korupciu bývalého afrického funkcionára
    Etická komisia FIFA potrestala bývalého afrického funkcionára Seedyho Kinteha dištancom na štyri roky a pokutou 200-tisíc švajčiarskych frankov za korupciu. Podľa vyšetrovateľov ako prezident gambijskej federácie prijal od februára 2010 do apríla 2011 takmer 70-tisíc amerických dolárov od vtedajšieho kandidáta na prezidenta FIFA Mohameda bin Hammama.

Popredného katarského funkcionára suspendovali iba niekoľko dní pred voľbami v 2011. V nich uspel Sepp Blatter, no ani on neskôr neunikol postihu za nekalé finančné aktivity. Informovala agentúra AP. (TASR)
    Islanďan Kolvidsson novým trénerom Lichtenštajnska
    Islanďan Helgi Kolvidsson povedie od nového roka futbalovú reprezentáciu Lichtenštajnska. S tamojším zväzom podpísal v utorok dvojročnú zmluvu, uviedla agentúra APA.

Štyridsaťsedemročný kouč nahradil vo funkcii Rakúšana Reneho Pauritscha, ktorý bude ďalej pracovať už len ako technický riaditeľ lichtenštajnskej reprezentácie. Kolvidsson naposledy spoločne s Heimirom Hallgrimssonom spoločne viedli národný tím Islandu. (TASR)
    Mourinho na lavičke Manchestru United skončil
    Portugalský tréner Jose Mourinho ukončil v utorok svoje pôsobenie v anglickom futbalovom klube Manchester United. Stalo sa to dva dni po prehre v ligovom derby s FC Liverpool 1:3, po ktorom Man Utd figuruje na šiestom mieste tabuľky. (TASR)
    Manchester United si uplatnil opciu na Martiala
    Manchester United využil opciu a o rok predĺžil spoluprácu s francúzskym útočníkom Anthonym Martialom.
    Čakanie Alavés na výhru pokračuje
    Záverečné stretnutie 16. kola španielskej futbalovej La Ligy medzi Deportivom Alaves a Athleticom Bilbao skončilo bez gólov.