topPhoto
FOTO: TASR - Lukáš Grinaj

Poslanci Trnavy chceli, aby primátor prevzal na seba škody za súdny spor

TRNAVA, 03.10.2018 |
Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva mesta Trnava zvolal na stredu na podnet 11 poslancov primátor Peter Bročka.


Témou bolo podanie súdnej žaloby o určení vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v City Arene - Štadióne Antona Malatinského.

Signatári žiadosti, poslanci naprieč politickými klubmi, ale najmä za Naše mesTTo (KDH, SZS, SDKÚ-DS) a Priateľskú Trnavu (nezávislí), žiadali od primátora Bročku vysvetlenie, prečo podal žalobu na súd bez súhlasu mestského zastupiteľstva.

Okresný súd v Trnave pred niekoľkými dňami žalobu zamietol a zaviazal mesto k náhrade škôd. Právny zástupca mesta v tejto kauze Jozef Zámožík poslancov informoval, že rozsudok ešte nie je doručený stranám, až potom začne plynúť pätnásťdňová lehota na odvolanie.

Poslanec Rastislav Mráz (KDH) v úvode položil primátorovi viacero otázok ohľadom podania a jeho dopadov. Bročka uviedol, že na ne odpovie písomne. Medzi nimi boli otázky, prečo konal individuálne, prečo konaním porušil body dohody s City Arena, a.s., a City Arena plus, a.s. o mimosúdnom riešení sporov a ďalšie. Poslanec Jozef Pikna (KDH) prečítal list od týchto spoločností, ktorý poslali všetkým poslancom.

V ňom uviedli scenár možných dopadov, ak sa rozhodne zažalovať mesto. Spoločnosti sa domnievajú, že mesto chcelo zmariť jej obchodné zámery pri predaji komerčnej časti City Areny. Uvádzajú že mesto môže za určitých okolností skončiť až v nútenej správe, ak bude pokračovať.

Bročka mal pripravenú pre poslancov prezentáciu, ktorá vykreslila postavenie majetku mesta v City Arene - Štadióne Antona Malatinského. Zmluvu mesta a City Areny podpísal v roku 2012 vtedajší primátor Vladimír Butko (KDH). Mesto poskytlo ako protihodnotu za zhodnotenie vtedajšieho štadióna susediace pozemky, v odhadovanej výške 6,5 milióna eur za jedno euro. Na nich City Arena, a.s., postavila nákupné centrum. Za jedno euro ročne potom na 30 rokov mesto prenajalo spoločnosti Vladimíra Poóra štadión, ktorý ho po výstavbe vrátil do majetku mesta.

Bročka upozornil, že zmluva je nastavená tak, že sa takto bude odpisovať zhodnotenie štadióna. Ak do 30 rokov City Arena technické zhodnotenie neodpíše, mesto je povinné jej ponúknuť dodatok o predĺžení nájmu dovtedy, kým sa tak stane. "To v praxi znamená, že to nie je zmluva na 30 rokov," konštatoval.

Primátor poslancom prezentoval, že mesto na štadióne vlastní prakticky iba pozemok pod trávnikom, telesá tribún, zázemie pre hráčov, rozhodcov a divákov, ktoré sú obkolesené pozemkami iných vlastníkov. Dokonca aj hlavný vstup na štadión patrí inému majiteľovi.

"Samozrejme, všetky komerčné priestory pod tribúnami či parkovacie miesta," povedal Bročka. Dodal, že je to extrémne komplikovaná situácia. Poslanci primátorovi pripomenuli, že to bol on, kto podpísal v roku 2015 kolaudačný protokol bez námietok.

V uznesení potom vyjadrili nesúhlas s ďalším pokračovaním súdneho sporu a pôvodne navrhli, aby primátor Bročka prevzal osobný ručiteľský záväzok za všetky škody, ktoré vzniknú mestu v dôsledku ním podanej žaloby na určenie vlastníckeho práva. Po diskusii v kluboch napokon túto časť uznesenia poslanci stiahli.

Autor: marp, Zdroj: TASR

Súvisiaci obsah

 • 22.11.2018
  Buffon sa vracia do bránky PSG
  Gianluigi Buffon sa po jednozápasovej odmlke opäť postaví do bránky PSG. Skúsený brankár súperí o post jednotky s o 15 rokov mladším Alphonseom Areolom, ktorý v doterajšej sezóne odchytal zatiaľ sedem stretnutí, kým Talian o jeden menej.
 • 22.11.2018
  Jens Lehmann popiera daňové podvody
  Bývalý nemecký futbalový brankár Jens Lehmann poprel obvinenia z daňových podvodov. Proti periodiku The Handelsblatt, ktoré o protizákonnom konaní informovalo, podnikne právne kroky.
 • 22.11.2018
  DAC reaguje na vyjadrenia SFZ k kvôli akadémii
  " SFZ nám odobral 200 000 eur z dotácií, ktoré zvyšných 11 klubov systému Akadémií dostalo na výchovu mládeže. V skutočnosti teda SFZ na výstavbu MOL Football Academy neprispel sumou 500 000 eur, ale 300-tisíc eur," uvádza sa mimo iného v stanovisku DAC. Jeho celé znenie nájdete tu.
 • 22.11.2018
  Joelinton si po návrate do Hoffenheimu vybojoval novú zmluvu
  Brazílčan Joelinton po návate z hosťovania v Rapide Viedeň presvedčil zástupcov Hoffenheimu natoľko, že s ním predĺžilo spoluprácu.
 • 22.11.2018
  Řepka sa vyhol väzeniu, súd mu zmiernil trest
  Bývalý český futbalový reprezentant Tomáš Řepka nakoniec za internetové útoky na exmanželku do väzenia nepôjde, odpracovať si má 300 hodín verejnoprospešných prác. 
 • 22.11.2018
  Generálny manažér Herthy Berlín Preetz predĺžil zmluvu
  Generálny manažér futbalového tímu Hertha Berlín predĺžil zmluvu o ďalšie tri roky. V klube, v ktorom pôsobia aj dvaja slovenskí futbalisti Ondrej Duda a Peter Pekarík, bude zastávať post GM do roku 2022. 

  Preetz hral v klube od roku 1996 do 2003 a v jeho drese nastrieľal 84 gólov. Bývalý 51-ročný útočník pôsobí v pozícii generálneho manažéra od roku 2009. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//