topPhoto
FOTO: TASR - Lukáš Grinaj

Poslanci Trnavy chceli, aby primátor prevzal na seba škody za súdny spor

TRNAVA, 03.10.2018 |
Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva mesta Trnava zvolal na stredu na podnet 11 poslancov primátor Peter Bročka.


Témou bolo podanie súdnej žaloby o určení vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v City Arene - Štadióne Antona Malatinského.

Signatári žiadosti, poslanci naprieč politickými klubmi, ale najmä za Naše mesTTo (KDH, SZS, SDKÚ-DS) a Priateľskú Trnavu (nezávislí), žiadali od primátora Bročku vysvetlenie, prečo podal žalobu na súd bez súhlasu mestského zastupiteľstva.

Okresný súd v Trnave pred niekoľkými dňami žalobu zamietol a zaviazal mesto k náhrade škôd. Právny zástupca mesta v tejto kauze Jozef Zámožík poslancov informoval, že rozsudok ešte nie je doručený stranám, až potom začne plynúť pätnásťdňová lehota na odvolanie.

Poslanec Rastislav Mráz (KDH) v úvode položil primátorovi viacero otázok ohľadom podania a jeho dopadov. Bročka uviedol, že na ne odpovie písomne. Medzi nimi boli otázky, prečo konal individuálne, prečo konaním porušil body dohody s City Arena, a.s., a City Arena plus, a.s. o mimosúdnom riešení sporov a ďalšie. Poslanec Jozef Pikna (KDH) prečítal list od týchto spoločností, ktorý poslali všetkým poslancom.

V ňom uviedli scenár možných dopadov, ak sa rozhodne zažalovať mesto. Spoločnosti sa domnievajú, že mesto chcelo zmariť jej obchodné zámery pri predaji komerčnej časti City Areny. Uvádzajú že mesto môže za určitých okolností skončiť až v nútenej správe, ak bude pokračovať.

Bročka mal pripravenú pre poslancov prezentáciu, ktorá vykreslila postavenie majetku mesta v City Arene - Štadióne Antona Malatinského. Zmluvu mesta a City Areny podpísal v roku 2012 vtedajší primátor Vladimír Butko (KDH). Mesto poskytlo ako protihodnotu za zhodnotenie vtedajšieho štadióna susediace pozemky, v odhadovanej výške 6,5 milióna eur za jedno euro. Na nich City Arena, a.s., postavila nákupné centrum. Za jedno euro ročne potom na 30 rokov mesto prenajalo spoločnosti Vladimíra Poóra štadión, ktorý ho po výstavbe vrátil do majetku mesta.

Bročka upozornil, že zmluva je nastavená tak, že sa takto bude odpisovať zhodnotenie štadióna. Ak do 30 rokov City Arena technické zhodnotenie neodpíše, mesto je povinné jej ponúknuť dodatok o predĺžení nájmu dovtedy, kým sa tak stane. "To v praxi znamená, že to nie je zmluva na 30 rokov," konštatoval.

Primátor poslancom prezentoval, že mesto na štadióne vlastní prakticky iba pozemok pod trávnikom, telesá tribún, zázemie pre hráčov, rozhodcov a divákov, ktoré sú obkolesené pozemkami iných vlastníkov. Dokonca aj hlavný vstup na štadión patrí inému majiteľovi.

"Samozrejme, všetky komerčné priestory pod tribúnami či parkovacie miesta," povedal Bročka. Dodal, že je to extrémne komplikovaná situácia. Poslanci primátorovi pripomenuli, že to bol on, kto podpísal v roku 2015 kolaudačný protokol bez námietok.

V uznesení potom vyjadrili nesúhlas s ďalším pokračovaním súdneho sporu a pôvodne navrhli, aby primátor Bročka prevzal osobný ručiteľský záväzok za všetky škody, ktoré vzniknú mestu v dôsledku ním podanej žaloby na určenie vlastníckeho práva. Po diskusii v kluboch napokon túto časť uznesenia poslanci stiahli.

Autor: marp, Zdroj: TASR

Súvisiaci obsah

 • 21.02.2019
  Slovan opúšťa dvojica Slovákov, Majling sa posunie k áčku
  Adam Laczkó a Matúš Ružinský opúšťajú bratislavský Slovan, aby získali hernú prax v iných kluboch. Naopak, príležitosti v áčku by sa mohol dočkať Martin Majling. Viac >>>
 • 21.02.2019
  Dres Senice bude do konca sezóny obliekať Dangubič z Trnavy
  Fortunaligový klub FK Senica získal na hosťovanie do konca sezóny Filipa Dangubiča zo Spartaka Trnava. Informoval o tom na svojej internetovej stránke. Viac >>>
 • 21.02.2019
  Dunajská Streda si uplatnila opciu na Jedličku
  Fortunaligový klub FC DAC 1904 Dunajská Streda podpísal kontrakt s brankárom Martinom Jedličkom do leta 2022. Informovala o tom oficiálna stránka tímu. Viac >>>
 • 20.02.2019
  Slovensko by malo v októbri privítať na novom NFŠ Uruguaj
  Slovenská futbalová reprezentácia by sa mala predstaviť na novom Národnom štadióne (NFŠ) na Tehelnom poli v Bratislave v októbri proti Uruguaju. Informoval o tom denník Šport. Viac >>>
 • 19.02.2019
  Slovan hlási pred domácou premiérou s Trnavou vypredané
  Premiérové domáce stretnutie futbalistov Slovana Bratislava na novom štadióne uvidí plné hľadisko.  Viac >>>
 • 19.02.2019
  SR v premiére na NFŠ proti Jordánsku, v októbri špičkový súper

  Slovenská futbalová reprezentácia by sa na novom Národnom štadióne (NFŠ) na Tehelnom poli v Bratislave mala predstaviť po prvý raz 7. júna. V tomto termíne odohrajú Slováci prípravný zápas proti Jordánsku. NFŠ bude hostiť aj septembrový kvalifikačný zápas o postup na EURO 2020 Slovensko - Chorvátsko. (TASR) Viac >>>

Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//