topPhoto
FOTO: TASR - Lukáš Grinaj

Poslanci Trnavy chceli, aby primátor prevzal na seba škody za súdny spor

TRNAVA, 03.10.2018 |
Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva mesta Trnava zvolal na stredu na podnet 11 poslancov primátor Peter Bročka.


Témou bolo podanie súdnej žaloby o určení vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v City Arene - Štadióne Antona Malatinského.

Signatári žiadosti, poslanci naprieč politickými klubmi, ale najmä za Naše mesTTo (KDH, SZS, SDKÚ-DS) a Priateľskú Trnavu (nezávislí), žiadali od primátora Bročku vysvetlenie, prečo podal žalobu na súd bez súhlasu mestského zastupiteľstva.

Okresný súd v Trnave pred niekoľkými dňami žalobu zamietol a zaviazal mesto k náhrade škôd. Právny zástupca mesta v tejto kauze Jozef Zámožík poslancov informoval, že rozsudok ešte nie je doručený stranám, až potom začne plynúť pätnásťdňová lehota na odvolanie.

Poslanec Rastislav Mráz (KDH) v úvode položil primátorovi viacero otázok ohľadom podania a jeho dopadov. Bročka uviedol, že na ne odpovie písomne. Medzi nimi boli otázky, prečo konal individuálne, prečo konaním porušil body dohody s City Arena, a.s., a City Arena plus, a.s. o mimosúdnom riešení sporov a ďalšie. Poslanec Jozef Pikna (KDH) prečítal list od týchto spoločností, ktorý poslali všetkým poslancom.

V ňom uviedli scenár možných dopadov, ak sa rozhodne zažalovať mesto. Spoločnosti sa domnievajú, že mesto chcelo zmariť jej obchodné zámery pri predaji komerčnej časti City Areny. Uvádzajú že mesto môže za určitých okolností skončiť až v nútenej správe, ak bude pokračovať.

Bročka mal pripravenú pre poslancov prezentáciu, ktorá vykreslila postavenie majetku mesta v City Arene - Štadióne Antona Malatinského. Zmluvu mesta a City Areny podpísal v roku 2012 vtedajší primátor Vladimír Butko (KDH). Mesto poskytlo ako protihodnotu za zhodnotenie vtedajšieho štadióna susediace pozemky, v odhadovanej výške 6,5 milióna eur za jedno euro. Na nich City Arena, a.s., postavila nákupné centrum. Za jedno euro ročne potom na 30 rokov mesto prenajalo spoločnosti Vladimíra Poóra štadión, ktorý ho po výstavbe vrátil do majetku mesta.

Bročka upozornil, že zmluva je nastavená tak, že sa takto bude odpisovať zhodnotenie štadióna. Ak do 30 rokov City Arena technické zhodnotenie neodpíše, mesto je povinné jej ponúknuť dodatok o predĺžení nájmu dovtedy, kým sa tak stane. "To v praxi znamená, že to nie je zmluva na 30 rokov," konštatoval.

Primátor poslancom prezentoval, že mesto na štadióne vlastní prakticky iba pozemok pod trávnikom, telesá tribún, zázemie pre hráčov, rozhodcov a divákov, ktoré sú obkolesené pozemkami iných vlastníkov. Dokonca aj hlavný vstup na štadión patrí inému majiteľovi.

"Samozrejme, všetky komerčné priestory pod tribúnami či parkovacie miesta," povedal Bročka. Dodal, že je to extrémne komplikovaná situácia. Poslanci primátorovi pripomenuli, že to bol on, kto podpísal v roku 2015 kolaudačný protokol bez námietok.

V uznesení potom vyjadrili nesúhlas s ďalším pokračovaním súdneho sporu a pôvodne navrhli, aby primátor Bročka prevzal osobný ručiteľský záväzok za všetky škody, ktoré vzniknú mestu v dôsledku ním podanej žaloby na určenie vlastníckeho práva. Po diskusii v kluboch napokon túto časť uznesenia poslanci stiahli.

Autor: marp, Zdroj: TASR

Súvisiaci obsah

 • 14.05.2019
  LM: Finále povedie slovinský rozhodca Skomina
  Finále Ligy majstrov medzi FC Liverpool a Tottenham Hotspur povedie slovinský rozhodca Damir Skomina. "Arbiter sa zapísal do histórie tým, že v osemfinálovom zápase medzi Ajaxom a Realom Madrid zrušil po prvý raz v histórii Ligy majstrov na základe videosystému VAR pôvodne uznaný gól," informuje portál dailymail.co.uk.

  Štyridsaťdvaročnému Skominovi budú na čiarach asistovať krajania Jure Praprotnik a Robert Vukan, ako štvrtého rozhodcu určila Európska futbalová únia (UEFA) Španiela Antonia Mateu Lahoza. (TASR)
 • 14.05.2019
  Tréner Warnock povedie Cardiff aj v druhej lige
  Tréner Neil Warnock povedie anglický futbalový klub Cardiff City aj v druhej lige. Viac >>>
 • 14.05.2019
  Cagliari za rasistické prejavy fanúšikov nepotrestajú
  Taliansky futbalový klub Cagliari Calcio nebude potrestaný za rasistické prejavy jeho fanúšikov na adresu útočníka Juventusu Turín Moiseho Keana. "Pokriky, síce zavrhnutiahodné, mali objektívne minimálny dosah na priebeh zápasu. Cagliari tak nebude potrestané," cituje portál goal.com z vyhlásenia vedenia Serie A.

  Kean bol vystavený rasistickému urážaniu pri oslave gólu do siete sardínskeho klubu v aprílovom zápase. Jeho spoluhráč Blaise Matuidi, ktorý sa stal rovnako cieľom pokrikov, hrozil odchodom z ihriska. (TASR)
 • 14.05.2019
  SR 18 od pondelka na Slovakia cupe, podľa Rusnáka nás čaká výzva
  Slovenskí futbalisti do 18 rokov sa od budúceho pondelka predstavia na tradičnom turnaji Slovakia cupe. Zverenci trénera Alberta Rusnáka st. sa postupne stretnú s rovesníkmi z Mexika, Anglicka a Ruska, na záver si zahrajú o konečné umiestnenie. (TASR) Viac >>>
 • 14.05.2019
  ME2020: Bulharskú reprezentáciu povedie Balakov
  Bulharskú futbalovú reprezentáciu povedie tréner Krasimir Balakov (53). Bývalý reprezentačný stredopoliar nahradí Petara Hubčeva, ktorý bude trénovať prvoligový klub Levski Sofia. "Budeme sa snažiť zo všetkých síl kvalifikovať na EURO 2020," cituje agentúra AFP slová Balakova.

  Nový tréner národného výberu obliekal počas aktívnej kariéry dresy Sportingu Lisabon a VfB Stuttgart. Na MS 1994 sa so spoluhráčmi z reprezentácie prebojoval so semifinále. Bulharsko po remízach s Kosovom a Čiernou Horou figuruje na druhom mieste kvalifikačnej A-skupiny. (TASR)
 • 14.05.2019
  Robben by chcel ešte niekoľko rokov hrať
  Arjen Robben ešte presne nevie, čo bude robiť po odchode z nemeckého futbalového klubu Bayern Mníchov. "Rád by som ešte hral. Čo je však dôležité, bez zranení." Viac >>>
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//