topPhoto
FOTO: fkdac.sk

1. liga: DAC reaguje na vyjadrenia SFZ k financovaniu MOL Football Academy

DUNAJSKÁ STREDA, 22.11.2018 |
Účastník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže FC DAC 1904 Dunajská Streda minulý piatok slávnostne otvoril svoju mládežnícku akadémiu MOL Football Academy.


Vedenie klubu sa v oficiálnom stanovisku vyjadrilo k financovaniu jej výstavby, ktoré TASR prináša v plnom znení bez redakčných úprav:

Náš klub nemal v úmysle ďalej sa vyjadrovať k financovaniu výstavby futbalovej akadémie MOL Football Academy nad rámec informácií, ktoré zazneli na tlačovej konferencii dňa 16.11.2018 pred slávnostným otvorením akadémie.

Nakoľko však slová p. Petra Dedíka, zástupcu generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu (SFZ), zazneli aj v ďalších masmediálnych prostriedkoch, považujeme za dôležité reagovať. Potvrdzujeme naše tvrdenie, že celkové stavebné a logistické náklady na vybudovanie našej akadémie prevýšili 14 miliónov eur. Z tejto sumy poskytol SFZ dotáciu vo výške 500 000 eur. 

Treba však poznamenať, že SFZ nám súčasne odobral 200 000 eur z dotácií, ktoré zvyšných 11 klubov systému Akadémií dostalo na výchovu mládeže. V skutočnosti teda SFZ na výstavbu MOL Football Academy neprispel sumou 500 000 eur, ale 300-tisíc eur.

Slovenský futbalový zväz sa takisto zaviazal, že fungovanie akadémie, ktorá bude vychovávať hráčov aj pre slovenský futbal, podporí v rokoch 2017 až 2018 sumou 350 000 eur ročne z investičného programu FIFA FORWARD na výchovu mládeže. SFZ je iba sprostredkovateľom a nie poskytovateľom tohto grantu.

SFZ sa zároveň zaviazal v rokoch 2019 až 2021 poskytnúť nášmu klubu finančné prostriedky vo výške určenej schváleným rozpočtom na príslušný kalendárny rok, avšak v maximálnej výške 350 000 eur ročne. Z dotácie schválenej na roky 2017 a 2018 vo výške 700 000 eur sme na účet doteraz obdržali 100 000 EUR ako preddavok. 

Zdôrazňujeme, že táto dotácia nesúvisí s výstavbou Akadémie, ale sa vzťahuje na výchovu mládeže. Navyše, záväzky ohľadom výstavby už museli byť uhradené a preto nemôžeme peniaze z grantu FIFA spätne použiť na investičné účely. 

Uvedenú dotáciu vyplatí SFZ z grantu FIFA na výchovu mládeže. Súčasťou zmluvy je aj záväzok nášho klubu poskytnúť Akadémiu na použitie mládežníckym reprezentačným tímom Slovenska. Ako protislužbu má SFZ podľa zmluvy garantované na najbližších 20 rokov bezodplatné používanie priestorov našej akadémie.

Zdôrazňujeme, že pre reprezentačné družstva Slovenska sme pripravili podmienky v hlavnej budove Akadémie s osobitnou hráčskou aj trénerskou kabínou, vlastnou kancelárskou miestnosťou a skladovými priestormi. Táto časť je samostatne oddelená od zvyšných častí budovy.

Autor: marp, Zdroj: TASR

Súvisiaci obsah

 • 13.12.2018
  Glenn opustí funkciu výkonného riaditeľa FA v máji 2019
  Výkonný riaditeľ anglickej Futbalovej asociácie (FA) Martin Glenn bude pôsobiť vo funkcii do konca sezóny 2018/2019. Pozíciu opustí v máji po štyroch rokoch. Glenn sa zameriaval na mužskú reprezentáciu, ktorá sa prebojovala do semifinále MS 2018 a na finálový turnaj Ligy národov. Kritizovali ho však pre zahmlievanie škandálov v ženskom národnom tíme a za nevydarený predaj národného štadióna Wembley.

  Nástupca čelného predstaviteľa FA bude mať dôležité slovo pri rozhodovaní o kandidatúre Anglicka na usporiadanie MS 2030 spoločne so Škótskom, Walesom, Severným Írskom a Írskom. Informovala o tom agentúra AP. (TASR)
 • 13.12.2018
  Vaclíkove kvality ocenili aj v LaLige
  Český brankár Tomáš Vaclík si od svojho letného príchodu do Sevilly vybojoval pevné miesto medzi tromi žrďami anadlúzskeho klubu a jeho výborné výkony odmenila aj LaLiga ocenením pre hráča mesiaca november.
 • 13.12.2018
  Augsburg angažoval ďalšieho Juhokórejčana
  Nemecký futbalový klub FC Augsburg získal mladého juhokórejského útočníka Cheon Seong Hoona. Vo štvrtok s ním podpísal zmluvu až do roku 2023. Iba 18-ročný mládežnícky reprezentant Kórejskej republiky sa k novým spoluhráčom pripojí v januári a najprv sa bude pripravovať s výberom do 19 rokov. Podľa informácie agentúry DPA prichádza mladík do bundesligového klubu z Inčchonu United za nešpecifikovanú prestupovú sumu.

  V Augsburgu bude už štvrtým Juhokórejčanom, duo Ja Cheol Koo a Dong Won Ji je v prvom mužstve, resp. Teo Kim hráva za výber do 17 rokov. (TASR)
 • 13.12.2018
  Austrálsku ligu rozšíria kluby z Melbourne a Sydney
  Najvyššia austrálska futbalová súťaž A-League bude expandovať a od sezóny 2020/2021 bude mať 12 účastníkov. Vedenie Austrálskej futbalovej federácie sa rozhodlo udeliť licencie aj klubom zo západného Melbourne, resp. juhozápadného Sydney.

  Podľa agentúry AP sa liga rozšíri už v októbri budúceho roku a klub Western Melbourne stihne už sezónu 2019/2020. V nasledujúcej sezóne ho doplní Macarthur South West Sydney. (TASR)
 • 12.12.2018
  Valencia prišla na dve mesiace o Guedesa
  Španielsky futbalový klub Valencia CF sa bude musieť dva mesiace zaobísť bez útočníka Goncala Guedesa (25), ktorý v piatok absolvuje operáciu zranených slabín. Portugalčan sa do Valencie presunul minulý rok po prestupe z parížskeho PSG. V jej drese nastúpil v tejto sezóne na 14 duelov bez gólového zápisu.

  Zverenci kouča Marcelina Garciu sa aktuálne nachádzajú na 15. mieste La Ligy, keď si v 15 kolách pripísali na konto 18 bodov za 3 výhry, 9 remíz a 3 prehry. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 12.12.2018
  Ďalší zásah do defenzívy Liverpoolu
  Aktuálny líder anglickej Premier League Liverpool FC prišiel o ďalšieho obrancu, keď sa v poslednej minúte zápasu Ligy majstrov proti Neapolu zranil Joel Matip.
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//