top fotka
33
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka

FOTO Začiatky futbalu a TJ v Podhradí

PODHRADIE, 08.09.2012 |
Pravdepodobne sa už nepodarí dopátrať sa k hodnoverným informáciám o počiatkoch futbalu v Podhradí, no na základe spomienok žijúcich pamätníkov siahajú korene futbalu v Podhradí do 40-tych rokov minulého storočia, keď nadšenci a vyznávači tohto športu založili mužstvo a hrávali priateľské zápasy s okolitými obcami Veľká Lehota, Malá Lehota (dnes Lehota pod Vtáčnikom), Cigeľ, či Sebedražie. Domáce zápasy sa hrávali na Horných Lazoch.

POVOJNOVÉ OBDOBIE
V povojnovom období po roku 1945 vzniklo ihrisko na Dolných Lazoch, na ktorom sa hrávalo až do roku 1978. Vtedajšie mužstvo tvorili Valent Šnirc, Ján Vida, Ján Chalmovský, Filip Daňo, Štefan Chovanec, Štefan Daňo, Štefan Šnirc, Jozef Matejovič, Ján Michalovič, Emil Michalovič, Ján Michalovič.

Za vznik organizovaného futbalu v súťažnej forme možno v Podhradí považovať rok 1952, kedy mužstvo dorastu po dvoch víťazných kvalifikačných zápasoch so Slovenským Pravnom postúpilo do majstrovstiev kraja. Bohužiaľ, na jeseň toho istého roku sa mužstvo rozpadlo z dôvodu študijných povinností viacerých hráčov. O kvalitách vtedajšieho tímu svedčia dve vysoké víťazstvá nad majstrom ČSR pracovných záloh UB Nováky zhodne 13:0! Toto úspešné mužstvo tvorili Koloman Chalmovský, Jozef Dolník, Jozef Harmanovský, Anton Bakyta, Viliam Šnirc, Jozef Šnirc, František Pagáč, Valent Tadial, Jaroslav Tadial, Ján Zaťko, Ján Mujkoš, Elemír Vida, Ján Šnirc, Viliam Chalmovský a Ľudovít Bobok. Je škoda, že z týchto futbalových začiatkov sa nezachovali žiadne fotografie.
 
TJ PODHRADIE NIEJE LEN FUTBAL
Ďalším významným rokom pre podhradský futbal je rok 1958, kedy sa klub prihlásil do súťaže okresu Prievidza pod hlavičkou TJ Sokol Podhradie (neskôr TJ AK, TJ SKŠ a od roku 1984 TJ Slovan MNV), kde na rôznych stupňoch súťaží pôsobí nepretržite dodnes. Prvý výbor TJ pracoval v zložení Viliam Šnirc – predseda, Štefan Daňo – tajomník a členovia Ondrej Michalovič, Ondrej Bobok a Štefan Michalovič.
 
V nasledujúcich rokoch pod hlavičkou TJ vznikali a zanikali ďalšie oddiely v  hádzanej, volejbale, stolnom tenise a lyžovaní. Medzi najaktívnejšie po futbalovom oddieli patril lyžiarsky na čele s Miroslavom Šnircom. Bol vybudovaný lyžiarsky vlek na Majeri, ktorý bol neskôr presunutý na Hôrku, kde sa vybudovalo aj osvetlenie svahu. Ocenením práce oddielu bolo organizovanie pretekov majstrovstiev kraja v "Behu na lyžiach Pohorím Vtáčnik". Posledným víťazom bol pán Blaho z Handlovej.
 
BLÍZKO POSTUPU
Najväčšia pozornosť športových fanúšikov a TJ sa však sústreďovala a sústreďuje na futbal. Začiatkom 60-tych rokov siahal klub po výraznom úspechu v podobe postupu do najvyššej okresnej súťaže. Na ihrisku v Novákoch za „Pekárňou“ sa hralo barážové stretnutie o postup s posledným mužstvom II. triedy Diviackou Novou Vsou Zápas sa skončil nerozhodne a o šťastnom postupe D. N. Vsi rozhodol napokon žreb. Mužstvo tvorili Štefan Daňo, Michal Matejovič, Ján Bobok, Ľudovít Bobok, Miroslav Šnirc, Štefan Martinka, Emil Chovanec, Ján Šnirc, Anton Mokrý, Viliam Okajček, Milan Daňo, Emil Šnirc, František Falát, Koloman Bobok. Zujímavými akciami tejto doby boli futbalové turnaje pri príležitosti „Stretnutí mládeže“ organizované v spolupráci s ČSM.
 
V roku 1970 bol zvolený nový výbor TJ v zložení Ján Bobok – predseda, Dominik Tadial – tajomník, Milan Zaťko, Jozef Bobok, Ján Vida. Mužstvo, ktoré tvorili M. Matejovič, Ľ. Dudáš, M. Šnirc, J. Michalovič, Š. Dudáš, M. Bobok, M. Michalovič, M. Stanko, M. Mareček, J. a Ľ. Líškovci, P. Chalmovský, M. Daňo, J. Vida, J. Kaliský, J. Dudáš, M.Dudáš, M. Mišovic, J. Šnirc, P. Dudáš a viedol ho J. Mareček. Od tohto roku až do polovice 80-tych rokov hralo Podhradie striedavo III. a IV. triedu okresnej súťaže. 
 
ZLOMOVÝ ROK
Ako sa neskôr ukázalo, ďalším významným rokom pre futbal v Podhradí z pohľadu neskorších úspechov, bol rok 1975, kedy bol založený dorast pod vedením trénera Jozefa Mokrého, neskôr Jána Svoradu a Jána Boboka, ktorý hneď po prvom ročníku postúpil do najvyššej okresnej súťaže – II. triedy tzv. Malej ligy. 
 
TRAGICKÉ UDALOSTI
V nasledujúcich rokoch sa plánovala a aj začala úprava hracej plochy (predĺženie ihriska), ale v rokoch 1977/78 a ďalších, bola obec postihnutá tragickými udalosťami v podobe zosuvov pôdy, ktoré boli spôsobené banskou činnosťou. Bolo poškodené nielen ihrisko, ale čo je horšie, aj veľa rodinných domov, ktoré museli byť zbúrané. Postihnutí občania, medzi ktorými boli aj členovia a hráči TJ, boli nútení sa presťahovať do susednej obce Lehota pod Vtáčnikom alebo do Prievidze. Aj napriek tejto zložitej situácii to vďaka obetavej práci J. Vidu, Š. Daňu, V. Vidu, O. Vidu, J. Boboka, E. Šnirca, M. Dudáša a ďalších členov TJ a občanov obce športový život a činnosť TJ nepoložilo. 
 
NOVÉ ZAČIATKY
Od roku 1978 do roku 1982 bol klub nútený hrávať domáce zápasy v Lehote pod Vtáčnikom a v Novákoch, ale v roku 1979 sa začali robiť zemné práce pre nové ihrisko pod obcou v lokalite Široká. Hracia plocha bola síce škvárová, ale od jesene 1982 mohlo Podhradie konečne opäť hrávať doma. V tomto období sa dobudovali šatne v zrekonštruovanom rodinnom dome na okraji obce (mimochodom, slúžia dodnes), ale aj prívod pitnej vody, elektrickej energie, osvetlenie a ozvučenie ihriska. Výbor pracoval v zložení J. Vida, Š. Daňo, Š. Zaťko, M. Dudáš, O. Vida, J. Daňo a  mužstvo postupne viedli tréneri Š. Daňo, F. Zahustel a D. Janíček.
 
V rokoch 1978/79 mužstvo už väčšinou tvorili bývalí hráči úspešného dorastu. V období rokov 1979 až 1981, počas výkonu základnej vojenskej služby týchto chlapcov, pomáhali výraznou mierou udržať podhradský futbal aj vojaci z neďalekej vojenskej Doliny.
 
NAJVÄČŠÍ ÚSPECH
V prvej polovici 80-tych rokov prišiel k tímu tréner Imrich Görcs, ktorý zostavil mužstvo z mladých hráčov okolo skúsených futbalistov M. Boboka, Š. Dudáša, F. Štangu a F. Baláža. Tvrdým tréningom a disciplínou dokázal vytvoriť základy k neskorším výsledkom a kvalitnej hre mužstva. Na jeho prácu úspešne nadviazal nový tréner Anton Perniš, ktorý v súťažnom ročníku 1984/85 dosiahol najväčší úspech podhradského futbalu a to postup z III. triedy skupiny Juh do najvyššej okresnej súťaže – II. triedy (Malej ligy). O postup sa zaslúžilo mužstvo v zložení M. Dudáš, B. Dudáš, Ľ. Dudáš, Š. Dudáš, P. Dudáš, Milan Bobok, Miroslav Bobok, J. Bobok ml., J. Bobok st., J. Duda, D. Bakus, R. Ľahký, P. Hájovský, Š. Zaťko, F. Štanga, F. Baláž a J. Michalovič.
 
DORASTENECKÉ A ŽIACKE TÍMY
V tomto období hralo svoju súťaž aj mužstvo dorastu. Po postupe mužov bolo podmienkou štartu vo vyššej súťaži vytvorenie minimálne dvoch mládežníckych družstiev, ale zároveň i to, že žiacke družstvá nesmeli hrávať na škvárovom ihrisku. Takže po dohode s TJ CHZWP Nováky a neskôr s TJ Baník Lehota pod Vtáčnikom štartovalo ich žiacke družstvo pod hlavičkou TJ Podhradie. Až po zatrávnení hracej plochy sa za pomoci rodičov detí aj z Lehoty pod Vtáčnikom a Prievidze podarilo zostaviť vlastné družstvo žiakov.
 
Problémy z konca 70-tych rokov spôsobených poddolovaním sa však odrazili aj na populácii v obci, čo sa prejavilo najmä v 90-tych rokoch, keď už nebolo možné udržať z dôvodu malého počtu detí mládežnícke družstvá a museli byť odhlásené zo svojich súťaží.
 
POHÁR SNP
Na odporúčanie vtedajších miestnych orgánov MNV a DO KSS sa od roku 1973 organizuje futbalový turnaj o "Pohár SNP", ktorého sa zúčastňovali a zúčastňujú mužstvá z regiónu (Nováky, Lehota pod Vtačníkom, Cígeľ, Handlová a.i.), ale aj Závada okr. Topoľčany, Prochot okr. Žiar nad Hronom, či v roku 1975 mužstvo RH Holešov z Moravy. Na turnaji „Oslobodenia mesta Holešov“, V roku 1976, obsadilo podhradie tretie miesto.
 
V ďalšej časti o futbale v Podhradí sa pozrieme na dianie po roku 1988.
Autor: marp, Zdroj: TJ Slovan Podhradie

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//