V Prievidzi rozhodol druhý polčas, Kanianka bodovala v D. Vesteniciach

PARTIZÁNSKE, 19.05.2013 |
Sobotňajší program 4. ligy Severozápad priniesol dvojicu zaujímavých súbojov. Predstavili sa v nich o záchranu bojujúce Nitrianske Pravno i Dolné Vestenice. MTJ cestovali na ihrisko Baníka Hornej Nitry, Vegum doma hostil Kanianku.

4. liga Severozápad, 26. kolo
ŠK VEGUM Dolné Vestenice - FK Junior Kanianka 0:1 (0:0)
Gól: 87. Richter

Kanianka po sérii výsledkov vyhralidruhý zápas v rade. Tri body si nečakane odniesli z ihriska na jar výborne hrajúcich Dolných Vesteníc. Keďsa zdalo, že tímy sa rozídu zmierlivo, prekonal domáceho branára tri minúty pred koncom riadneho hracieho času Richter.

FC Baník Horná Nitra - MTJ Nitrianske Pravno 5:0 (0:0)
Góly: 61. Uríček, 77. Brestovanský, 79. Bilčík, 86. Turančík, 88. Hanus
rozh. Laco, 582 divákov

FC BANÍK: Kováčik - Pastva, Krško L., Pekár, Sluka, Uríček, Černák (79. Krško M.), Viktory (46. Bilčík), Hanus, Turančík, Baláž (62. Brestovanský)

MTJ: Pročka - Čičmanec A. (87. Dubec), Pavkeje, Bielik, Čičmanec E., (87. Áč), Haluš, Valko, Vetrák, Adamček, Jamrich (87. Habšuda), Kaman

POHĽAD BANÍK (informoval Igor Belák): V okresnom derby, ktoré sledovali i bývalí futbalisti Baníka Prievidza spoločne s trénerom Oldřchom Břízom, ktorí v sezóne 1971/72 vybojovali postup do II. celoštátnej ligy, sa začalo z obidvoch strán opatrne. Hostia prišli s obrannou taktikou a snahou o rýchle protiútoky. Na domácich kopačkách bolo až do prvého streleného gólu zbytočne veľa nervozity.

V 4. min. po akcii Uríček-Pastva mieril Turančík vedľa. V 8. a 11. min. pohrozil hosťujúci Kaman, avšak jeho prvý pokus zblokoval L. Krško, druhý bol nepresný. V 17. min. si domáci futbalisti po priamom kope Černáka vypracovali prvú a azda najväčšiu šancu v prvom polčase, keď najskôr strelu Baláža vyrazil Pročka a následná dorážka hlavou letela len nad bránu. V 22. min. mali veľkú príležitosť futbalisti MTJ, keď po nepresnej prihrávke L. Kršku hosťujúci E. Čičmanec prehodil brankára Kováčika i bránu domácich. V 23. min. strelu Pastva vyrazil Pročka na rohový kop. V 33. min. po prihrávke Sluku vystrelil pekne z rohu pokutového územia Hanus, Pročka však bol opäť na mieste. V 40. min. mal po prihrávke Uríčka ďalšiu šancu Baláž, jeho pokus však Pročka vyrazil na rohový kop. Následnú hlavičku L. Kršku brankár hostí opäť bezpečne kryl.

Úvodné minúty druhého dejstva priniesli šance na oboch stranách, strelecké pokusy však zvúčša nemierili medzi tyče. Domáci postupne spresnili kombináciu a od päťdesiatej piatej minúty preberajú iniciatívu. Najprv Balážov svoj samostatný nájazd zakončil nepresne a priamy kop Pastvu Pročka vyrázil do bezpečia. V 61. minúte sa domáci konečne dočkali. Po akcii Uríček-Černák-Turančík sa dostal k lopte v pokutovom území opäť Uríček a otvoril skóre. Tlak domácich pokračoval. Strelu Turančíka Pročka vyráža, jeho center o pár minút brankár MTJ opäť likviduje. V 68. min. sa pripomenuli aj hostia, strela Pavkejeho z 30 metrov však letí nad bránu. Šance sa striedali na oboch stranách, nepríjemný center Sluku obrana hostí odvrátila v poslednej chvíli, prudkú strelu Valka zblokoval domáci kapitán Pekár. V 77. priniesol definitívny pokoj na kopačky domácich druhý gól, keď po peknej prihrávke Černáka s ľahkosťou premenil samostatný únik Brestovanský. O dve minúty bol rozdieltrojgólový, Bilčík sa pohral s obrancom i brankárom hostí a zvýšil na 3:0. V 84. min. sa pokúsili o zmenu skóre aj hostia, strela Bielika z 25 metrov po akcii Kamana včak letela opäť len nad. "Zahrmelo" na opačnej strane, v 86. min. po sérii pekných prihrávok v pokutovom území Turančík zvýšil na 4:0 a v 88. Turančíkov center usmernil do brány hostí Hanus a stanovil na konečných 5:0.

Domáci odchádzali do šatne za potlesku priaznivcov Baníka, hostia si za predvedený výkon najmä do 75. minúty prehru 0:5 nezaslúžili

POHĽAD N. PRAVNA (informoval tréner MTJ): V Prievidzi sa od prvej minúty hral futbal pod taktovkou domácich. hostí kombinačne síce prehrávali, no za prvých 45 minút si vďaka dobrému, disciplinovanému bráneniu hráčov Pravna, žiadnu príležitosť na skórovanie nevypracovali. Strely, ktoré smerovali na branára MTJ Pročka buď v pohode kryl, alebo išli mimo jeho bránku. Hostia sa po zisku lopty snažili domácich prekvapiť protiútokmi a boli to práve oni, ktorí mohli otvoriť skóre. Po nešťastnom pošmyknutí jedného zo stopérskej dvojice sa lopty zmocnil E. Čičmanec, no ten nepochopiteľne namiesto prihrávky pred prázdnu bránku nenahral úplne voľnému Jamrichovi, no volil strelu. však skočila nad bránkou domáceho gólmana. Polčas sa teda skončil zmierlivou remízou 0:0.

Úvod druhého polčasu pokračoval v rovnakej réžii ako prvý. Hostia pokračovali v dobrom, disciplinovanom bránení a domácich do ničoho nepúšťali. Otvoriť skóre zápasu mohli opäť hostia, keď umne v šestnástke domácich získali v presile loptu, no ponúknutú možnosť, keď boli v presile snáď piatich na dvoch, absolútne nezvládli. Poslednú príležitosť hostí otvoriť skóre mal Vetrák, no úspešný nebol, jeho strela len tesne minula domácu bránku. Domáci mohli udrieť hneď vzápätí. Po nešťastne zrazenej lopte od posledného hráča hostí, sa sám na brankára Pročku rútil Baláž, no nedal. Domáci sa dočkali v 65. minúte. Po peknej kombinačnej akcii rozobrali obranu hostí a bolo 1:0. Následný tlak hostí vyrovnanie nepriniesol. Najmä pokus Pavkejeho volal po góle, jeho strela len tesne minula spojnicu domácej bránky. Keď sa zdalo, že Pravňania dostávajú domácich pod trvalejší tlak, boli to práve oni, ktorí opätovne udreli. Svoj samostatný nájazd na Pročku s prehľadom premenil Brestovanský. Keď hostia neznížili na rozdiel jedného gólu ani po peknej Valkovej strele, domáci ich do konca zápasu trestali za každú chybičku. Domácemu publiku predviedli ešte niekoľko pekných akcii okorenených gólom. Konečný stav 5:0 pre domácich, vzhľadom na vývoj zápasu do 70 minúty, však je pre hostí krutý. Treba, ale športovo priznať, že domáci boli o triedu futbalovejší a pod taktovkou skúseného Černáka jasne smerujú o súťaž vyššie.
Autor: marp, Zdroj: ligy.sk, fcbanikhn.sk