topPhoto

Koniec hosťovaní amatérskych hráčov?!

PARTIZÁNSKE, 24.04.2014 |
Ak sa v rámci pripomienkovania návrhu na zmenu Registračného a prestupového poriadku slovenského futbalu neobjavia protiargumenty, je možné, že hosťovanie hráčov so štatútom amatér skončí už v júni tohto roka. Bude to znamenať koniec futbalu v niektorých slovenských obciach?

Na úvod pár základných pojmov. Kto je amatér? Citujúc z tomto dokumentu je ním „hráč, ktorý hrá futbal na základe jeho príslušnosti ku klubu a ako náhradu jeho výdavkov súvisiacich so športovou činnosťou môže poberať paušálnu odmenu najviac v sume neprevyšujúcej minimálnej mzdu, alebo ktorému  klub  uhrádza  náhradu  za  jeho  skutočne  vynaložené  výdavky na cestovanie, ubytovanie a stravovanie v súvislosti so súťažou  a tréningovým procesom.“ Čiže typický hráč väčšiny slovenských miest a obcí z nižších súťaží.

Na rozdiel od profesionála, „ktorý  hrá  futbal  na  základe  jeho  príslušnosti  ku  klubu  a  má  s  klubom uzatvorenú písomnú zmluvu  podľa článku  22, na základe ktorej  hráč  dostáva za hranie futbalu odmenu alebo iné finančné dávky v sume vyššej ako je minimálna mzda.“

Zmena klubovej príslušnosti hráča, teda transfer, sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi - prestupom, ktorý je „trvalou zmenou klubovej príslušnosti hráča“ alebo hosťovaním, ktorý je „dočasnou zmenou klubovej príslušnosti hráča.“

A práve v tejto súvislosti sa v článku 16 ­ Zmena klubovej príslušnosti hráča okrem iného uvádza, že „hosťovať môže len profesionál,  a to najdlhšie  na obdobie, na  ktoré má uzatvorenú zmluvu so svojím materským klubom.“

Čo by znamenalo, že ak má hráč štatút amatéra, na zmenu klubovej príslušnosti je nutný jeho prestup. V časoch, keď väčšina klubov z nižších súťaží obracia každé euro, či dokonca cent, predstava priam nereálna. 

Keď si za príklad zoberieme dedinu, ktorá má záujem o futbal, no z vlastných kapacít nedokáže dať dokopy dostatok hráčov na celú sezónu a je nutná svoj káder dopĺňať futbalistami z okolitých klubov, v júli by v prípade schválenia návrhu v tejto podobe pre splnenie tohto cieľa musela z klubovej kasy asi vytiahnuť poriadnu sumu. Predsa len, prestup stojí zväčša viac ako hosťovanie. 


Natíska sa preto niekoľko otázok: 
Ak by v tejto podobe návrh prešiel, neznamenalo by to pre nemalú skupinu klubov v podstate zánik, keďže by nedokázali zložiť dostatočne široký káder na celú sezónu? 

Nestali by sa hráči, najmä mladíci prechádzajúci z dorastu do mužskej kategórie, ktorých väčšie kluby často posielajú naberať skúsenosti a rozohrať sa do nižších súťaží v okolitých dedinách, prebytočným tovarom? 

Komu, resp. čomu takáto zmena prinesie úžitok a ak, tak aký?


Na tieto otázky si budú musieť dať odpovede kompetentní, ktorí o finálnej podobe dokumentu budú rozhodovať. Návrh na zmenu Registračného a prestupového poriadku slovenského futbalu, ktorý by mal vstúpiť do platnosti od 15. júna 2014, je totiž aktuálne v štádiu pripomienkovania. Jeho celé znenie nájdete tu.

Pozrite si tiež: Budú amatéri prestupovať bez súhlasu klubu?

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//