topPhoto
FOTO: MARP (ilusr.)

Budú amatéri prestupovať bez súhlasu klubu?

PARTIZÁNSKE, 29.04.2014 |
Termín pre zaslanie pripomienok k návrhu na zmenu Registračného a prestupového poriadku slovenského futbalu sa blíži, upozorňujeme preto na ďalšiu zaujímavú časť tohto dokumentu. Ak máte čo povedať, neváhajte a napíšte na uvedené adresy alebo sa o ne podeľte aj v diskusii pod článkom.

Ako hovorí Tretia časť tohto návrhu s názvom Klubová príslušnosť hráča v bodoch 1 a 2, "registráciou hráča za klub vzniká klubová príslušnosť hráča," no nevzniká vďaka nej "medzi hráčom a klubom žiadny záväzkovo-právny vzťah." Ten vznikne len v prípade, že je medzi hráčom a klubom uzatvorená zmluva, teda že je hráč profesionálom. 
 
V  prípade zmeny klubovej príslušnosti, teda prestupu amatéra, alebo v prípade zmeny u profesionála bez zmluvy s materským klubom, sa podľa článku 16 ­s názvom Zmena klubovej príslušnosti hráča, "súhlas materského klubu nevyžaduje"
 

Čo by to znamenalo v praxi? Asi len toľko, že ktorýkoľvek hráč so statusom amatéra môže bez toho, aby s tým klub súhlasil, prestúpiť do iného klubu. Nech už by bol dôvod akýkoľvek - lepšie postavenie klubu v súťaži, kvalitnejší spoluhráči, krajšie ihrisko a šatne, či guláš po každom zápase zadarmo.
 
Pokojne tak môže nastať situácia, že krátko pred začatím sezóny polovica kabíny odíde hrať do vedľajšej dediny. Kto bude potom niesť následky za to, že klub má zrazu namiesto pätnástich hráčov k dispozícii len štyroch a kým zoženie náhradu, skontumujú mu úvodné duely súťaže, respektíve do nej ani nenastúpi? 

Prípadne, aká je šanca na zachovanie konkurencieschopnosti tímov a atraktívnosti súťaží, ak sa nájde niekoľko klubov, ktoré k sebe dokážu zlákať tých najlepších a v zostávajúcich budú nastupovať "len tí ďalší"?
 
 
Rovnako ako pri predchádzajúcom príspevku k hosťovaniam, nájdete ho tu, vzniká otázka, k čomu by takáto zmena bola prospešná? 

Ak je cieľom, aby si kluby nepýtali za hráčov privysoké sumy, ktoré znemožnia ich prestup a hráč tak zostáva nevyužitý, nebolo by lepšie stanoviť napríklad hranice pre ich maximálnu výšku v závislosti od stanovených parametrov, ako napríklad kedy hráč naposledy za klub nastúpil, na koľko percent zo všetkých zápasov v sezóne nastúpil, akú súťaž klub hrá, atď.
 

Reakcie  na tento návrh na seba nenechali dlho čakať: "Po prečítaní tohoto návrhu mám pocit, že ho písali ľudia, ktorí v živote neinvestovali euro do futbalu a o "funkcionarčení" v amatérskych podmienkach nemajú ani "šajnu"," napísal napríklad Martin Gmitro priamo na FB stránke futbalnetu.
 

Termín pre zaslanie pripomienok je do 30.4.2014. Ak nejaké máte, neváhajte a pošlite ich. 

Západoslovenský futbalový zväz uvádza adresu zsfz@nextra.sk, s požiadavkou na zaslanie kópie aj na príslušný oblastný zväz (napr. Topoľčany sekretar@obfztopolcany.sk, či Prievidza oblfzpd@stonline.sk )
 
V prípade Stredoslovenského  futbalového zväzu treba pripomienkovať na adrese matrika@ssfz.sk, prípadne priamo na SFZ.
 
Východoslovenský futbalový zväz dnes (29.4.2014) o 17,00 hod. v budove Dome Športu (budova zväzu) v Košiciach uskutoční diskusia k tomuto návrhu. Pripomienky je možné zasielať písomnou formou na sekretariát VsFZ.
Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//