top fotka
2
 • fotka
 • fotka

Kauza víkendu: Poškodenie hracej plochy v Prievidzi

PARTIZÁNSKE, 16.09.2014 |
Hoci Západoslovenský futbalový zväz pre nepriaznivé počasie zrušil víkendové futbalové zápasy v rámci svojej pôsobnosti, na mestskom štadióne v Prievidzi sa napriek tomu uskutočnili majstrovstvá Slovenska v ultimate frisbee. Fotografie zničeného trávnika pobúrili fanúšikov. Prinášame vám oficiálne vyjadrenia Slovenskej asociácie Frisbee, Technických služieb mesta Prievidza i reakciu klubu FC Baník.

Vyjadrenia a stanoviská uverejňujeme v nekrátenej podobe.

Oficiálne vyjadrenie Slovenskej asociácie Frisbee 
(Tomáš Lehuta, predseda Slovenskej asociácie Frisbee pre stránku asociácie szf.sk)
 
V dňoch 13. a 14. septembra 2014 sa na mestskom štadióne v Prievidzi uskutočnil 18. ročník Majstrovstiev Slovenska v športe ultimate frisbee, počas ktorých sa kvôli dažďu pred a počas víkendu poškodil trávnik na hlavnom ihrisku. 
 
Chceme sa preto hlboko ospravedlniť všetkým dotknutým, najmä mladým hráčom futbalu, ktorí nemohli neskôr na ihrisku hrať, a taktiež všetkým, ktorí budú mať v nasledujúcom období zhoršené podmienky pri aktivitách na ihrisku. 
 
Radi by sme sa tiež k tejto téme vyjadrili a trochu ozrejmili vzniknutú situáciu. Ihrisko, na ktorom sa MSR odohrali, sme prenajali od Technických služieb Prievidza niekoľko mesiacov vopred, v čase keď nebolo jasné, aké bude počas predmetného víkendu počasie. Na tom istom ihrisku lietali lietajúce taniere aj v roku 2013 za dobrého počasia a bez akýchkoľvek problémov s trávnikom. Bohužiaľ, tento rok sprevádzalo náš turnaj zlé počasie, čo sme aj vopred konzultovali s prenajímateľmi, ktorí nám po prvých dažďoch potvrdili konanie turnaja a na ihrisku boli prítomní aj po prvom dni turnaja bez akýchkoľvek pripomienok. 
 
Turnaj sa preto odohral, aj keď len s provizóronym označením ihriska - kuželkami namiesto našich čiar a so zmenami v rozpise práve kvôli počasiu.
 
Nižšie uvádzame odpovede na niektoré z otázok, ktoré zazneli v diskusiách na internetových fórach po skončení nášho športového podujatia.
 
Vo voľných víkendoch sa futbalové ihriská bežne prenajímajú aj pre iné športy, ako napríklad rugby, americký futbal, či rôzne bežecké, spoločenské alebo hudobné aktivity. Rozpočet vlastníka alebo správcu športoviska si pri takýchto aktivitách zvyčajne naozaj nepolepší o dychvyrážajúcu sumu, vždy sa ale platí komerčné nájomné a zmluvy sú zverejňované na mestských informačných portáloch.
 
Šport ultimate frisbee hráva na Slovensku niekoľko stoviek nadšencov, prevažne študentov, ktorí sami znášajú takmer kompletne náklady na všetky turnaje a prípravu na ne. Samotný šport ultimate frisbee patrí vďaka svojej vysokej fyzickej náročnosti a svojim unikátnym pravidlám s mimoriadnym dôrazom na fairplay medzi najrýchlejšie rozvíjajúce sa športy na svete, a v mnohých krajinách sa považuje za ideálnu športovú aktivitu pre deti a mládež. Na svetovej úrovni je tento šport uznávaný Medzinárodnou olympijskou komisiou a v roku 2013 bol hlavným športom Svetových hier neolympijskch športov v Kolumbii. V USA patrí v posledných rokoch medzi päť najpopulárnejších vysokoškolských športov a prenosy zo zápasov sa dajú sledovať aj na špecializovanej športovej stanici ESPN.
 
Na záver chceme dodať, že hráči ultimate frisbee nechceli svojim konaním počas Majstrovstiev Slovenska nikomu ublížiť, nebodaj naschvál poškodiť ihrisko, práve naopak, často bolo vidieť vyrovnávanie nerovností aj priamo počas hry. Všetci hrali svoje zápasy tak, ako by ich hral v takýchto podmienkach každý iný športovec. Spolu so všetkými našimi hráčmi dúfame, že sa dá trávnik na prievidzkom štadióne čo najskôr do poriadku a bude aj naďalej slúžiť svojmu účelu.
 
 
O stanovisko sme požiadali aj Technické služby mesta Prievidza, portál ligy.sk vám prináša jeho plné znenie.
 
Oficiálne stanovisko Technických služieb mesta Prievidza k poškodeniu hracej plochy futbalového štadióna v Prievidzi
 
Počas uplynulého víkendu sa na futbalovom štadióne v Prievidzi odohrali, už po druhýkrát, majstrovstvá Slovenska vo ultimatefrisbee. Po minuloročnej dobrej skúsenosti s organizátormi tohto podujatia bolo rozhodnuté pokračovať v tejto tradícii a umožniť konanie majstrovstiev aj v tomto roku. 
 
Kombináciou vplyvov daždivého počasia, necitlivého prístupu hráčov a organizátorov a z časti  aj podcenením situácie zo strany nášho zodpovedného pracovníka, došlo k poškodeniu trávnatej plochy nad rámec bežného opotrebenia. 
Nejedná sa však o trvalé, resp. neodstrániteľné poškodenie trávnika na futbalovom štadióne tak, ako to bolo pôvodne prezentované.
 
V súčasnej dobe je trávnik na futbalovom štadióne v starostlivosti údržbárov - trávnikárov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí sa s podobnou situáciou už v minulosti viackrát stretli a vždy sa im podarilo trávnik uviesť do pôvodného stavu. Predpokladáme obnovu trávnatej plochy v priebehu tohto týždňa, najneskôr budúceho týždňa.
 
Od včerajšieho dňa prebiehajú na trávnatej ploche regeneračné zásahy a už dnes je viditeľné zlepšenie stavu (viď fotografiu s porovnaním). Voči zodpovednému pracovníkovi boli vyvodené príslušné opatrenia a právny zástupca našej spoločnosti vyhodnocuje mieru zodpovednosti organizátora podujatia.
 


Reakcia prezidenta FC Baník Horná Nitra Roberta Šuníka na oficiálne stanovisko Slovenskej asociácie Frisbee ku vzniknutej situácii:
 
Podľa nášho názoru jednoznačne za vzniknutú situáciu zodpovedá zamestnanec Technických služieb mesta Prievidza, ktorý umožnil v nedeľu hráčom vstup na ihrisko. Rovnako však nesú porovnateľne veľký podiel viny aj organizátori zo strany Slovenskej asociácie Frisbee, nakoľko keď videli do akého stavu dostali hlavnú hraciu plochu mali z nej odísť a dokončiť turnaj na vedľajšej hracej ploche, ktorá je súčasťou areálu, ak by to jej stav dovoľoval. Oni však namiesto toho po ukončení svojich zápasov podľa očitých svedkov ešte šantili v blate. 
 
Klub FC Baník Horná Nitra bol vzniknutou situáciou poškodený hneď niekoľkými spôsobmi:
 
1. Bola absolútne znehodnotená naša investícia do trávnika spred troch rokov, ktorú sme spolu s mestom Prievidza zrealizovali. Aj keď vizuálne sa pravdepodobne trávnik do 14 dní dá ako tak dokopy, celistvosť trávnika sa výrazne narušila, zásadným spôsobom bol však porušený koreňový systém a je veľký predpoklad vzhľadom na klimatické podmienky blížiacej sa jesene, že poškodenia sa budú opakovane ukazovať.
 
2. Najbližšie majstrovské zápasy nielen mužov budeme musieť presunúť na iné hracie plochy mimo Prievidze, čím stratíme domáce prostredie a možno aj potrebné body v boji o postup, čím budeme poškodení zo športového hľadiska.
 
3. Po úžasnom pohárovom zápase so Senicou a výkone, ktorým sme chytili za srdcia viacerých fanúšikov, sa očakával nárast návštevnosti na prievidzskom štadióne a s tým spojený finančný efekt, ale hlavne získavanie si väčšieho kreditu vo futbalovej verejnosti v Prievidzi a jej okolí.
 
4. Snažíme sa, aby hrať na hlavnom ihrisku bola odmena a motivácia pre naše deti. Tu sa ukázalo, že naše argumenty, ktoré vysvetľujeme hlavne rodičom, že ihrisko treba šetriť a preto hrávajú mimo hlavného štadióna, dostali od organizátora riadnu facku.
 
5. Vzniknutá situácia vniesla zbytočné napätie medzi doteraz štandardné vzťahy medzi klubom FC Baník Horná Nitra a mestom Prievidza, medzi funkcionárov FC Baník Horná Nitra a zamestnancov Technických služieb mesta Prievidza.
 
Vážený pán Lehuta (predseda Slovenskej asociácie Frisbee) záverom len toľko: v klube FC Baník Horná Nitra pôsobí cez 300 detí, 60 dospelých hráčov v 18 družstvách, 40 trénerov a finančne ho podporuje niekoľko oduševnených partnerov. Na „A“ mužstvo chodí cca 700 divákov na každý zápas. Vaším konaním ste všetkým týmto ľuďom a hlavne klubu prejavili neúctu k ich práci, športovým výsledkom a vzali ste im najväčšiu odmenu - potlesk verného fanúšika.  Tým  že ste operatívne nezareagovali na počasie a z toho vyplývajúci stav hlavnej hracej plochy ste zjavne poškodili majetok mesta Prievidza. Tu neobstoja výhovorky na Technické služby mesta Prievidza, nakoľko vy ste na ihrisku hrali a najlepšie ste mohli posúdiť jeho neregulérnosť, poškodenie a mieru vzniknutých škôd. Vizuálne z rohu tribúny, ako ste obrázky nafotili, sa snažíte celú situáciu len skresliť a fakt je, že dostať ihrisko do pôvodného nie podobného stavu bude stáť nemalé finančné prostriedky a trvať niekoľko mesiacov.
 
Na záver len dodávam, že futbalisti by v takýchto podmienkach nehrali a keby mali tú moc, tak nedovolili by hrať ani Vám. Cez to všetko Vám ako športovec a funkcionár prajem, aby sa Vám vo Vašom športe darilo, aby ste riešili čo najmenej takýchto nepríjemných situácii, ktoré ste spôsobili alebo boli spôsobené Vám.

 

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//