topPhoto
FOTO: MARP (ilustr.)

Nový Registračný a prestupový poriadok. Máte pripomienky?

PARTIZÁNSKE, 07.10.2014 |
Výkonný výbor SFZ po zapracovaní odôvodnených pripomienok z prvého kola pripomienkového konania prerokoval na svojom zasadnutí návrh nového Registračného a prestupového poriadku SFZ. Ako sme vás informovali už počas 1. kola pripomienkovania, ani tentoraz sa upravený návrh nezaobišiel bez výhrad.
 
V 1. kole pripomienkovania vyvolali najväčší nesúhlas zmeny týkajúce sa amatérskych hráčov, predovšetkým možností ich prestupov a hosťovaní. Z tohto dôvodu pripomíname niekoľko základných pojmov. 
 
Kto je amatér? Citujúc z upravenej verzie dokumentu je ním „hráč, ktorý hrá futbal na základe jeho príslušnosti ku klubu a ako náhradu jeho výdavkov súvisiacich so športovou činnosťou môže poberať paušálnu náhradu najviac v sume neprevyšujúcej minimálnej mzdu, alebo ktorému  klub  uhrádza  náhradu  za  jeho  skutočne  vynaložené  výdavky na cestovanie, ubytovanie a stravovanie v súvislosti so súťažou  a tréningovým procesom.“ Čiže typický hráč väčšiny slovenských miest a obcí z nižších súťaží.
 
Na rozdiel od profesionála, „ktorý  hrá  futbal  na  základe  jeho  registrácie v  klube a  má  s  klubom uzatvorenú písomnú zmluvu  podľa článku  24, na základe ktorej  hráč  dostáva za výkon športovej činnosti odmenu alebo iné finančné dávky v sume vyššej ako je minimálna mzda.“
 

HOSŤOVANIA
Aj v upravenej verzii dokumentu je však hosťovanie povolené len profesionálnym hráčom. Ako hovorí článok 18 odsek 5, "hosťovať môže len profesionál, a to najdlhšie na obdobie, na ktoré má uzatvorenú zmluvu so svojím materským klubom." Pritom pre mnohé amatérske kluby sú hosťovania často jediným spôsobom, ako udržať futbal vo svojom meste či obci pri živote. Nedostatok mladých hráčov totiž núti klubových funkcionárov so záujmom nastúpiť do súťaže aj v takejto ťažkej situácii hľadať hráčske zdroje v iných kluboch a doplniť tak nedostatok svojich futbalistov hráčmi z iných klubov. 
 
Navyše, hosťovania amatérov ako také, sú žiaducimi aj pri výchove mladších hráčov, predovšetkým tých, ktorí práve prechádzajú medzi jednotlivými vekovými kategóriami. V situácii, keď hráč ešte nie je úplne pripravený stabilne štartovať napríklad v kategórii dospelých na určitej úrovni súťaže, môže byť hosťovanie v A-tíme mužov klubu z nižšej súťaže riešením na jeho "aklimatizíciu" a udomácnenie sa v mužskom výbere a zároveň skvelým odrazovým mostíkom do vyššej úrovne súťaže. 
 
Hosťovanie tak dáva amatérov nielen možnosť prípravy na vyššiu súťaž, či výkonnostného rastu, ale zároveň pre tých, ktorí by inak sedeli vo svojich kluboch na lavičke a dostávali by len minimum šancí (či už z výkonnostných alebo vekových dôvodov, prípadne kvôli návratu po zranení) dáva možnosť pravidelne hrávať a nie byť len náhradníkom vo svojom materskom klube.
 
Práve k tomuto bodu smeroval aj návrh na jeho úpravu od jedného z pripomienkujúcich aj v 2. kole, ktoré sme obdržali do redakcie: "Profesionál môže hosťovať najdlhšie na obdobie, na ktoré má uzatvorenú zmluvu so svojím materským klubom. Amatér v kategórií dospelých môže hosťovať najdlhšie na dva roky. Amatér v kategórii mládeže môže hosťovať najdlhšie do konca súťažného ročníka, v ktorom je oprávnený štartovať v príslušnej vekovej kategórii."
 
V prípade zapracovania takejto úpravy by samozrejme došlo aj k zmenám v ďalším bodoch, ktoré by nemali nijak obmedzovať hosťovania amatérov (ide napr. o odsek 11 tohto článku, kde sa v súvislosti s hosťovaním opäť hovorí len o profesionáloch).
 
 
PRESTUPY
Ďalším z často pripomienkovaných bodov je aj prestup hráča bez súhlasu jeho materského klubu. Článok 18 v bode 12 doslova hovorí, že "v prípade transferu amatéra a v prípade transferu profesionála, ktorému skončilo trvanie zmluvy s materským klubom, sa súhlas materského klubu nevyžaduje." 
 
Rovnako ako pri hosťovaní amatérov, ani prestup amatéra bez súhlasu materského klubu však materiál „FIFA Pravidlá upravujúce status a prestup hráčov“, na ktoré sa autor nového poriadku odvoláva, nijako neupravujú. Návrh registračného a prestupového poriadku SFZ má byť totiž pripravený v súlade s pravidlami FIFA. Tieto pravidlá však túto problematiky neupravujú a ponechávajú ju naďalej na národnej úrovni. Autor tak svojim návrhom vytvára pravidlá, ktoré sú prísnejšie ako tie, ktoré stanovuje norma FIFA.
 
Aj vyššie spomínaný návrh, podľa ktorého na prestup amatérskeho hráča nie je potrebný súhlas materského klubu, by výrazným spôsobom negatívne ovplyvnil fungovanie amatérskeho futbalu na Slovensku. Materské kluby, ktoré zo svojej kasy alebo kasy obce/mesta, venovali výchove a príprave amatérskeho hráča nemalé či už časové alebo finančné prostriedky (napr. energie, doprava, tréneri, funkcionári, tréningové a zápasové ošatenie, starostlivosť o hraciu plochu,...) by v prípade schválenia takéhoto bodu stratili akúkoľvek možnosť získať primeranú náhradu za takto vynaložené úsilie.
 
Predstavte si, že by váš klub vychoval nového Dubovského, Hamšíka, Škrtela,... a pri prvej príležitosti by ho bez vášho súhlasu, či akejkoľvek náhrady, jednoducho zlákal iný klub. Motivácia vychovávať nových hráčov by tak bola nulová. Veď načo investovať čas a peniaze, keď nakoniec aj tak hráč odíde bez toho, aby to klub mohol ovplyvniť? A kvôli čomu by mala obec alebo mesto podporovať klub, keď ten nedokáže svojich hráčov v obci, resp. meste udržať alebo za nich získať prostriedky na svoj ďalší chod?
 
 
NEPLNOLETÍ HRÁČI
Zaujímavým bodom návrhu je aj článok 20 a jeho bod 3. Ten hovorí, že "transfer maloletého hráča, ktorý ešte nedovŕšil 15 rokov svojho veku, je možné okrem výnimky podľa odseku 5 (transfer hráča, ktorý navštevuje osemročné gymnázium, je možný mimo samosprávneho kraja, kde má trvalý pobyt, len ak je samosprávny kraj, kde má sídlo klub, do ktorého má byť hráč preregistrovaný, zhodný so samosprávnym krajom, kde má sídlo osemročné gymnázium, ktoré hráč navštevuje.) a 6 (transfer maloletého hráča do klubu so štatútom Útvar talentovanej mládeže) vykonať výhradne v rámci samosprávneho kraja, kde má trvalý pobyt. V odôvodnených prípadoch je možné vykonať transfer podľa predchádzajúcej vety aj mimo územia samosprávneho kraja, kde má hráč trvalý pobyt, ak vzdialenosť medzi miestom pobytu a sídlom klubu nie je viac ako 50 km."
 
Tu sa však doslova natíska otázka, aký súvis má futbalový život hráča s miestom jeho trvalého pobytu alebo miestom školy? Samozrejmou podmienkou je súhlas rodičov, resp. schopnosť zabezpečiť, že hráč si bude plniť zodpovedne svoje školské povinnosti. 
 
No pokiaľ to dokáže, bez ohľadu na samosprávny kraj alebo vzdialenosť, prečo mu brániť hrať za klub len preto, že ten je vzdialený o tri kilometre viac ako je navrhovaných 50 kilometrov? A čo keď dôjde k zmene územného členenia? Čo ak sa zmení samosprávny kraj? Čo ak sa dokonca samosprávne kraje ako také zrušia? Vznikne opäť nový návrh a začnú nové kolá pripomienkovania? 
 
Kompletné znenie návrhu nájdete tu. Ak máte pripomienky, neváhajte. V zmysle Legislatívneho poriadku SFZ ho máte možnosť opäť pripomienkovať aj vy. Zasielajte ich elektronicky na emailovú adresu: rapp@futbalsfz.sk, najneskôr však do 8. októbra 2014.
Autor: marp, Zdroj: ligy.sk, D.Šiška, futbalsfz.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//