topPhoto
FOTO: FA BRATISLAVA

FA Bratislava a Slov-matic spolu za jedným cieľom

BRATISLAVA, 02.09.2015 |
"Pomoc za tých päť rokov však už od nikoho neočakávame. Žijeme tu v krutej realite," povedal Jozef Valacsay z FA Bratislava. V roku 2010 z jedného dňa na druhý zakladal vlastnú futbalovú akadémiu bez peňazí, ihriska, hráčov a dresov. Ako funguje klub teraz, si môžte prečítať v našom článku.

V Bratislave je známe, že namiesto futbalových ihrísk a tréningových plôch sa radšej postavia nové hypermarkety, obchodné domy či garáže. Čo je horšie, už aj existujúce ihriská sa búrajú a padajú za obeť developerským aktivitám. 
 
Chvalabohu je na svete ešte pár "bláznov", ktorí v tejto dobe venujú svoj čas, finančné prostriedky a úsilie na to, aby mali deti kde hrať svoj obľúbený šport. Jedným z nich je aj Jozef Valacsay z FA Bratislava, ktorému sme položili pár otázok.
 
Váš klub už niekoľko rokov spolupracuje s futsalovým Slov-maticom. Čo všetko predstavuje táto spolupráca?
 
Chalani spočiatku vypomáhali s trénovaním našich detí. Dnes je Martin Rejžek už hlavným trénerom Slov-maticu a čerstvým oteckom, Duško Rafaj detto - času už toľko nie je, Tóno Brunovský však doteraz pokračuje ďalej. V zimnom období sme uplynulé roky pôsobili aj ako futsalová akadémia, kde sme Slov-matic reprezentovali na mnohých tunajších i medzinárodných turnajoch - a veľmi úspešne. Futsal sme poňali ako ideálny doplnok v zimnom období na rozvoj loptovej techniky našich detí a niekoľkokrát sme vyhrali i futsalové súťaže.
 
Všetko má svoj prirodzený vývoj, odchody najlepších hráčov akadémie do najvyšších súťaží, ako aj tragédia, ktorá nás postihla predčasným odchodom prezidenta zároveň zmenila i súčastný Slov-matic a podmienky v akých sa pracovalo. Dnes je tu však nová generácia, ktorá urobí maximum pre ďaľšiu úspešnú budúcnosť, v ktorú verím.
 
Popri áčku viacerí naši hráči pôsobia aj v rezerve, dnes uz B družstve. O dva týždne sa posnažíme do futsalu zapojiť aj našich dorastencov C tímu Slov-maticu ako juniorky, kde zároveň vypomôžu tréneri akadémie. Podobne ako v zimnej minilige, tí, ktorí sa doteraz nepresadili vo vyšších súťažiach a futsal opäť popri futbale bude ideálnym doplnkom a zábavkou.
 
Pred začiatkom sezóny ste sa posilnili aj o hráčov Slov-maticu, ako ste spokojný s vašimi posilami? Napĺňajú očakávania?
 
FA Bratislava a Slov-matic FOFO Bratislava spolupracujú už niekoľko rokov. Kým donedávna hráči Slov-maticu a reprezentanti Slovenska vo futsale aktívne pôsobili v našej akadémii ako mládežnícki tréneri (Rejžek, Brunovský, Rafaj), dnes sú už aj aktívnymi hráčmi nášho áčka popri futsale. Vlani zosnulý prezident klubu Martin Grendar vybudoval niečo, čo tu nemá obdobu. Jedna z posledných SMS od neho bola: "Pracujte dalej, pokračujte a víťazte!"
 
Tak sa spolu s jeho synom Martinom snažíme pokračovať v tom, čo tak miloval a zatiaľ sa nám darí a vitazime :-). S našimi posilami sme do rizika nešli, poznáme sa už dlhšie, to čo som od nich očakával aj napĺňajú. Svojim profesionálnym prístupom, či už k tréningom, alebo zápasom dvihli latku celého tímu na vyššiu úroveň. Základom úspechu je predovšetkým silný kolektív, do ktorého chalani zapadli až po uši :-)
 
Vaše domáce zápasy hrávate v Malinove, prečo? 
 
V roku 2010, keď som z jedného dňa na druhý zakladal vlastnú futbalovú akadémiu, nemal som vôbec nič. Neboli peniaze, ihrisko, hráči, dresy, absolútne nič. Behom roka sme aj za pomoci rodičov vlastnoručne vybudovali úplne nové ihrisko 70x50 metrov na schátralom školskom dvore oproti "pentagonu". Dnes areál FTCM Bieloruská ponúka nadštandard mládežnickemu futbalu do 12-13 rokov, kde vlani pribudlo opäť vlastnoručne postavené nové ihrisko 40x20 metrov s umelou trávou opäť z čisto vlastných zdrojov. Zároveň máme k dispozícii aj dve školské telocvične, všetko na jednom mieste.
 
Som hrdý na to, čo sa nám v tomto prostredí podarilo vybudovať. Bodaj by tu bolo viacero takýchto "bláznov".
 
V Bratislave trénuje aj naše áčko, avšak zápasy aj s dorastom hrávame v Malinove, kde sú  k tomu ideálne podmienky (hlavne rozmery ihriska). Ak v trende nepoľavíme, každé dva roky jedno nové ihrisko, tak v 2016 bude mať FA Bratislava aj svoj vlastný skutočný futbalový stánok so všetkými parametrami.
 
Pomoc za tých päť rokov však už od nikoho neočakávame. Žijeme tu v krutej realite...

 
Futbalisti A  mužstva sú po troch kolách na druhom mieste so skóre 10:1. Ako nám povedal Jozef Valacsay "jediný gól sme zatiaľ dostali zo štandardky po hrúbke inak výborného gólmana Obermana, ktorý sa neskoro presúval po stavaní múru na svoju poziciu, následne si však túto chybu odčinil". 
Autor: Ivan Křížek, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 03.03.2019
  Zimný turnaj BFZ: Víťazom tohto ročníka Most pri Bratislave

  Nedeľa 3. marca dala definitívnu odpoveď na otázku,kto sa stal najlepším tímom tohto ročníka Zimného turnaja Bratislavského futbalového zväzu. Viac >>>

 • 03.03.2019
  Pohár BFZ: Senec rozniesol Vrakuňu, Mariathal blízko prekvapenia

  Pohár Bratislavského futbalového zväzu pokračoval 2. kolom, ktoré ponúklo dva zápasy. Viac >>>

 • 24.02.2019
  Zimný turnaj BFZ: Vo finále si zahrajú Báhoň a Most pri Bratislave

  Zimný turnaj Bratislavského futbalového zväzu priniesol počas tohto víkendu dva dohrávané duely skupinovej fázy i obe semifinálové stretnutia. Viac >>>

 • 21.02.2019
  Slovan opúšťa dvojica Slovákov, Majling sa posunie k áčku
  Adam Laczkó a Matúš Ružinský opúšťajú bratislavský Slovan, aby získali hernú prax v iných kluboch. Naopak, príležitosti v áčku by sa mohol dočkať Martin Majling. Viac >>>
 • 21.02.2019
  Dres Senice bude do konca sezóny obliekať Dangubič z Trnavy
  Fortunaligový klub FK Senica získal na hosťovanie do konca sezóny Filipa Dangubiča zo Spartaka Trnava. Informoval o tom na svojej internetovej stránke. Viac >>>
 • 21.02.2019
  Dunajská Streda si uplatnila opciu na Jedličku
  Fortunaligový klub FC DAC 1904 Dunajská Streda podpísal kontrakt s brankárom Martinom Jedličkom do leta 2022. Informovala o tom oficiálna stránka tímu. Viac >>>
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//