topPhoto
FOTO: FA BRATISLAVA

FA Bratislava a Slov-matic spolu za jedným cieľom

BRATISLAVA, 02.09.2015 |
"Pomoc za tých päť rokov však už od nikoho neočakávame. Žijeme tu v krutej realite," povedal Jozef Valacsay z FA Bratislava. V roku 2010 z jedného dňa na druhý zakladal vlastnú futbalovú akadémiu bez peňazí, ihriska, hráčov a dresov. Ako funguje klub teraz, si môžte prečítať v našom článku.

V Bratislave je známe, že namiesto futbalových ihrísk a tréningových plôch sa radšej postavia nové hypermarkety, obchodné domy či garáže. Čo je horšie, už aj existujúce ihriská sa búrajú a padajú za obeť developerským aktivitám. 
 
Chvalabohu je na svete ešte pár "bláznov", ktorí v tejto dobe venujú svoj čas, finančné prostriedky a úsilie na to, aby mali deti kde hrať svoj obľúbený šport. Jedným z nich je aj Jozef Valacsay z FA Bratislava, ktorému sme položili pár otázok.
 
Váš klub už niekoľko rokov spolupracuje s futsalovým Slov-maticom. Čo všetko predstavuje táto spolupráca?
 
Chalani spočiatku vypomáhali s trénovaním našich detí. Dnes je Martin Rejžek už hlavným trénerom Slov-maticu a čerstvým oteckom, Duško Rafaj detto - času už toľko nie je, Tóno Brunovský však doteraz pokračuje ďalej. V zimnom období sme uplynulé roky pôsobili aj ako futsalová akadémia, kde sme Slov-matic reprezentovali na mnohých tunajších i medzinárodných turnajoch - a veľmi úspešne. Futsal sme poňali ako ideálny doplnok v zimnom období na rozvoj loptovej techniky našich detí a niekoľkokrát sme vyhrali i futsalové súťaže.
 
Všetko má svoj prirodzený vývoj, odchody najlepších hráčov akadémie do najvyšších súťaží, ako aj tragédia, ktorá nás postihla predčasným odchodom prezidenta zároveň zmenila i súčastný Slov-matic a podmienky v akých sa pracovalo. Dnes je tu však nová generácia, ktorá urobí maximum pre ďaľšiu úspešnú budúcnosť, v ktorú verím.
 
Popri áčku viacerí naši hráči pôsobia aj v rezerve, dnes uz B družstve. O dva týždne sa posnažíme do futsalu zapojiť aj našich dorastencov C tímu Slov-maticu ako juniorky, kde zároveň vypomôžu tréneri akadémie. Podobne ako v zimnej minilige, tí, ktorí sa doteraz nepresadili vo vyšších súťažiach a futsal opäť popri futbale bude ideálnym doplnkom a zábavkou.
 
Pred začiatkom sezóny ste sa posilnili aj o hráčov Slov-maticu, ako ste spokojný s vašimi posilami? Napĺňajú očakávania?
 
FA Bratislava a Slov-matic FOFO Bratislava spolupracujú už niekoľko rokov. Kým donedávna hráči Slov-maticu a reprezentanti Slovenska vo futsale aktívne pôsobili v našej akadémii ako mládežnícki tréneri (Rejžek, Brunovský, Rafaj), dnes sú už aj aktívnymi hráčmi nášho áčka popri futsale. Vlani zosnulý prezident klubu Martin Grendar vybudoval niečo, čo tu nemá obdobu. Jedna z posledných SMS od neho bola: "Pracujte dalej, pokračujte a víťazte!"
 
Tak sa spolu s jeho synom Martinom snažíme pokračovať v tom, čo tak miloval a zatiaľ sa nám darí a vitazime :-). S našimi posilami sme do rizika nešli, poznáme sa už dlhšie, to čo som od nich očakával aj napĺňajú. Svojim profesionálnym prístupom, či už k tréningom, alebo zápasom dvihli latku celého tímu na vyššiu úroveň. Základom úspechu je predovšetkým silný kolektív, do ktorého chalani zapadli až po uši :-)
 
Vaše domáce zápasy hrávate v Malinove, prečo? 
 
V roku 2010, keď som z jedného dňa na druhý zakladal vlastnú futbalovú akadémiu, nemal som vôbec nič. Neboli peniaze, ihrisko, hráči, dresy, absolútne nič. Behom roka sme aj za pomoci rodičov vlastnoručne vybudovali úplne nové ihrisko 70x50 metrov na schátralom školskom dvore oproti "pentagonu". Dnes areál FTCM Bieloruská ponúka nadštandard mládežnickemu futbalu do 12-13 rokov, kde vlani pribudlo opäť vlastnoručne postavené nové ihrisko 40x20 metrov s umelou trávou opäť z čisto vlastných zdrojov. Zároveň máme k dispozícii aj dve školské telocvične, všetko na jednom mieste.
 
Som hrdý na to, čo sa nám v tomto prostredí podarilo vybudovať. Bodaj by tu bolo viacero takýchto "bláznov".
 
V Bratislave trénuje aj naše áčko, avšak zápasy aj s dorastom hrávame v Malinove, kde sú  k tomu ideálne podmienky (hlavne rozmery ihriska). Ak v trende nepoľavíme, každé dva roky jedno nové ihrisko, tak v 2016 bude mať FA Bratislava aj svoj vlastný skutočný futbalový stánok so všetkými parametrami.
 
Pomoc za tých päť rokov však už od nikoho neočakávame. Žijeme tu v krutej realite...

 
Futbalisti A  mužstva sú po troch kolách na druhom mieste so skóre 10:1. Ako nám povedal Jozef Valacsay "jediný gól sme zatiaľ dostali zo štandardky po hrúbke inak výborného gólmana Obermana, ktorý sa neskoro presúval po stavaní múru na svoju poziciu, následne si však túto chybu odčinil". 
Autor: Ivan Křížek, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
 • 05.06.2019
  ME21: San Maríno doma nestačilo na Litvu
  Futbaloví reprezentanti Litvy do 21 rokov zvíťazili v stredajšom zápase 4. skupiny kvalifikácie ME 2021 v Serravalle nad domácim San Marínom hladko 3:0. O góly hostí sa postarali v 7. minúte Kloniunas, v 29. Dubickas a v 60. Cyzas. (TASR)
 • 05.06.2019
  Príprava: Gruzínska dvadsaťjednotka remizovala v Čiernej Hore
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov remizovali v stredajšom prípravnom stretnutí s rovesníkmi z domácej Čiernej Hory 0:0. Mladí Gruzínci sú jedným zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021. (TASR)
 • 05.06.2019
  Curacao a Vietnam postúpili do finále Kráľovského pohára
  Futbalisti Curacaa a Vietnamu si zahrajú o trofej na medzištátnom turnaji Kráľovský pohár v Thajsku. V stredajších stretnutiach semifinále podujatia, na ktorom vlani triumfovalo Slovensko, si Curacao poradilo s Indiou 3:1 a Vietnam zdolal hostiteľskú krajinu 1:0. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//