topPhoto

Do funkcií vyberajte znalcov, apeluje Kačáni

BRATISLAVA, 12.12.2010 |
Do futbalových funkcii prichádzajú ľudia, ktorí nie sú erudovaní a na tú funkciu nedorástli, tvrdí to Ladislav Kačáni (79), zakladateľ modernej futbalovej metodiky. Bývalý 20-násobný československý reprezentant, účastník MS 1954 a tréner Interu Bratislava a Lokomotívy Košice. Člen majstrovskej ČH Bratislava z roku 1959 spolu s Ladislavom Novákom v rokoch 1971 a 1972 viedol aj A-tím Československa.n

"Futbal som hral ako žiak, dorastenec, ligový hráč, československý reprezentant. Bol som na MS. Ako tréner som pôsobil pri mužstvách všetkých vekových kategórií. Bol som kormidelníkom československej reprezentácie. Stále som činný ako publicista, školiteľ a prednášateľ. Som človek, ktorý pri futbale zažil všetko, čo sa pri ňom dalo zažiť," zdôrazňuje.

Dlhé roky učil futbalových trénerov na FTVŠ v Bratislave, písal odborné publikácie a knihy, prednášal na vysokej škole a ako povestný univerzál stál pri zrode modernej futbalovej metodiky. "Stále som členom vzdelávacieho úseku, pretože trénersko-metodická komisia SFZ zastrešuje aj túto oblasť," pripomenul. "S technickým riaditeľom SFZ Pavlom Peráčkom ešte stále spolupracujeme pri niektorých vybraných prednáškach," zdôraznil a pripomenul dôležitosť univerzálneho hráča nie iba na ihrisku, ale aj mimo neho.

"Keď sa ma niekto spýta, ako sa cítim v tejto futbalovej rodine, zvyknem tvrdiť, že z pohľadu doterajšej mojej kariéry v tomto športe som najuniverzálnejším futbalistom na území Slovenska. Ako hráč som prešiel všetky vývojové etapy. Futbal som hral ako žiak, dorastenec, ligový hráč, československý reprezentant. Bol som na majstrovstvách sveta. Ako tréner som pôsobil pri mužstvách všetkých vekových kategórií. Bol som trénerom československej reprezentácie. Stále som činný ako publicista, školiteľ a prednášateľ. Som človek, ktorý pri futbale zažil všetko, čo sa pri ňom dá zažiť," konštatuje.


Ako zdôrazňuje, vo vzdelávacej oblasti je takýto široký záber veľmi potrebný. "Najmä teraz v poslednom období. Niekedy do futbalových funkcii prichádzajú chlapci, ktorí nie sú erudovaní, ktorí na tú funkciu nedorástli," konštatoval a upozornil, že na nedávnej seneckej konferencii trénerov nebol v jej dejisku ani jeden, ktorý by neprešiel jeho rukami. Nebol tam futbalový odborník, ktorého by neučil, neskúšal a nepripravoval do praxe.

"Za tie roky, čo som pôsobil na FTVŠ, to boli tisícky študentov. Teraz sa už končí toto obdobie, lebo naša generácia postupne odchádza... Na naše miesta prichádza generácia mladých učiteľov, ktorí v súčasnosti fungujú na FTVŠ. Takí odborníci a pedagógovia ako sú Miroslav Holienka, Pavol Peráček, Štefan Tarkovič - to boli moji prví odchovanci," pripomenul.

Kačáni stále pozorne sleduje dianie v slovenskom futbale a dokáže byť kritický a nekompromisný.
"V Senci sme sa stretli s Jozefom Venglošom pri obede a vidím, že Jožo je celý rozčúlený, lebo z ničoho nič sa stratil z výkonného výboru SFZ. Nejako ho z neho vygumovali. Zabudli na neho... Odsunuli ho bokom. Zrazu mi hovorí: Laco, mi to musíme otočiť na správny smer. My tomu musíme pomôcť. Lebo do funkcií prišli ľudia, ktorí sú málo zaangažovaní... Oni od nás starých kozákov predsa potrebujú aspoň konzultačnú pomoc v niektorých oblastiach. Na jeho slová som reagoval, že ich treba pokojne osloviť a možno, že nejaká náprava sa urobí. Možno sa to zmení. Pochopia, že bez skúsenosti starších nemôžu vo futbale fungovať," uviedol.

Ako príklad zlej voľby uviedol post Jána Kociana, ktorý funkciu predsedu trénersko-metodickej komisie SFZ, do ktorej bol v polovici októbra zvolený, prakticky ani nezačal robiť a už je preč.
"Bol zvolený za trénersky úsek, no nerobil v ňom. Možno, že je šťastie, že odišiel... Poznáme ho veľmi dobre. On na tú funkciu nebol dobre pripravený. A teraz sa hľadajú ďalší adepti... Navyše, vo vnútri zväzu sú problémy. Operatívna funkcia - taká stopercentná - musí byť generálny sekretár a technicky riaditeľ. Pavol Peráček ako technický riaditeľ ešte nevie, čo bude robiť. Stále je v lufte... Generálneho sekretára už máme, ale žije v zahraničí. Myslím si, že Jozef Kliment bude celkom dobrý odborník na svojom mieste. Poznáme sa dlhšie. Ale títo ľudia, ktorí prišli do vedenia SFZ, by tu už naplno mali pracovať. My však ešte stále iba habkáme, čo bude, ako to bude a podobne. To nie je pre náš futbal dobre," priblížil aktuálne problémy.


"My sme pripravení na konzultácie. Nedávno sme na túto tému hovorili aj s viceprezidentom SFZ Jozefom Antošíkom. Pripomenuli sme mu, že niekedy sme trénerom robili poradenské služby. Z hľadiska našich vedomostí a skúsenosti bolo to logické a normálne. Niekedy sa to dá, niekedy nie. My sa však nebudeme nasilu ponúkať. Ak nás niekto osloví, pomôžeme. Ale v tej funkcionárskej branži to nie je v poriadku. Toto je náš najväčší problém," konštatoval.


"Myslím si, že prezident SFZ Kováčik je veľmi šikovný. Je angažovaný a pre svoju prácu zanietený. Chce ju dobre robiť. Nechce žiadne černoty. Ale potrebuje informácie. Inak to nepôjde. Potrebuje mať kontakt s ľuďmi. Keď potrebuje informácie, musí cestovať do Švajčiarska za Jozefom Klimentom. Preto sa nedivím, že Vlado Weiss v závere prednášky povedal, že šport je verným obrazom našej politiky. Ako v politike máme nedoriešené veci a témy, tak ich nemáme vyriešené ani v slovenskom futbale. V tejto krajine je podľa mňa veľmi veľa volieb. Akonáhle volíme, je zle. Už je problém... Hľadajú sa ďalší adepti, ktorí by mali nastúpiť do funkcií. Dokonca aj bez skúsenosti, čo je na škodu veci. Ako v politike, tak aj vo futbale. A tiež v jeho metodike a vzdelávaní. Keď Jozef Vengloš stále hovorí, že našu metodiku uznáva celý svet, tak to musí byť aj vidieť v praxi. My sme už dávno v minulosti mali medzinárodné konferencie pre celý svet. V rámci nich sa robila prax, robila sa teória - a ľudia boli nadšení. Ja sa nechcem vracať k tomu, čo tu v Československu bolo pred 40 rokmi, keď známi českí odborníci ako Choutka a Navrátil chodili do západnej Európe o našej metodike prednášať. Keď hovorili o tom, že my v Bratislave a v Prahe robíme školenia trénerov, hoci také niečo vtedy v ostatnom svete ešte neexistovalo. My sme v tejto oblasti boli priekopníci," zdôraznil Kačáni.

Pripomenul slová Jozefa Vengloša zo Senca, podľa ktorého stará generácia nemôže pripustiť, aby jej nasledovníci na všetky dobré veci z minulosti úplne zabudli. "My si totiž stále uvedomujeme, že nových ľudí treba pripraviť tak, ako sme ich voľakedy pripravovali - a musia sa vedieť prezentovať na úrovni všade, kde prídu," dodal.

Autor: admin, Zdroj: en, sita

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//