topPhoto
FOTO: MARP

Erik Szabo: Za víťazstvo v lige sú vypísané slušné prémie

BRATISLAVA, 05.10.2015 |
Rozhovor s Erikom Szabom o Interi Bratislava, o jeho odchode na majstrovstvá Európy v malom futbale, ale aj o prioritách tohto talentovaného obrancu.

Erik Szabo je spätý s Interom Bratislava odmalička. V klube bol vo všetkých mládežníckych kategóriách, po predaní licencie do Senice skončil na pol roka s futbalom, aby sa opäť vrátil a pomohol staršiemu dorastu k postupu. Na ďaľší rok si ho do novotvoriaceho A tímu Interu zavolal vtedajší tréner Ľubomír Luhový. Za ten čas spolu s tímom postúpil z poslednej súťaže až do tretej ligy.
 
Pred sezónou jeho tím avizoval jasný útok na prvú priečku a postup do druhej ligy. Sezóna začala poďla predstáv, no prišli zranenia kľúčových hráčov a séria nevydarených zápasov. 
 
 
Szabo spôsobil rozruch odchodom na ME v malom futbale po prekvapujúcej prehre Interu v Devínskej Novej Vsi. Spolu s ním boli členmi reprezentácie aj Ľudovít Félix a Marek Ondrík a tak sa táto trojica nepripravovala s tímom na nasledujúci majstrovský zápas s Mostom pri Bratislave. O celej tejto situácii, ako aj o nálade v tíme sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.
 
Erik, spolu s Romanom Kratochvílom ste jediní, ktorí ste ostali od vzniku "nového Interu" až doteraz. Na aký ročník si najradšej spomínaš?
 
Áno, zdá sa mi že z pôvodného tímu sme zostali už len ja a Roman. Nemám konkrétny ročník, na ktorý si spomínam viac ako na iné, ale určite najviac ma potešili sezóny, v ktorých sme postúpili.
 
Stal si sa oporou v obrane, či už to bolo v poslednej lige, keď vás trénoval Ľ. Luhový, ale aj teraz v 3. lige pod vedením J. Barmoša. Nemal si za ten čas ponuky aj z iných klubov?
 
Určite by sa nejaké ponuky našli, dokonca aj nejaké skúšky cez priateľov. Keďže ma však futbal neživý a tu v Interi je dobrá partia, viacerí hráči ťaháme spolu už dlhšiu dobu, nikdy som v podstate nič vážnejšie neriešil. Ale vybaviť si v dnešnej dobe, aj keď v nižšíich ligách, niečo za slušné peniaze nie je zas až taký problém...
 
V tomto ročníku Inter ako cieľ avizoval postup do vyššej súťaže. Ligu ste začali dobre, no v ostatných kolách sa vám výsledkovo nedarí. Po zápase s Devínskou Novou Vsou sa aj fanúšikovia vyjadrili, že ani vaša hra nie je v poriadku a že viacerí hráči to flákajú. Čo si o tom myslíš?
 
Podľa mňa sa hráči určite snažia zo seba vydať maximum. No nie vždy sa každému darí. Liga sa začína rapídne vyrovnávať, a napríklad aj spomínaná Devínska Nová Ves, ako môžeme vidieť, zlepšila výsledky a už je na deviatom mieste. S tým, že naša hra nie je úplne v poriadku, ale súhlasím. Určite sa budeme snažiť ju zlepšiť, aby boli všetci spokojní. Hlavne naši fanúšikovia si to od nás zaslúžia. Chceme hrať tak, aby sme si aj my v kabíne mohli po zápase povedať, že to bolo zaslúžené víťazstvo, ktoré nás posunie vpred aj v ďaľších koláchh.
 
Okrem fubalu hrávaš aj malý futbal. Ako dlho sa mu venuješ a ako si sa k nemu dostal?
 
Áno, hrávam aj malý futbal. Už to je dobrých šest-sedem rokov. Raz som bol na nejakom turnaji a dostal som ponuku na prípravný zápas, aby som sa ukázal. Skúsil som to a zostal som pri ňom až doteraz. Malý futbal je podľa výborná príprava aj pre veľký futbal. Či už na kondičku, ale aj techniku. Tím, za ktorý malý futbal hrávam, sme postupne vypracovali tak, že za ostatné dve sezóny je na najúspešnejším v Bratislave a na nedávnych majstrovstvách Slovenska v malom futbale v Košiciach sme sa dokonca stali vicemajstrami Slovenska.
 
Pred pár dňami si sa vrátil z ME v Chorvátsku. Ako by si zhodnotil pôsobenie reprezentácie na turnaji?
 
Pre mňa osobne bolo osemfinálové vypadnutie s vicemajstrom Slovinskom v posledných sekundách, keď už sme pomaly mysleli na penalty, sklamaním. Ale z pohľadu našich pomerov, keďže Slovenský zväz malého futbalu je len v začiatkoch a nemáme žiadne dotácie, tréningy, či kempy, nemôžem naše pôsobenie na turnaji hodnotiť inak ako pozitívne. Uhrali sme výborné výsledky v skupine smrti, v ktorej boli Lotyšsko, Anglicko a Portugalsko a dokonca sme ju vyhrali. Každým rokom sa u nás úroveň malého futbalu dvíha a veríme, že už čoskoro dosiahneme svoje ciele a prinesieme aj nejakú medajlu.
 
Viac o ME v malom futbale v Chorvátsku nájdete tu.
 
Okrem teba boli z Interu Bratislava na ME aj ďaľší dvaja hráči Ľudovít Félix a Marek Ondrík. Nie všetci z vedenia klubu, či fanúšikov, boli stotožnení s tým, že idete na ME a nebudete sa pripravovať na majstrovský zápas s Mostom pri Bratislave. Ako znela dohoda medzi vami a klubom?
 
Áno, dohodli sme sa a sľúbili sme, že prídeme na zápas s Mostom a tak aj bolo. Vedeli sme, že na finále ME veľké šance nemáme a tak bolo viac menej isté, že zápas stíhneme. Ďaľším sľubom z našej strany bolo, že sa nezraníme. Na zápas sme prišli, nikto z nás zranený nebol, čiže dohoda medzi nami hráčmi a klubom bola do bodky naplnená.
 
Na zápas s Mostom ste nakoniec všetci traja nastúpili, no tri body sa aj tak nepodarilo získať. Neboli vaše výkony ovplyvnené únavou, prípadne adaptáciou opäť na veľký futbal?
 
Na ihrisku je jedenásť hráčov, nielen my traja. Myslím si, že všetci sme hrali nejako kŕčovito, nehrali sme dobre. Aj cez to všetko sme si vytvorili dve-tri tutovky, ktoré sme však opäť nepremenili. A čo sa únavy týka - ja osobne som bol na tom v pohode. Pred zápasom som sa dobre vyspal.
 
Keby si mal na výber, buď Inter alebo ME v malom futbal, riešil by si situáciu rovnako?
 
Keďže ME v malom futbale boli v Chorvátsku, kde mi žije mama, tak by som určite išiel, aby som sa s ňou stretol. Ale ako som uz vyššie spomínal, vedeli sme že sa vrátime a stihneme ten zápas. Ale bez ohľadu na to, či by som stihol alebo nie, futbal ma neživí a nebol som nijako viazaný prísť na majstrovský zápas. Predsa len, majstrovstvá Európy sú raz do roka a je to super zážitok. Človek, keď to raz okúsi, nechce odísť len tak preč.
 
Vráťme sa k Interu. Momentálne sú výsledky aj hra veľmi zlé, čo si myslíš že by prospelo, aby boli aj fanúšikovia znova spokojní?
 
S tým súhlasím. Prišla na nás nejaká kríza, ale musíme sa s tým popasovať a prekonať ju. Potrebujeme vyhrať nejaký zápas a myslím si, že sa vrátime výkonmi na začiatok sezóny. Liga je vyrovnaná, môže vyhrať každý s každým. Pre nás je dôležité, aby sme začali premieňať šance, ktorých si v zápasoch vytvárame dosť. Kým sa tak nestane, len ťažko budeme znova vyhrávať.
 
V tejto lige zväčša hrávajú hráči za "klobásu a pivo". Je to tak aj u vás?
 
U nás to tak doslova nie je. Hráme za prémie za víťazstvá. Plus nejaký základ k tomu, nazval by som to "tréningové". Úprimne priznám, že za víťazstvo v lige sú vypísané slušné prémie, ale to je ešte ďaleko.
 
Čo by si chcel tento rok dosiahnuť vo futbale, prípadne v malom futbale?
 
Vo veľkom futbale je pre na najvyššou prioritou postup do druhej ligy. Čo sa týka malého futbalu, chcel by som, aby to napredovalo a dostali sme sa raz na úroveň Českej reprezentácie. To včak bude zrejme ešte veľmi dlhá cesta. Mojim osobným najväčším cieľom ako kapitána reprezentácie je priniesť si zo šampionátu medailu.
 
 
 
Erika sme požiadali aj o jeho pohľad na zápas v Pezinku, ktorý Interisti opäť prehrali.
 
Pezinok začal aktívne, prvých 5 - 10 minút hral kombinačne a útočne. Potom sme začali aj my trošku odvážnejšie a vytvorili sme si nejaké šance. Z kraja mal dobrú šancu Artur Benes. Po jeho ďalšej akcii a spätnej prihrávke dal Ľudovít Félix gól na 0:1. Náš súper mal následne nejaké náznaky šancí, ich jednu strelu Rišo Hoz vyrazil nad bránku. My sme mali ďaľšiu tutovku, ktorou sme mohli zvýšiť na 0:2, no Artur Benes ju nevyužil. Potom prišiel doslova blbý gól. Po odkopnutí lopta padla za mňa, ja som ju špičkou kopačky posunul Rišovi Hozovi, no ten nešiel proti lopte. Podľa mňa to mohol odhlavičkovať, alebo podkopnúť. Nebola to síce ideálna malá domov, ale lepsiu som mu v danej chvíli nemohol dať a hráč ho predskočil a dal na 1:1.
 
V druhom polčase sme mali ďalšie šance, no gól nedali sme. Súper sa dostal do nášho pokutového územia a rozhodca pískol nezmyseľnú penaltu, ktorá určite nebola. Následne mohli vyrovnať Artur Benes, Leo Levický aj Ľudo Félix, no neuspeli. Súper nás potrestal po brejku z pravej strany, po ktorom zvýšil na 3:1. My sme stihli v 89. minúte tiež z penalty už len znížiť.
Autor: Ivan Křížek, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//