top fotka
7
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka
 • fotka

Malinovčan Pekár: 62 gólov za dva a pol sezóny

MALINOVÁ, 24.11.2015 |
Vyrastal na ihrisku Nitrianskeho Pravna, šťastie skúšal v Prievidzi v drese FK Mesto i Baníka Horná Nitra, no svoj gólový inštinkt naplno ukazuje v Malinovej. Ofenzívne štatistiky partizánov obohatil za dva a pol sezóny o skvelých 62 zásahov. Stále len 21-ročný Pavel Pekár.
 
Pali, kedy a kde si začal s futbalom? 
 
Začal som ako 6-ročný. Už odmalička mi bola lopta blízka, hoci nikto z mojej rodiny predtým futbal nehral. Súťažne som začínal v Nitrianskom Pravne, odkiaľ pochádzam.
 
 
Tam si si teda prešiel mládežníckymi kategóriami. Už vtedy si strieľal toľko gólov?
 
Áno, hral som za žiakov, prípravka v klube nebola. Hneď od začiatku sa mi samozrejme nedarilo, bol som najmladší a najmenší, ale postupne to prišlo. Myslím si, že mi veľmi pomohlo, že už od detstva som trávil veľa času na ihrisku.
 
Hral si vždy útočníka alebo si si prešiel aj inými postami? Na ktorom sa cítiš najlepšie?
 
Vždy som bol hrotovým útočníkom, aj keď kde tu som sa objavil aj na krídle. Najlepšie sa ale cítim na poste klasického "hroťáka", som totiž stále hladný po góloch.
 
Ako 15-ročný si šiel na hosťovanie do FK Mesto Prievidza, ktorého muži hrali v tom čase druhú najvyššiu súťaž. Aj mladší dorastenci pôsobili v druhej najvyššej súťaži. Ako sa ti v tíme darilo?
 
V klube som bol len počas letnej prípravy. Nedarilo sa mi, To, že som dovtedy hral len dedinský futbal, bolo viditeľné. Svoje urobil aj strach z toho, že nebudem zvládať každodenne futbal a aj strednú školu v Prievidzi. Odohral som preto len prípravné zápasy a vrátil sa späť do dorastu Pravna.
 
Bolo zvládnutie školy a futbalu po návrate do Pravna jednoduchšie?
 
Určite bolo. V Pravne sa hrala len 5. liga, takže tréningov nebolo až tak veľa.
 
V Pravne si následne odohral tri sezóny za miestny dorast. 
 
A strelecky sa mi darilo hneď od začiatku. V prvých dvoch sezónach sme hrali 5. ligu, zväčša sme sa pohybovali na dolných priečkach tabuľky, po druhom ročníku sme z nej nakoniec aj vypadli. V prvej sezóne som dal asi sedem gólov, v druhej ich už bolo okolo dvanásť a v tretej, už v oblastnej súťaži, ich mohlo byť zhruba 25. Ani ti však k postupu vyššie nepomohli, v tabuľke sme skončili štvrtí.
 
Bol práve strelecky vydarený ročník dôvodom, že si odohral svoju poslednú dorasteneckú sezónu na hosťovaní v novovzniknutom Baníku Horná Nitra? 
 
Dostal som sa do výberu našej oblasti na jeden turnaj, kde sa mi podarilo tiež niekoľkokrát skórovať a oslovili ma tréneri z Baníka Horná Nitra. Dohodli sme sa. Rok pod vedením Romana Slaného mi dal veľa, veľa som sa naučil a v mnohých veciach zlepšil. Profitovala z toho tak moja technika, ako aj sila a kondícia. Darilo sa mi v 19-ke, ktorá bola akýmsi áčkom dorastu, v druhej lige som nastupoval väčšinou v základnej zostave a nastrieľal nejakých sedem gólov. Často som však nastuoval aj za 18-ku, v ktorej drese sa mi podarilo skórovať zhruba 20-krát. 
 
Po sezóne si sa však znova vrátil do Pravna. Nemali baníci záujem udržať si ťa aj naďalej?
 
Každý z futbalistov, ktorý končí v baníckom doraste, dostane šancu ukázať sa aj u mužov. Ja som však v tom čase skončil školu a našiel si robotu, ktorá mi neumožňovala trénovať viac ako raz týždenne. Nemal som teda možnosť prebiť sa do áčka.
 
Dalo by sa teda povedať, že nebyť práce, možno teraz hráš 3. ligu. Nemrzí ťa to?
 
Netvrdím, že by som skutočne tretiu ligu aj hral, ale mohlo sa to stať. Takže áno, mrzí ma to, pretože futbal skutočne milujem.
 
Po návrate do Pravna si už hrával za mužov. Veľa mladých talentov vyhasne práve pri tomto prechode. Ako si ho zvládal ty?
 
Bolo to pre mňa dosť zvláštne obdobie. Keď som sa do Pravna vrátil, mužstvo trénoval Igor Slezák, ktorý mi aj napriek nedostatku tréningov dával v príprave šancu. V jej polovici ale prišiel iný tréner a ten ma nechávall na lavičke. V úvode jesennej časti som prišiel na štyri zápasy, no na ihrisko som sa dostal dokopy len na desať minút. Demotivovalo ma to natoľko, že som následne polrok futbal nehral vôbec. Odvtedy nemám s Pravnom, najmä s vedením klubu, dobré vztahy.
 
Kvôli čomu vznikli problémy vo vzťahoch s vedením Pravna?
 
Mladí hráči, ktorým futbal chutil, nedostávali šancu. Klub hral v tom čase 4. ligu a tréner vsádzal na starších a skúsenejších hráčov. Pravno pritom následne dva roky po sebe vypadlo a skončilo až v oblasti. Mladí boli napriek tomu prakticky odpísaní a veľa z nich z klubu radšej odišlo.
 

Takže práve nedostatok príležitostí ťa priviedol na začiatku jari do Malinovej? 
 
Áno, chcel som byť na trávniku a v Malinovej bol skvelý kolektív. A nielen hráčov, ale všetkých, ktorí "majú prsty" vo futbale. Sú tam úžasní ľudia.
 
Prejavili sa tvoje zhoršené vzťahy s vedením materského klubu aj pri tvojom odchode do Malinovej? 
 
Vedenie Pravna vtedy zástupcom Malinovej tvrdilo, že som problemový hráč a že nebudem chodiť na zápasy. Som rád, že som ukázal, ako veľmi sa mýlili.
 
Ako nový hráč si sa uviedol v malinovskom drese fantasticky. Za polsezóny si sa presadil 19-krát, tomu sa povie skvelý štart.
 
Odohral som len 10 zápasov a dal 19 gólov, bol to veru fantastický štart v novom klube. Pomohli mi k tomu tak hráči, ako aj ľudia okolo malinovského futbalu, ktorí mi dali hneď od začiatku šancu. Navyše, štýl hry, keď takmer každá akcia dopredu smerovala na mňa, mi dal dostatok príležitostí na skórovanie. Kopal som aj priame kopy a padalo mi to. Mal som veľkú motiváciu ukázať, že na to mám a že futbal pre mňa znamená naozaj veľa.
 
V Malinovej si na hosťovaní pokračoval aj v ďalšej sezóne. Neprišli po vydarenej jari ponuky aj z iných klubov?
 
Bol na skúške v Rakúsku, priznám sa, že už ani neviem v akej dedine, ale neuspel som. Samozrejme, po vypadnutí zo 4. ligy Pravno chcelo, aby som sa vrátil, ale ja som zostal nakoniec v Malinovej.
 
Prečo podľa teba táto skúška nevyšla? Tvoja gólová bilancia musela byť výbornou vizitkou.
 
Chceli zo mňa spraviť záložníka, čo mi nesedelo. Aj preto som v prípravnom zápase a na tréningu nepodal presvedčivý výkon.
 
Vo svojej druhej sezóne za Malinovú sa ti opäť strelecky darilo, zaznamenal si skvelých 22 gólov. V porovnaní s jarou si však svoj gólový priemer na stretnutie o dosť znížil. Čím to bolo? Dávali si na Teba protihráči väčší pozor?
 
Veru, strážili si m výrazne vic. Ale priznávam, mal som aj gólový útlm, keď som počas jari v šiestich zápasoch nedal ani jeden. Nedarilo sa mi, bol som vtedy psychicky rozladení a to sa podpísalo aj na tom, že som dostal moju prvú červenú kartu v živote. Vymenili sme však trénera, prišiel Jozef Dlhopolček, ktorý ma poznal a už aj trénoval a presne vedel, čo mi sedí. Priniesol do tímu väčšiu disciplinu, obnovil chuť vyhrávať a napredovať. Chce z nás mať stroje, takže rád používa kužele, palice a rebríky (smiech). A mne to odvtedy znova sype. 
 
Karty ale príliš nedostávaš. Jediná červená a len dve žlté v ostatných troch ročníkoch je ukážkou slušného hráča. Vyhýbaš sa tvrdým súbojom?
 
Súbojom sa nevyhýbam. Karty nedostávam asi preto, že som pri lopte skôr ako protihráči a to núti ich faulovať mňa.
 
Ako útočník si zrejme sám často cieľom defenzívnych zákrokov. Zjavne sa ti ale darí im vyhýbať, keďže ťa vážnejšie zranenia obchádzajú. Aké najhoršie si utrpel?
 
Ušlo sa aj mne. V 18 rokoch som mal potrhané väzivo v členku. Inak sú to našťastie len také drobnosti ako okopané členky či nejaké nárazy. To však k futbalu patrí a zahojí sa.
 
Niekedy to obrancovia preženú a súpera doslova "prebrúsia". Ako reaguješ na takéto momenty? Dokážeš si udržať nervy?
 
Keď obranca spraví takýto zákrok, mám totálne nervy, ale držím to v sebe a snažím sa neoplácať. Skôr sa pokúšam vrátiť to výkonom, prípadne nejakým gólom. Je ale na škodu, že hráči za takéto zákroky nie sú zväčša potrestaní, pretože rozhodcovia ich v týchto súťažiach akoby ani nevideli.
 
Na začiatku tohto ročníka sa tvoje prakticky rok a pol trvajúce hosťovanie zmenilo na prestup. Podpísalo sa aj to na tvojej fantastickej jesenej bilancii, vďaka ktorej s 22 presnými zásahmi vedieš so sedemgólovým náskokom tabuľku strelcov?
 
Malinovčania ma brali ako svojho už keď som bol v klube len na hosťovaní. Som ale naozaj rád, že som sem prestúpil a možno aj to sa podpísalo na mojej bilancii. Myslím si však, že môj výkon rastie s výkonom tímu. A ten náš je čoraz lepší a lepší. Dali sme za polovicu tejto sezóny vyše 50 gólov a to sa podarilo len minimu tímov. 
 
Rozšíriš svoju gólovú bilanciu v malinovskom drese aj v jarnej časti alebo ža uvidíme už v iných farbách?
 
Ozvalo sa mi viacero mužstiev, zvažujem, čo urobiť. Zimná prestávka je ale dlhá, uvidíme, čo sa stane. Či už zostanem alebo pôjdem kamkoľvek inam, budú moje ciele rovnaké - strieľať góly.
 
Môžeš už niektorého zo záujemcov prezradiť?
 
Toto si zatiaľ nechám pre seba.
 
Máš stále len 21 rokov, za predchádzajúce necelé tri sezóny si nastrieľal neuveriteľných 62 gólov. Predpokladám, že I. trieda pre teba nie je hornou hranicou možností. Kam by si sa chcel dostať?
 
Všetky tie góly nie sú len moja zásluha, podiel na každom z nich má celý tím. Ale áno, priznávam, že ma láka zahrať si čo najvyššie. Vyskúšať treba všetko.
 
Ak by si mal teda možnosť skúšať, aký klub by bol pre teba splneným snom?
 
Fandím Barcelone, zahrať si za ňu by bolo fantastické (smiech).
 
 
MINIANKETA
Ľavačka, pravačka alebo hlava? Ľavá aj pravá
Dôrazná hra alebo technika? Technika
Obľúbený slovenský hráč? Nemám, možno Weiss
Obľúbený svetový hráč? Ronaldinho
Obľúbený slovenský klub? Malinová
Obľúbený svetový klub? Barcelona

HRÁČSKA KARIÉRA
Materský klub MTJ Nitrianske Pravno
8.2009 - 9.2009 FK Mesto Prievidza (hosťovanie)
7.2012 - 6.2013 FC Baník Horná Nitra (hosťovanie)
3.2014 - 6.2015 TJ Partizán Malinová (hosťovanie)
7.2015 -     TJ Partizán Malinová (prestup)

GÓLOVÁ BILANCIA
2015/16 21 gólov
2014/15  22 gólov
2013/14 19 gólov
2012/13 27* gólov
2011/12  25* gólov
2010/11  12* gólov
2009/10  7* gólov
CELKOVO 133* gólov
  (* počet gólov je len približný podľa hráča)

 

Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//