topPhoto
FOTO: TASR/AP, stránky agentúr a hrá

Počet Slovákov v Taliansku rastie: Máme veľkú túžbu presadiť sa

TRNAVA, 08.02.2016 |
"Naši hráči sú pre talianske kluby zaujímaví svojim talentom a dobrou mentalitou. Sú dlhodobo pracovití a majú veľkú túžbu sa presadiť," charakterizoval pre ligy.sk dôvody stále väčšieho počtu Slovákov odchádzajúcich na Apeninský polostrov Roman Vojtek z agentúry Stars and Friends. Pozreli sme sa preto, kto aktuálne behá po talianskych trávnikoch.

Marek Hamšík v SSC Neapol, Juraj Kucka v AC Miláno, Norbert Gyömber a Tomáš Vestenický v AS Rím, či David Ivan a Milan Škriniar v Sampdorii Janov. To je len vrchol "slovenského ľadovca" na Apeninskom polostrove. Viacero (zatiaľ) menej známych mien totiž figuruje v nižších a mládežníckych ligách.
 

Kvôli prestupu Hamšíka predal jeho otec auto 

O pozícii Mareka Hamšíka (28) v tíme spod Vezuvu je snáď aj zbytočne špekulovať. Kapitánska páska je jasným dôkazom, pohľad na počet štartov v rôznych súťažiach a nemenej tak počet gólov v nich len zdôrazňuje, aké miesto Marek v klube má. Rodák z Banskej Bystrice, ktorý s futbalom začínal ako štvorročný v Jupii Podlavice sa po tom, čo mu nevyšiel prestup do Sparty Praha - klub nezohnal v meste prácu pre jeho rodičov - zakotvil v Slovane Bratislava. Ten bol v tom čase na tom finančne zle a tak prestupovú sumu 125 000 korún pre Jupie zohnal otec Richard tým, že predal rodinnú Felíciu a požičal si peniaze.
 
Prešli len dva roky a Marek menil svoje pôsobisko opäť. Po tom, čo na turnaji reprezentačnej šestnástky padol do oka manažéra Brescie Mauricia Michelliho a následne s tímom mladších i starších dorastencov získal majstrovský titul, odišiel za 60 tisíc eur do Talianska. Svoju premiéru v Serii A si "odkrútil" vo veku 17 rokov a 236 dní. Za krátky čas sa vypracoval na kľúčového hráča tímu a tak nebolo prekvapením, keď zaň v roku 2007 neváhal SSC Neapol zaplatiť 5,5 miliónov eur. A oplatilo sa. Pre fanúšikov je Hamšík doslova hrajúcou legendou, keď mu už teraz patrí miesto v top 5 v počte štartov i gólov v histórii klubu.
 

Z Prievidze až na San Siro

Rodák z Bojníc Juraj Kucka (28) futbalovo vyrastal v drese Baníka Prievidza, kde si prešiel všetkými žiackymi kategóriami a vyskúšal si všetky posty. Po nástupe na strednú školu, kde študoval za automechanika a neskôr za stolára, hrával 2. dorasteneckú ligu za Radvaň. Práve tréner miestneho klubu Patrik Palider pri odchode do Podbrezovej ukázal na trojicu hráčov, medzi ktorými nechýbal ani Kuco, a a tak si mohol skúsiť dorasteneckú 1. ligu.
 
V Podbrezovej sa postupne prepracoval do A-tímu a čoskoro o neho prejavil záujem prvoligový Ružomberok, ktorého hráčom sa stal ako 19-ročný. Už ako 21-ročný si po prvý raz vyskúšal legionársky chlebíček, keď prestúpil do Sparty Praha. V jej drese si zahral okrem českej ligy aj Ligu majstrov a Európsku ligu.

Na Troch kráľov 2011 sa začala písať talianska kapitola Kuckovej kariéry. V Janove sa počas 4 a polročného pôsobenia vypracoval k najdôležitejším hráčom tímu a jeho meno sa spomínalo v súvislosti s viacerými top klubmi Talianska i Európy. Nakoniec, hoci to už chvíľu vyzeralo na istanbulský Besiktas, zakotvil Juraj na San Sire, kde si pod vedením Sinišu Mihajloviča buduje v drese AC Miláno silnú pozíciu. 
 
"Juraj pôsobí v historicky v jednom z desiatich TOP klubov v Európe. Doteraz nastúpil v 20 zápasoch, z toho 8 zápasov s plnou minutážou, ďalších 10 zápasov s minutážou viac ako 45 minút. Znamená to, že štatisticky patrí k dôležitým hráčom AC Miláno," povedal pre ligy.sk Roman Vojtek z agentúry Stars and Friends.
 

Rímski vlci

V klube s renomovanou značkou pôsobí aj rodák a odchovanec Revúcej Norbert Gyömbér (23). V miestnom MFK pôsobil až do svojich 14 rokov, odkiaľ sa následne presunul do FK Dukla Banská Bystrica. V jej drese nastúpil v októbri 2011 aj na svoj premiérový zápas v najvyššej slovenskej súťaži a na jej konci sa tešil z titulu Objav roka. 
 
Počas leta 2012 mohol Norbert zakotviť v Nemecku. Prestup do VfL Wolfsburg vedeného vtedy Felixom Magathom zlyhal na prestupovej sume, neskôr sa zmenou dresu neskončila ani jeho skúška u Armina Veha v Eintrachte Frankfurt.
 
O pol roka už ale predsa balil kufre, za odhadovanú sumu okolo 450 tisíc eur ho získala Catania, za ktorú si po prvý raz vyskúšal Seriu A. V úvode tohto ročníka odišiel práve z tohto klubu, ktorý na konci uplynulej sezóny zostupil do 3. ligy, na hosťovanie do slávneho rímskeho AS. Veľká konkurencia, ku ktorej sa pridali aj viaceré smolné zranenia, mu však zatiaľ nedovolili usadiť sa v jeho základnej zostave a na konte má len šesť štartov v pozícii náhradníka.
 
Jeho spoluhráčom sa opäť stal Tomáš Vestenický (19), ktorý sa vrátil len pred pár dňami z nevydareného hosťovania v druholigovej Modene. "V základnej zostave som nastúpil iba raz proti Ternane. Hoci sme vyhrali, ďalšej šance som sa nedočkal. Aj preto sme sa rozhodli hosťovanie ukončiť a v zime som sa vrátil späť do AS Rím," povedal hrotový hráč pre web svojej zastupiteľskej agentúry Football Service Agency.
 
Útočník, ktorý s futbalom začínal v Topoľčanoch a neskôr pokračoval v Nitre, na seba upozornil najmä na MS hráčov do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch, kde dal päť gólov a bol najlepším strelcom slovenského výberu. V júli 2015 tak nitriansky dres vymenil za rímsky a v jeho farbách v mládežníckych kategóriách zaznamenal už 15 gólov, jeden z nich aj v Lige majstrov tejto kategórie. 
 
 
 

Sampdoria zaťažená na Slovákov

Ďalším Slovákom pôsobiacim v Serii A je David Ivan (20). Jeho Sampdoria Janov síce bojuje o záchranu, kreatívny stredopoliar napriek svojmu mladému veku dostáva v jej drese dostatok príležitostí. "Určite mu v jeho pôsobení v prvom tíme Sampdorie pomohlo, že prešiel ich akadémiou. Pre jeho športové a taktiež ľudské kvality sa stal kapitánom tímu Primavery. Počas jeho pôsobenia v akadémii si vybudoval pozíciu rešpektovaného hráča a vyprofiloval sa vo veľkú osobnosť. Medzi jeho hlavné športové kvality patrí obrovská mobilita na ihrisku, výborná prihrávka a konštruktívne odoberanie lopty," povedal pre ligy.sk Roman Vojtek zo Stars and Friends.
 
 
Len nedávno mu do kabíny pribudol ďalší Slovák - Milan Škriniar., o ktorého "sa tiež stará" agentúra Stars and Friends. Rodák zo Žiaru nad Hronom, ktorý si zahral za miestny FK, MŠK Žilina, či Zlaté Moravce zatiaľ na svoju šancu čaká.
 
FOTO: TASR - Lukáš Grinaj
 
"Milana si Sampdoria vybrala kvôli jeho defenzívnym kvalitám a konštruktívnemu otváraniu hry. Predpokladáme, že v tejto sezóne dostane šancu v 5-8 zápasoch Serie A a od budúcej sezóny bude nastupovať v základnej zostave. Samozrejme, že sa najprv musí adaptovať, pochopiť mentalitu talianskeho futbalu a naučiť sa reč, aby presne chápal pokyny trénerov a na ihrisku komunikoval so spoluhráčmi."
 
Tým ale výpočet slovenských hráčov Sampdorie nekončí, je ním totiž aj Jakub Hromada (19). Ten veľkú časť svojej kariéry stravil práve v Taliansku, kým na Slovensku pôsobil v Košiciach a Michalovciach, na juhu Európy si od decembra 2012 skúsil Juventus, FC Janov, Pro Vercelli a Sampdoriu, no aktuálne hosťuje až do júna 2017 v Senici. 
 
 
"Hlavným motívom príchodu Jakuba do Senice bolo čo najskôr sa presadiť v mužskom futbale. Myslíme si, že jeho hosťovanie v Senici bolo správnym krokom v jeho futbalovej kariére. Okamžite po príchode sa presadil do základnej zostavy a strelil niekoľko dôležitých gólov. Svojimi výkonmi upútal aj trénera reprezentácie do 21 rokov. Taktiež je pod kontrolou Sampdorie, ktorá monitoruje jeho výkonnosť. V Taliansku má dobré meno, pôsobil v Juventuse, FC Janov a Sampdorii, ovláda reč, dobre pozná mentalitu talianskeho futbalu. V Senici určite nadobudne skúsenosti z mužského futbalu, takže bude mať všetky predpoklady na úspešný návrat do talianskeho futbalu," prezradil dôvody návratu domov Vojtek.
 
Ďalšou trojicou hráčov pôsobiacich v tomto klube, ktorých zastupuje agentúra Stars and Friends, sú mladíci Denis Baumgartner (18), Atila Varga (19) a Michal Tomič (16), ktorí zatiaľ pôsobia v mládežníckych suťažiach.
 
"Denis Baumgartner je ofenzívny stredopoliar, mimoriadne kreatívny hráč s cítením hry a dobrou myšlienkou. Svojimi silnými vstupmi do stretnutí dokáže zrealizovať najdôležitejšie momenty zápasu a tým ho ovplyvniť v prospech jeho tímu," charakterizoval odchovanca Senice, ktorý pôsobil aj v FC Nitra, Roman Vojtek.
 
"Atila Varga je stredný obranca, ktorý je veľmi silný v súboji a dominantný v hlavičkovaní. Taktiež vyniká pokojnou rozohrávkou." Rodák z Trebišova sa do Talianska dostal z Michaloviec, keď v auguste 2012 prestúpil do Juventusu. Z Turína sa vo februári 2015 presunul do Sampdorie. V tejto sezóne sa strelecky presadil proti Carpi a Fiorentine U19.
 
Ďalší mladík zo Senice, kam prišiel z myjavského Spartaka, Michal Tomič uprednostňuje post v stredovej formácii, podľa Vojteka však môže byť jeho miesto aj na kraji obrany. Zástupcov janovského klubu presvedčil počas týždňovej skúšky, po ktorej v auguste 2015 prišiel na dvojročné hosťovanie. "Michal je pravý krídelník, v budúcnosti z neho ale možno bude výborný pravý obranca. Je veľmi rýchly, ťahový hráč s dobrým centrom a schopnosťou skórovať. Veľmi poctivý a pracovitý futbalista," dodal pre ligy.sk Vojtek.
 
 
 

Niekedy len talent nestačí, treba aj obetu a šťastie

 
Jedným z nováčikov v Taliansku je stále len 17-ročný Dávid Filinský, ktorý sa na juh Európy presťahoval len pred pár týždňami. Defenzívny stredopoliar, či obranca zo Spišskej Novej Vsi opakovane hosťoval v Senici, v novembri 2015 však slovenské trávniky vymenil za talianske a stal sa hráčom Virtus Entella.

"Je to veľmi veľká zmena nielen pre neho, ale predovšetkým pre jeho rodinu z pohľadu vzdialenosti a cestovania za ním, či organizovania jeho samostatných leteckých príchodov domov," prezradil pre ligy.sk Richard Čech z Cech Player Agency.
 
Hráčov, ktorí môžu Dávida už čoskoro nasledovať, je však podľa Čecha dosť. "FIFA má 60 dní na schválenie prestupu maloletého hráča do 18 rokov a chvíľu to trvalo, kým bol prestup schválený. Mnohí ďalší mladí Slováci o ktorých viem, na povolenie stále iba čakajú. A poznáte to, kým hráč iba trénuje a nehrá oficiálne zápasy, tak je z toho nervózny a to bolo aj v Dávidovom prípade."
 
Práve potvrdenie prestupu prinieslo toľko žiadanú zmenu aj pre Dávida. "Po schválení prestupu nabral jeho futbalový život úplne iný smer, prišli zápasy a keďže Dávid je mimoriadne súťaživý a víťazný typ hráča, v zápasoch sa cíti ako ryba vo vode. Zatiaľ si zvyká na odlišný štýl futbalu ako bol vedený u nás. V Taliansku totiž stopér loptu nevyváža, ale rozohráva najbližšie stojacemu voľnému spoluhráčovi. Dávidovov prednosťou u nás bolo práve to, že dokázal vycítiť, kedy je to vhodné a pri otvorenom priestore vyviezol loptu až pred súperovu šestnástku a snažil sa zakončiť alebo rozohrať do čiary a nabehnúť si na center od spoluhráča. V Entelle na neho vlastní spoluhráči "kričia", aby to nerobil. Ale to sú všetko činnosti, ktoré potrebujú vzájomné spoznanie a zohratie sa," poodhalil ťažké začiatky Čech.
 
Filinský ale má podľa Čecha všetky predpoklady uspieť: "Má dobrú postavu, je silný v osobných súbojoch a v zložitých situáciách si vie poradiť konštruktívnym, futbalovým spôsobom. Má výbornú prihrávku a myslenie, ktoré spolu so strelou sú v tejto chvíli asi jeho najväčšími prednosťami. Popracovať potrebuje na agresivite, dostupovaní protihráčov a zvládnutí vysokého tempa počas celého zápasu, pretože u nás mal na všetko viac času, ale toto je len o zvyku. Už po prvých zápasoch v Taliansku je badať u neho pokrok."
 
K tomu, aby hráč "padol do oka" nejakému skautovi niekedy treba vydarený zápas, či turnaj, niekedy však môže zaúradovať aj náhoda. Rovnako tomu bolo aj v Dávidovom prípade. "FK Senica hrala doma ligový zápas, na ktorý sa prišiel pozrieť hráčsky agent. Dávidovi tento zápas vyšiel, vyhrali jeho gólom 1:0 a bol najlepším na ihrisku. Agent pritom sledoval úplne iného hráča, ale zaujal ho práve Dávid, oslovil preto jeho otca, ktorý nás spojil dohromady a výsledkom toho je jeho prestup. Samozrejme svoju úlohu zohrala náhoda, že práve na tento zápas prišiel spomínaný agent, ale verte mi, ak by sa to nestalo v tomto zápase, niekto iný a v inom čase by si ho určite všimol."
 
Spoliehať sa však len na futbalový talent nie vždy stačí. Častokrát je preto nutné, aby si hráč šiel za svojim cieľom a niečo mu aj obetoval. "Ono to možno znie ako v rozprávke, ale Dávid vždy veril a sníval, že raz bude hrať futbal v zahraničí a celý čas sa na to pripravoval. Veľmi veľa trénoval individuálne, chodieval samostatne do posilňovne, obetoval tomu množstvo voľného času, ktorý jeho rovesníci využívajú iným spôsobom. Veľa sme o tom spoločne rozprávali, absolvovali sme dlhé rozhovory medzi ním a jeho otcom a zhodli sme sa, že je pripravený. Je dobré, ak už v mladom veku sú mladí hráči cieľavedomí. A svojím prístupom v Taliansku otvára dvere aj ostatným hráčom, ako to bolo aj vo Filipovom prípade. Pevne verím, že aj ten nadviaže na správnu cestu," dodal pre ligy.sk Čech.
 
Vo februári 2016 získal Filinský slovenského spoluhráča. Filip Lepieš (16) je rodákom z Čajkova a je odchovancom čajkovského a levického futbalu. V sezóne 2014/15 hosťoval v kategórii U16 v FK Senica, kde odohral aj jesennú časť aktuálnej sezóny. V minulosti absolvoval stáže v Bologna FC a v FC Norimberg, ktoré boli jeho prvými skúsenosťami s futbalom v zahraničí.
 
"Dávid a Filip sú aj mentálne veľmi silní. Dokážu fungovať bez rodičov v cudzej krajine, navyše sú každý deň pod veľkým tlakom, pretože v klube sledujú každý ich tréning, rozoberá sa každý zápas. Dôležité je aj správanie v kolektíve, adaptácia na krajinu, jazyk. Ani to však negarantuje legionárovi miesto v zostave... V prípade, že v klube budú mať na ich miesto rovnakého domáceho hráča, uprednostnia Taliana," upozornil Richard Čech zo športovej agentúry Čech a dodal:
 
"Ak toto všetko správne pochopia, môže im to iba pomôcť. Už dnes je vidieť, aký pokrok obaja spravili, veď trénujú s U19, ktorá patrí k najlepším v Taliansku. Obaja patria k najlepším vo svojej kategórii a v budúcnosti budú prínosom pre mládežnícke reprezentačné mužstvá Slovenska."
 

Valjent a Tupta dokazujú svoje kvality

Veľkým prísľubom pre slovenský futbal je aj stredný obranca alebo stredopoliar Martin Valjent (20). Mladík z Dubnice nad Váhom a reprezentant do 21 rokov sa stal po odchode do Ternana Calcio mládežníkom s najväčším progresom v rámci talianskeho regiónu Umbria a talianske médiá ho označujú ako "nového Hamšíka". V Serii B má na konte vyše 50 zápasov, ku ktorým pridal aj štyri štarty v Coppa Italia.
 
 
Z lavičky sa už raz prizeral zápasu Serie A a na konte má štart v 4. kole Coppa Italia proti Pavii útočník Ľubomír Tupta (17). Bývalý hráč TJ Jarovnice, MFK Slovan Sabinov, či 1. FC Tatran Prešov zaujal na medzinárodnom turnaji Frenz International Cup v Malajzii, kde sa so 7 gólmi stal najlepším strelcom turnaja, čím obhájil svoj triumf z predchádzajúceho ročníka a zároveň dopomohol k celkovému triumfu Slovákov. V auguste 2014 sa stal hráčom Catanie Calcio, odkiaľ o rok neskôr odišiel na hosťovanie do Hellasu Verona. V jej drese sa v mládežníckej súťaži presadil už šesťkrát, keď skóroval do siete Interu Miláno, Salernitany, Vicenzy, AC Miláno, Coma a Ceseny.
 
 
Tuptovým spoluhráčom sa pred pár dňami stal odchovanec Žiliny stredopoliar Šimon Štefanec (17). Spod Dubňa zamieril len vlani v lete do Slovana Bratislava, no už po polroku odišiel na hosťovanie do Hellas Verona. Dohoda medzi klubmi zahŕňa aj klauzulu na prestup. 
 
Dres SS Lazio si oblieka odchovanec bardejovského futbalu a slovenský mládežnícky reprezentant Denis Petro (16). Stredný obranca sa stal hráčom rímskeho tímu na konci augusta 2015.
 
O tom, že niektorá z talianskych súťaží nie je pre hráča "zakopaná" ani vo vyššom veku, svedčí rodák z Humenného Lukáš Opiela (30), ktorý pôsobí v Lego Pro v drese Roburu Siena. Defenzívny stredopoliar, ktorý v minulosti hral za Humenné, Michalovce, Zlín, Mladú Boleslav, či Senicu pôsobí na Apeninskom polostrove od leta 2015.
 
Ešte donedávna pôsobil v Taliansku aj Dávid Berezný (19). Odchovanec Bardejova hosťoval aj v Slovane Bratislava a v auguste 2014 odišiel do Catanie, odkiaľ len pred pár dňami odišiel do slovinského NK Zavrc.

Ako povedal Richard Čech z agentúry CECH, mladíkov zo Slovenska by malo v blízkej dobe v Taliansku len pribúdať. Uvidíme, kto bude tým ďalším...
Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//