topPhoto
FOTO: TJ DRUŽSTEVNÍK NITRICA

Tí, ktorí zrušili hosťovania amatérov, nezažili futbal v nižších súťažiach

NITRICA, 03.06.2016 |
Problémy či už s financiami alebo nedostatkom hráčov prispievajú k narastajúcemu počtu tímov, ktoré sa odhlasujú zo súťaží. Ani II. trieda Prievidza nie je výnimkou, zo štrnástich účastníkov tento ročník dohrávajú dvanásti. Zmeny v Registračnom a prestupovom poriadku SFZ však môžu narobiť problémy aj ďalším klubom.
 
Medzi ne patrí aj TJ Družstevník Nitrica, s ktorého hrajúcim trénerom Igorom Chylom sme sa porozprávali nielen o zrušení hosťovaní amatérskych hráčov, ale aj budúcnosti klubu.
 
Spomínaný dokument rozdeľuje transfer hráča na dočasný (hosťovanie) alebo trvalý (prestup). Zmenou však je, že hosťovať už môže len profesionál a to najdlhšie na obdobie, na ktoré má uzatvorenú zmluvu so svojím materským klubom. 
 
Profesionál je pritom hráčom, ktorý má s klubom uzatvorenú písomnú zmluvu, na základe ktorej dostáva za výkon športovej činnosti mzdu alebo finančnú odmenu v sume vyššej ako sú účelne vynaložené náklady hráča na výkon športovej činnosti.
 
Pre drvivú väčšinu klubov z nižších súťaží teda taký, akého vo svojom kádri vôbec nemajú, keďže v kabíne sedia výhradne amatéri. Vo viacerých obciach je však vlastných hráčov nedostatok, prípadne im iné osobné alebo pracovné dôvody neumožňujú zúčastňovať sa zápasov pravidelne a preto sú kluby nútené riešiť túto situáciu hosťovaniami, ktoré sú oproti prestupom lacnejšie.
 
Výnimkou nie je ani TJ Družstevník Nitrica. V tejto sezóne má na súpiske 30 hráčov, z toho 19 vlastných a 11 na hosťovaniach, napriek tomu v jej závere musí hľadať riešenie na to, ako udržať futbal v obci.
 
Vlastní hráči
brankári: Marián Kráľ, Marek Olejka
obrancovia: Michal Kňaz, Miroslav Štrbák, Miloš Rendek, Jozef Grznár, Martin Radošány, Branislav Cagáň, Peter Šún, Michal Kráľ
stredopoliari: Ivan Bruška, Ivan Chrenko, Miroslav Kňaz, Marek Chalmovský, Miroslav Šúň, Igor Mokrý
útočníci: Martin Bruška, Tomáš Rus, Igor Chylo
 
Hráči na hosťovaní
brankár: Michal Kerpner (Návojovce)
obrancovia: Patrik Bruška (Dolné Vestenice), Juraj Babuljak (Zástranie), Dávid Beňo (Skačany)
stredopoliari: Andrej Bruška (Dolné Vestenice), Roman Karak (Skačany), Ľuboš Koreň (Návojovce), Samuel Straka (Návojovce)
útočníci: Patrik Šimurka (Dolné Vestenice), Ľubomír Kopál (Návojovce), Matej Bako (Dolné Vestenice)
 
Devätnásť vlastných hráčov je veľmi slušný počet, s ktorým sa dá sezóna bez problémov odohrať. Prečo potom tie obavy z toho, že by sa vám nepodarilo vyskladať tím pre ďalšiu sezónu?
 
Je pravdou, že TJ Družstevník Nitrica disponuje vlastnou hráčskou základňou v počte 19 hráčov, ale reálny zápasový počet je oveľa nižší. Niektorí hráči vypadli na celú sezônu kvôli zraneniam, bohužiaľ, sú to najmä tí, ktorí tvorili jadro mužstva (Martin a Ivan Bruškovci Miroslav Kňaz). Niektorým zas nedovoľuje zúčastníť sa tréningového procesu a zápasu práca mimo domovinu (Branislav Cagáň, Marek Olejka, Michal Kráľ). Skúsenejší a starší hráči, ako napríklad Jozef Grznár, si už pre zmenu zaslúžia futbalový odpočinok a radšej by sme ich chceli vidieť vo vedení klubu, prípadne pri práci s mládežou, ktorú Nitrica naozaj potrebuje.
 
Na hosťovaní máte aktuálne až 11 hráčov, koľkých z nich by ste chceli v kádri udržať aj pre ďalší rok?
 
Z hráčov, ktorých máme na hosťovaní, nám hneď na začiatku sezóny po zranení natrvalo vypadol skúsený Juraj Babuliak, ktorý bol nútený kopačky zavesiť na klinec. Väčšina chlapcov sú študenti vysokých škôl (Andrej Bruska, David Beno, Matej Bako) alebo pracujú v zahraničí (Patrik Šimurka, Roman Karak). Máme záujem udržať si väčšinu z hráčov, ktorí majú chuť obliekať si aj naďalej dres Nitrice.
 
Zrušenie hosťovaní však výrazne zdvihne náklady na ich získanie. Máte zrátané, koľko by vás to stálo?
 
Presnú sumu, koľko nás bude vykúpenie hráčov stáť ešte nevieme, keďže sa stretnutia s predstaviteľmi ich materských klubov ešte len uskutočnia. Avšak poznáme trošku aj ich situáciu, či už kádrovú alebo finančnú a to nám dáva zlé tušenie, že sumy budú vyššie. Celkovo môže táto čiastka prekročiť niekoľko stoviek, možno i tisícok eur.
 
Nejde teda o malú sumu, ktorú klub zrejme nemá. Predpokladám, že tak ako v mnohých iných kluboch, aj v Nitrici bude veľa záležať od obce. Ako sa k tomu jej zástupcovia stavajú?
 
Áno, aj TJ Družstevník Nitrica je závislý od pomoci obce. Tá zabezpečuje chod a finančnú podporu klubu. Aj financie na tieto prestupy bude musieť pokryť bohužiaľ iba ona. Našťastie pre nás, vo vedení obce a u pána starostu Miroslava Benadíka je záujem s futbalom v Nitrici pokračovať.
 
Aký je váš názor na schválenie zrušenia hosťovaní amatérskych hráčov?
 
Predstavitelia futbalu, ktorí toto schvaľovali, zrejme nikdy nezažili situácie v nižších súťažiach. Futbal na regionálnej úrovni má svoje čaro a tradície a zamiešať do toho takéto financie, môže toto všetko zničiť. Dodnes fungovali prestupy či hosťovania na báze priateľských stretnutí na turnajoch, výročiach, či len pokeci pri pivku. Keď mal nejaký hráč záujem hrať u nás, či naopak, bolo mu to umožnené a vždy šlo len o nejakú protislužbu.
 
Zrušením hosťovaní sa tieto vzťahy môžu pokaziť, keďže v tom niektorí ľudia môžu vidieť iba zárobok. A to podľa mňa do futbalu na tejto úrovni nepatrí. Ľudia na dedinách sa všetci poznajú, oslavy výročí klubov, turnaje a tomu podobné akcie okolité obce vždy spájali a táto zmena môže ich vzájomné dlhoročné vzťahy dosť pokaziť. Väčšina obcí nemá široké hráčske základne a ani žiacky alebo dorastenecký futbal. Nemajú teda ani možnosť svoj hráčsky káder pravidelne dopĺňať.
 
Určite máte aspoň aký-taký prehľad aj o okolitých tímoch. Myslíte si, že by u nich mohlo dôjsť aj k neprihláseniu klubu do ďalšieho ročníka? Uvidíme v ňom TJ Družstevník Nitrica?
 
Neprislúcha mi hodnotiť sitúaciu v okolitých mužstvá, ale stačí sa len pozrieť na ich zápasové súpisky. Väčšina klubov v okolí, ale aj celkovo na Slovensku, bude mať podľa mňa podobný problém ako Nitrica. Ja a predstavitelia TJ veríme, že sa nám to podarí vyriešiť a futbal v obci bude pokračovať. Možnosť neprihlásenia klubu do súťaže tu síce je, ale nepripúšťame si ju za žiadnu cenu. 
 
Väčšina z nás na miestnom ihrisku vyrastala a strávila na ňom veľa krásnych chvíľ. Nedeľa u nás patrí futbalu a zahodiť to kvôli malichernosti ľudí v SFZ by bolo voči občanom a fanúšikom v obci nezodpovedné. Verím, že sa nám to podarí a prajem to sité aj všetkým, ktorí momentálne riešia podobnú situáciu ako my.
Autor: marp, Zdroj: ligy.sk

Súvisiaci obsah

 • 19.08.2019
  Dijon získal senegalského brankára Gomisa
  Senegalský brankár Alfred Gomis sa stal novou posilou francúzskeho prvoligistu z Dijonu. Do klubu prišiel za odstupné milión eur z talianskeho celku SPAL. Dvadsaťpäťročný Gomis pomohol v júli Senegalu k postupu do finále Afrického pohára národov. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)
 • 02.07.2019
  Záchranári našli telo nezvestnej Ismailiovej
  Záchranári našli v utorok telo nezvestnej švajčiarskej futbalovej reprezentantky Florijany Ismailiovej. "Telo objavili pomocou špeciálneho prístroja v jazere Como v hĺbke viac ako 200 metrov. Potápači ho následne vytiahli," citovala agentúra DPA vyhlásenie talianskych požiarnikov.

  Kapitánka majstrovského Young Boys Bern si prenajala spolu s priateľkou v sobotu loď. Stredopoliarka z nej neskôr skočila do vody a viac sa nevynorila. Dvadsaťštyriročná Ismailiová hrala v Berne od roku 2011. V januári 2014 odohrala prvé z celkovo 33 reprezentačných stretnutí. (TASR)
 • 02.07.2019
  EL: St. Joseph's postúpil cez Prištinu z predkvalifikácie
  Futbalisti gibraltárskeho klubu St. Joseph's postúpili do prvého predkola Európskej ligy. V utorňajšej odvete predkvalifikácie si doma poradili s kosovskou Prištinou 2:0 a po remíze 1:1 v prvom dueli sa už môžu tešiť na súboje so škótskym Glasgowom Rangers.

  Predkvalifikácia EL - odveta: St. Joseph's - Priština 2:0 (0:0), Góly: 74. Villar, 80. Juanfri, ČK: 90.+3 Rojas - 48. Bekteshi, 48. Dallku, /prvý zápas 1:1, postúpil St. Joseph's/ (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Grécka dvadsaťjednotka zdolala Gruzínsko
  Gruzínski futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali vo štvrtkovom prípravnom stretnutí s gréckymi rovesníkmi 0:3. Mladí Gruzínci sú jeden zo súperov slovenskej dvadsaťjednotky v 2. skupine kvalifikácie ME 2021 tejto vekovej kategórie. (TASR)
 • 06.06.2019
  Príprava: Prehra USA, obrat Mexika proti Venezuele
  Futbalisti USA prehrali v noci na štvrtok v prípravnom zápase s Jamajkou 0:1. Mexiko si poradilo s Venezuelou 3:1. Paraguaj remizoval s Hondurasom 1:1, Peru zdolalo Kostariku 1:0. (TASR)
    
  Paraguaj - Honduras 1:1 (1:0), Góly: 17. Cardozo (11 m) - 76. Figueroa
  USA - Jamajka 0:1 (0:0), Gól: 60. Nicholson
  Peru - Kostarika 1:0 (0:0), Gól: 53. Cueva
  Mexiko - Venezuela 3:1 (1:1), Góly: 32. Alvarado, 54. Pizarro, 76. Guardado - 18. Murillo
 • 06.06.2019
  Príprava: Brazília rozhodla o triumfe nad Katarom v prvom polčase
  Futbalisti Brazílie zvíťazili v noci na štvrtok v prípravnom zápase nad Katarom 2:0. O svojom triumfe rozhodli v prvom polčase, keď sa strelecky presadili Richarlison (16. minúta) a Gabriel Jesus (24. minúta). Pre zverencov trénera Titeho bol duel súčasťou prípravy na Copa America. (TASR)
Najčítanejšie
Najnovšie
Top autori celý rebríček >>
FB Fans
Prihlásenie
×
Obnova hesla
×
Zabudli ste heslo? Stačí ak zadáte Vašu emailovú adresu a na Váš email Vám bude do pár minút poslané vygenerované nové heslo s aktivačným linkom.
//